Hayyam pasajı ziyaretim ve olaylar olaylar

Hayyam pasajı fotoğraf ile ilgilenen herkesin yolunun düştüğü ismini duyduğu bir pasaj. Fotoğraf ekipmanları satılıyor, çok güzel sohbetler ediliyor.

Ben fotoğraf çekme hevesi ile yanıp tutuştuğum dönemlerde forumlardan ismini duymuş ve tanıdık bir arkadaşım sayesinde de pasaj içindeki dükkanların sahipleri ile tanış olmuştum.

Şu an ayaklarımın yere basmaması yine böyle bir ziyaret nedeni ile oldu. Uzun süredir sahip olduğum ekipmanı yine uzun araştırmalar sonucunda üst seviyeye yükselttim. Bu hafta sonumun büyük bir kısmını bilgiye aç bir şekilde yeni ekipmanım ile ilgili internette ne var ne yok okuyup öğrenmekle geçirdim. Öğrenmek kadar beni mutlu eden şeyler çok kısıtlı hayatta. Öğrendiklerimi sevdiklerim ile paylaşmak da yine bir o kadar sevdiğim bir uğraş. Belki de anlattıkça mutlu oluyor, kendimi resmen süper kahraman gibi hissediyorumdur. Ah bu egolar…

Artık 6D kullanıyorum. 6D Full Frame bir makine. Dolayısı ile bu benim için her şeyden önce artık daha çok ışık daha az karanlık demek. Gövdesi bir bayanın kullanabileceği gibi. Çok ağır değil ve 5D’den daha ufak. Benim eller tombik olduğu için 500D kullanırken makineyi farklı tutmak zorunda kalıyordum. 6D elime tam oturuyor. Wifi, fotoğrafı HDR çekme, çoklu pozlama, RAW fotoğrafları bilgisayara aktarmadan makinede işleme gibi dünya bir güzel özelliği var. Ben de 6D ile ilgili her şeyi Canon ile ilgili her şeyi öğrendiğim yerden Canontürk’ten öğrendim. Canontürk eğer fotoğraf çekmeye hevesli iseniz, gerçekten fikir almaya, öğrenmeye, yardım almaya ihtiyacınız var ise mutlaka üye olmanız gereken bir forum. Benimle oradan da iletişime geçebilirsiniz.

canon 6d 24-105

Makinemi alıp eve döndük zaten Hayyam pasajında akşama kadar oyalanmıştım. Ertesi gün için İğneada gezisi planı yapmadık ama bir baktık İğneada yoluna girmişiz bile.

Gitmişken Longos ormanlarını fotoğraflar, bir de Sony Xperia Z ile denizde biraz vakit geçiririz diye düşündük. Denize telefonu sokup balıkları fotoğraflamaya başlayınca balıkçıların gözleri bizden ayrılmadı. Telefon ile fotoğrafları çektikten sonra temiz su ile yıkamam gerekiyordu. Marketten aldığımız suyu üzerine dökerken de market sahibi sanki “Napıyosun abla” diyecek gibi bakıyordu.

Longos ormanları ise ölmeden gidip görmeniz gereken bir yer. Yolu çok kötü, şu an yol genişletme çalışmaları yapılıyor. O yüzden varana kadar içinizin dışarı çıkması çok normal. İklimden dolayıymış tam İğneada’ya yaklaşırken bizi yağmur karşıladı. O yüzden fotoğraflar hep Sony Xperia Z ile çekildi. Canon 6D ile çekim yapacağım diye niyet etmiştim ama niyette kaldı anlayacağınız. Sony Xperia Z suya girmesi nedeniyle tercihim oldu. Makineye kum kaçma riskini göze alamadım. Hele ki henüz böylesine birbirimizi çok iyi tanımıyorken 🙂 Artık bir daha ki sefere. Fotoğrafları hafta içi Instagram‘da paylaşacağım. Telefondan bilgisayara aktarmam uzun sürecek gibi gözüküyor. Şimdilik bir tanesi ise burada 🙂

İğneada

Tüm hafta sonum fotoğraf ile geçti demem yanlış olur az önce  Dünya Pasta ve Kek Günü bahanesi ile mutfağa girip bu yorgunluğun üzerine bir de bol çikolatalı bir kek hazırladım. Siz de güne dair hazırlanmış tarifleri ziyaret edip evdekileri sevindirmek için http://worldbakingday.com/tr adresini tıklayabilirsiniz. Hatta yaptığınız kekin fotoğrafını çekip http://www.sanabirtarifimvar.com/ adresini ziyaret ederseniz oldukça eğlenceli bir oyuna da dahil olabilirsiniz.

Yeni makinem ile çekeceğim fotoğrafları iple çekiyorum. Foto blogumu yeni makine sayesinde daha haraketli günler bekliyor. Hadi bana bol şans dileyin.

Görüşmek üzere…

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. ggoktepe   •  

    Selamlar güzel yazı olmuş instagram dan takibe geçtim goktepe kullanıcı adım bloğunuza instagram ile ilgili yazı yazmak için arştırma yaparken rastladım tebrikler yazılarınızı severek okudum okuyacağım bu arada benim yazımada buradan ulaşabilirsiniz http://www.fotonotlari.com/

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    Merhaba, yazımı faydalı bulmanıza sevindim. Blogunuza da göz atacağım. Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir