Hamilelikte şeker yükselmesi – Gebelik şekeri

Ne güzel geçiyordu hamilelik günlerim. Gelsin makarnalar, patatesler, pizzalar. Sonra ne oldu geldik 28. haftaya. Hadi Berna bu hafta test yapılacak. Yapalım tamam. İşte şeker yüklemesi yapılacak 50 gram. Sonra eğer vücudun bu şekeri 1 saat içinde düşüremezse o zaman sorun var demektir. Benim de içim rahat. Ne güzel ben şeker yemiyorum ki ben de şeker çıkmaz.

Testi yaptırdık. Maksimum 140 çıkması gereken değer çıktı mı sana 155. Eee ne olacak şimdi. Koştur koştur doktora. Bir yandan da içimde bir korku. Ne yani ben şeker hastası mı oldum? Bebeğim şeker hastası mı oldu? Bebeğime bir şey mi olacak? Aklımda deli sorular. Doktor dur bir panik yapma dedi. Bana 1600 kalorilik bir diyet listesi verdi. Diyet listesi de ne liste ama. Günde 3 tane meyve, sebzeler, çorbalar, 8- 9 dilim neredeyse ekmek. Buna harfiyen uy dedi. Ben de bir hafta diete uyup yine test yaptırdım. Düşecek sandım. Sonuç maksimum 140 çıkması gereken değer bu sefer olmuş mu sana 170. Bu sefer doğru Dahiliye’ye gittik. Doktorum bana 1400 kalorilik bir diyet verdi. Bu da son şansın dedi. Acıma yok alırsın insülin iğnesini paşa paşa yaparsın yine düşmezse. İlaç içmekten imtina eden bir insanım. Ağrım oluyor onda bile ilaç içmiyorum insülin ne demek. Hem de günde iki kere. Diyete uyduk. Bir de kan ölçme cihazı aldık. Sabah akşam kanımı ölçüp not alıyorum. Sağlıklı beslenmekten öleceğim. O hale gelmişim. Sürekli sebze, et yok, Yani var da bana göre o yok sayılır. Peynir azıcık. 7-8 çeşit peynir yiyen bir insan için kibrit kutusu peynir de ne demekmiş? Bir yandan da inşallah düşer diye didinip duruyorum. 2 saatte bir kan ölçmekten parmaklar delik içinde. Kahvaltıyı 8’de edip kendimi yollara vuruyorum. En az bir saat yürümek lazım. Bir hafta sonunda nihayet şekerim düştü. Nihayet.

Gebelik şekeri adı üzerinde hamilelik döneminde ortaya çıkan bir durum. Kitaplarda, portallarda ileriki günler için bir sinyal olduğu söylense de (bebeğimiz bizi ileride şeker hastası olma ihtimalimize karşı uyarıyormuş) hamileliğin ardından düzelen hormanlar sebebiyle bu şeker oranları da eskiye geri dönüyormuş. Panik yokmuş. Ama gebelik şekeri yüksekliği bebeğin anne karnında gereksiz yere kilo almasına, özellikle baş ve omuz bölgesinden aldığı bu kiloların doğum sırasında sorun çıkarmasına neden oluyormuş. Yine bu kadar önemli bir başka sıkıntısı da akciğerlerin yeterince gelişmemesine neden olmasıymış. Bebek doğduktan sonra kuvezde kalabiliyormuş. Kim yavrusunu kucağına hemen almamaya dayanabilir. Önceden önlemimizi diyetimizi hala takip ederek yapıyorum. 2 saatte bir yemek yiyerek, meyve ve sebzeyi öğünlerden eksik etmeyerek, hareket ederek (özellikle yemeklerden sonra) bu oranı düşürebiliyoruz.

Benim insülin almadan sorunu çözme yöntemim aşağıdaki diyete tamamen uymak oldu. Bu diyetler kilonuza ve doktorunuza göre değişiyor.

gebelik şekeri diyet listesi

Ben örnek olması açısından paylaşıyorum.

gebelik şekeri 1400 kalorilik diyet listesi

Hamilelikte yaşadığım diğer sorunlar ve çözümleri için şurayı tıklayabilirsiniz:

Umarım siz böyle bir sorun yaşamaz ve gönlünüzce yemek yiyerek hamilelik döneminizi atlatırsınız. Güzel bir hamilelik dönemi geçirmeniz dileğiyle…

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Digdem   •  

    Bende şeker yüklemesinde çıkmamıştı fakat 1ay sonra bebeğimin göbek çevresi büyükmüş şeker riski taşıyorsun dedi doktor araştırmalara girdim sizin yazınızı okudum ;Çok teşekkürler yaşadığınız bu tecrübe bana da güZel bir yön verdi.

  2. esilammm   •  

    Bende de 26 haftalık gebeyim açlık şekerim 134 tokluk şekerim 235 çıktı çok üzüldüm ama yapacak birşey yok bende diyet listesine uyacagim inşallah bende insülin kullanmak zorunda kalmam ve diyetle kurtuluruz bebeğim sana emanet Allah’ım ben elimden geleni yapacağım bunu bizimle paylaştığıniz için çok teşekkürler diyet listeside benim listeme benziyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir