Hecha ile workshop

Bu yeni eve taşındığımızdan beridir MacroCenter’dan alışveriş yapar oldum. Yakın, aradıklarımı buluyorum. Hatta aramadıklarımı da buluyorum. Onlar sayesinde sürekli mutfağa yeni lezzetler giriyor. Hizmet verenlerin daha nazik oluşunu seviyorum. Sorunların çabuk çözülüşünü ve hatta hemen hemen hiç sorun olmayışını da çok seviyorum. Yeniliklerden haber almak için MacroCenter’ın sitesi üzerinden bir aylık bültenlere abone oldum.

İş yoğunluğundan bu bilgilendirme maillerini akşam eve gittiğim zaman inceleyebiliyordum.  O zaman bülten ile beraber gelen davetleri de kaçırdığımı fark ettim. Üzüldüm. Bir sonraki ay kaçırma Berna diye diye nihayet bu ay ki bülteni kaçırmadım ve gelen davet metnine çok kısa sürede dönüş yaptım. İlk önce yanıt veren kişilerden biri olarak bu hafta sonu Yağız İzgül‘ün düzenlediği Hecha Yemek Okulu Workshop’da yerimi aldım. Yine farklı mesleklere sahip insanlar ile tanıştım. Kiminin mutfakla arası iyiydi, kimin değildi. Ama herkes yaptığından daha iyisini yapabilmek için oradaydı.

Yağız Bey bizimle çok ilgiliydi. Kendisi aynı zamanda Hecha’nın da sahibi. Beraber yemek yaptığım arkadaşım da ben de çok keyif aldık. Workshop 2 saat kadar sürdü. Yağız İzgül şefliğinde yemeklerimizi tamamladık ardından ise kendisi yemeklerimizin tadına baktı.

Hecha döküm tavalarını bundan bir kaç sene önce keşfetmiştim. Mangal yapma sevdamız senelerdir vardı fakat burası İstanbul, kısılıp kaldığımız apartman dairelerinde bu işlere girişmek kolay değil. Oysaki döküm bir tava ile de bu lezzeti iyi havalandırması olan bir mutfakta yakalamak mümkün oluyor.  Hecha‘yı uzun bir süredir kullanıyorum. Daha önceleri  etleri marine etmekle uğraşırken sadece doğru pişirme yöntemi ile harika bir lezzette et pişirebiliyorum. Şimdi fırında daha lezzetli yemekler pişirmek için bir döküm tencere almayı planlıyorum. Yeni pişirme teknikleri öğrenme ve aklımdaki soruları sorma amacıyla bu workshop’dan çok verim alacağımdan emindim.

Harika bir sos ile şenlendirdiğimiz bir linguini yaptık. Yanına ise tavuk ve ananası döküm tavamızda bal ve baharatlar ile pişirerek güzel bir lezzetli menü oluşturduk. Döküm tavada daha önce tavuk pişirmemiştim. Isıtma sisteminden dolayı biraz sıkıntı yaşadık. Isının istediğimiz zaman yüksek istediğimiz zaman düşük olmaması yüzünden sonuçta ortaya çıkan lezzetin yenebilir bir kıvamda olacağını sanmıyordum ama Yağız Bey’in eli değdi diye mi güzel oldu bilmiyorum sonuç şaşırtıcıydı.

Macrocenter’dan dönerken yemeği yarın yine ama bu sefer kendi evimde kendi tavamda yaparım diye düşündüm. Aynı menünün malzemelerini satın aldım. Yarın da başarılı olursa işte o zaman sizinle tarifi paylaşabilirim :)

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak