Hamilelikte yaşayabileceğiniz sağlık sorunları

Hamilelik haberini aldığınız andan itibaren vücudunuzdaki kokudan tutun, aldığınız nefesin sıklığı, kalp atış hızınız, tansiyonunuz her şey değişiyor. Eğer benim gibi kendini çok dinleyen bir kadınsanız zaten yandınız. Doktorum bile bana bu kadar okuma araştırma diyor ama ne yaparsın alışmışım bir kere.

En başlarda hamile olduğuma bu yukarıdaki değişiklikler nedeniyle inanmıştım. Daha sonra test yaptırınca durum ortaya çıktı. Bu daha başlangıçmış meğersem. İlerleyen dönemlerde yani hamileliğin her trimesterında farklı sağlık sorunlarım oluştu. Sorun da demeyelim de insanı şaşırtan değişiklikler diyelim daha doğru sanki. Çünkü doktorum bebeğimi kucağıma aldıktan sonra bu sıkıntıların sona ereceğini söylüyor. Umuyorum.

Bu sıkıntıları yaşadığım andan itibaren deli gibi araştırma yapmaya ve ilaçsız bir şekilde bunların önüne geçmeye çalıştım. Kimlerini ek destekler ile kimilerini değiştirdiğim yaşam şeklim ile kimilerini de mecburen ilaçlar ile atlattım, atlatıyorum. Bazılarını çözmek için yapmadığım araştırma kalmadı. Doktorum da çok ilaç vermeyi sevmeyen biri olduğu için kendimi çok sıkıntıda hissettim. Bu yazıyı da sizler de aynı sıkıntıya düşmeden pratik çözümler ile atlatabilin diye yazmaya karar verdim.

Yazı uzun olacağı için bölümlere bölmeye karar verdim. Aşağıdan başlıklara tıklayarak okuyabilirsiniz. Belki sizin hamileliğiniz de bu belirtiler hiç olmayacak, belki hamile olduğunuzu sadece aynaya bakınca büyüyen göbeğinizden hissedeceksiniz belli mi olur, belki de başka problemler ile karşılaşacaksınız. Kilo almak vermek dahil herkesin hamileliği farklı bir şekilde geçiyor. Umarım sağlıkla kucağınıza alırsınız ve hamilelik boyunca hatırladığınız tek şey miniğin karnınızdaki kendini hatıralatan tekmeleri olur.

İşte benim karşılaştığım sorunlar ve onları aşma yöntemlerim:

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu

Hamilelikte şeker yükselmesi – Gebelik şekeri

Hamilelikte kramplar

Hamilelikte uyku problemi

Hamilelikte kaşıntı – Gebelik Kolestazı

Hamilelikte halsizlik

Hamilelikte eklem ağrıları

Hamilelikte ödem – şişlik

Hamilelik ile ilgili diğer yazılarım için ise Hamilelik kategorisine göz atabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir