Hamilelikte uyku problemi

Uykusuzluk hamile olduğumu öğrendiğim ilk günden beri peşimi bırakmayan bir sorun. Önceleri heyecan dedim, geçer dedim. Ama yok geçmedi, geçmiyor.

Süper anne olmaya doğru adım attığım şu günlerde her şeyin kokusunu alabildiğim, her sesi duyabildiğim gibi, 2 ya da 3 saatlik bir uyku uyuyarak da zıpkın gibi fişek gibi yataktan kalkabiliyorum. Aman sabahlar olmasın. Uyuyabilmek için bedenimi yoruyorum ama nafile. Gece gece temizlik yapmak mı dersiniz, kitap okumak mı, ortalığı toplamak mı… Dünya bir şey denesem de bir iki çözüm dışında kendimce çözümü bulamadım. Benim için çare süt içmekmiş, çare sıcak banyoymuş.

Diğer yaşadığım sorunlar uykusuzluğu tetikliyordur muhtemelen. Mide yanması mesela tek başına uykusuzluk nedeni. Huzursuz bacak sendromu desen öyle, kramplar öyle. Bunların hepsi uykusuzluk yapabiliyor. Ama benim bu yazıda sizlerle paylaşmak istediğim uykusuzluk daha çok uykunun olmama halinden dolayı uyuyamama. Yani uykuyu tamamen almış olma hali. Sanki tüm gün koşturmamışsın gibi, saatlerce uyumuşsun gibi uykusuzluk yaşama durumu. İşte bu uykusuzluk genelde anne adayını bebeğin doğumundan sonra yaşayacağı anlara hazırlıyormuş. Bir kısım insan da aman uykuları stok yap diyor. Sanki yapılabilecek bir şeymiş gibi. İşte her durumda vücut ilerleyen günlere hazırlanıyor. Siz de katlanmak zorundasınız.

Uykusuzluğu yenmek için uyguladığım taktkler ise aşağıda. Umarım size de bir faydası dokunur.

  • Akşam yemeğinden sonra eğer şeker probleminiz de var ise, ya da tatlı ve karbonhidrat ağırlıklık beslendiyseniz üzerinize bir uyku çökecektir. Aman diyeyim uyumayın. Sıkın dişinizi en azından 22:30’a kadar sabredin. Çünkü saat 20:00’de dalacağınız bir uyku sizi saat en geç 00:00 gibi ayağa dikecektir. Sonra bekle ki gelsin uyku. Biraz oyalanın, eğilin kalkın, bedeninizi yorun, günlük işlerinizin bir kısmını bu saatlerde halledin. Uykuyu öteleyin.
  • Saat 22:30 oldu hala gözleriniz fal taşı gibi açık. Uyku bedene uğramaya istekli değil. Kendisini usul usul çağırıyoruz. Tıpkı bir kediyi çağırırmışız gibi. Bir bardak sıcak süt yanında bir meyve hüpletin sonra gözlerinizin kapanmasını bekleyin.

  • Üst kısımdaki süt teorisi işe yaramadı mı? Olsun sorun yok. Daha bir sürü tekniğimiz var. Sıcak bir banyo. Sıcak dediysem de hamilelikte 37 dereceden yüksek sıcaklarda banyo yapmak tehlikeli sayılıyor. Derecesi altında bir kaç saniye durduğunuzda canınızı yakmayacak kadar sıcak olmalı. Gözlerinizi kapatın ve sıcak suyun sizi mayıştırmasına izin verin. Sonra doğru yatak.

  • Bu da mı olmadı. Yani dön debelen yine uyku size uğramadı mı? Panik yok bir sonraki yöntemimiz klasik müzik. Caz da olur. Hatta white noise dediğimiz bebeğiniz doğduğunda onu uyutmak için ihtiyaç duyabileceğiniz müzikler de uykuyu getirtebiliyor. Ben nehir ve yağmur seslerini tercih ediyorum. Yok o sesleri sevmem derseniz klasik müzik de çok güzel dinlendiriyor. Favori listemi de aşağıda sizinle paylaşıyorum. Cep telefonuma Spotify uygulaması yüklü. Buradan bu albümü dinleyebiliyorum. Genelde 4. şarkıya geçemeden uykuya dalmış oluyorum. Tavsiye ederim.

  • Müzik, banyo, süt sorununuzu çözmedi mi? Artık benim bulduğum son teknikle sizi tanıştırıp yine de uyuyamazsanız çok da zorlamayın diyeceğim. Yenildiğiniz kabul edin. Gündüz uykusundan medet umun. Olmayınca olmuyor demek ki. Zorlamanın alemi yok 🙂 Son tekniğimiz için evdeki yastıklara ihtiyacınız var. Yatağınız ergonomik olabilir. Bizimkisi de visco göyya ama uyku visco, ergonomik yatak tanımıyor. Tüm yatağı yastıklarla kaplayın. Haydi bu akşamlığına prenses olun. Sonra bırakın kendinizi o yastıkların üzerine. Hele ki üst kısımda yazdığım tüm teknikleri de denediyseniz uykuya çok yaklaştınız demek. Ama dediğim gibi olmuyorsa da olmayın. Nasıl diyorlar: Çok da şey etmeyin yani. Güzel günler yakında gelecektir 🙂 Sabredin. Sabreden derviştir.

Hamilelikte yaşadığım diğer sorunlar için şurayı tıklayabilirsiniz.

Sıkıntısız bir hamilelik geçirmenizi diliyorum.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir