Her – Aşk sinema filmi gözlemlerim

Her Aşk

Her, Türkçe çevirisi ile Aşk adlı sinema filmini uzun süredir izlemek istiyordum. Bu hafta sonu nihayet vakit buldum. Düşündüklerimi sizinle paylaşmak istedim.

Şu an bu yazıyı yazarken kulağımda bir yandan filmin harika müzikleri var. Sanırım bir müddet beynimi işgal edecekler. Dinlemeden duramıyorum. Siz de dinlemek isterseniz. Aşağıda paylaşmaktayım.

Her filmini izlemeden önce beni neyin karşılayacağını bilmem gerekirdi. Biraz araştırma yaptım her defasında olduğu gibi. Film bir çok pencereden izlenebilecek bir film olmuş. O yüzden bir defa seyredip kenara atacağım TV’de çıksa bakmayacağım bir film değil. Uzun zamandır böyle ufuk açan bir film de seyretmemiştim. Her sinema filmini, kadın erkek ilişkileri boyutunda  izleyebileceğiniz gibi, son teknolojinin gideceği boyutu görmek için izleyebilirsiniz. Gerçekten film boyunca izleyeceğiniz bir çok sahne size sıkça neden olmasın dedirtiyor. Film mimari tasarımlar, yapay zekanın kullanım alanları, insan psikolojisi, toplum baskısı ve arkadaşlık kavramı üzerine de düşünmek için ideal bir ortam sunuyor. Daha önce John Malkovich Olmak filmi ile sinemada çığır açan Spike Jonze bu sefer hem yazar hem de yönetmen olarak filmi hayat geçiren ekipte yer alıyor. Film hem romantik, hem bilimkurgu, hem de dram unsurları taşıyor. Sizn hangi modda izlerseniz oraya yorabilirsiniz.

Her Aşk

Her içinde bize kıyısından kenarında gösterilen her teknolojik ürün için gerçekten keşke diyebiliyorsunuz. Bunu bir teknoloji bağımlısı olduğum için mi söylüyorum şu an bilemiyorum. Her’ü seyrettikten sonra kullandığımız asansörlerdeki sıkıcı kaplamalar bile artık daha sıkıcı gelmeye başladı. Bilgisayarda oyun oynamaya meraklı bir nesiliz. Ben diğerlerinin aksine o PES oyunlarını hiç beceremiyorum ama karakter Theodore’un oynadığı oyun için saatlerce uykusuz kalabileceğimin gayet farkındayım. Bu bahsettiklerim Her içinde yer alan küçük detaylar. Filmin konusundan da biraz bahsetmek istiyorum.

her aşk

Theodore’un hayatına şahit oluyoruz. Kendisi eşinden boşanma arifesinde, bir miktar depresyonda. Çok arkadaşı yok. Çok da sosyal biri sayılmaz. Metin yazarlığı yapıyor. Yazmak konusunda oldukça iyi. Bir işletim sistemi satın alıyor. OS1 adı verilen bu sistem insanlara arkadaşlık sunan bir kişisel asistan aslında. Bilgisayarınıza erişen bu sistem sizi zamanla keşfederek / tanıyarak çok seveceğiniz bir arkadaşa dönüyor. Bir arkadaş düşünün hep sizinle aynı kafada, hep bir yanınızı tamamlıyor, sizi her zaman anlıyor…

Aralarında yaşanan aşk filmimizin konusu. Kadın erkek ilişkileri hep aynı diyorsun kimi yerlerinde. Yapay zeka kullanımı hem korkutuyor hem de hayatınızı nasıl kolaylaştıracağını gösteriyor o günler yakın diyorsunuz kendi kendinize.

 

Filmin oyuncuları ise ayrı parlıyor. Joaquin Phoenix oldum olası sevdiğim bir aktör. Kendisi için endişelendiğim bile oluyor. Zira ilginç bir hayatı var. Nihayet kendisini sinemada tekrar izleyebildim. Bu film ile gönlümdeki yerini sağlamlaştırdı. Yine sesi ile filmde gerçekten büyük rol alan Scarlett Johansson da bir makineye ses ile hayat verilecekse seçilecek en uygun kişi olmuş.

Her / Aşk filmi için ben 10 üzerinden 9 veriyorum. IMDb ise kendisine 8,3 puanı uygun görmüş. Oscar’a aday gösterilen Her / Aşk ise En İyi Film ve En İyi Orijinal Senaryo dahil olmak üzere 5 dalda yarışıyor. Umarım ödülleri toplar. Ben bu filmi daha bir çok kere seyrederim. Sizin de sinemadan kalkmadan mutlaka seyretmenizi öneriyorum.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak