Hamilelikte ödem problemi

Kitaplarda ve hamileliğin son haftalarını yaşayan arkadaşlarımı ziyaret ettiğimde hep bu ödem sorunu karşıma çıktı. Ama ben niyeyse ‘nasıl olsa benim başıma gelmez’ dedim. Şimdi hamileliğin 9. ayına girmişken kulağımda Cem Yılmaz’ın sesi “Şiş, şiş, her yanım şiş” diye diye ortalıkta geziyorum. Evet sevgili okuyucu ödemle tanıştım. Bu tanışıklık hiç hoş olmadı. İnsan bir haftada 4,5 kilo alır mı yahu? Bir iki kaçamak dışında tuz kullanmıyorum, tatlı yemiyorum. E peki neden oldu bu ödem? Daha önemlisi nasıl kurtuluruz bu ödemden? 1 haftada toparladım. Toparlamasaydım bu yazıyı yazmayacaktım. Belki benim yöntemlerim size çare olmaz ama yine de doktorunuza danışıp uygulayabilirsiniz belki.

Hamileliğin ilk 3 ayında maydanoz yemek yasaktı 3 ay geçtikten sonra maydanoza izin çıktı. O günden beri neredeyse her gün bir bağ kadar maydanoz yiyorum. Yedikçe de çikolata yer gibi sesler çıkartıyorum. Sanırım maydanoza aş erdim. Son dönemlerde maydanozu bırakıp tuzlu peynir ve şekerli çay ikilisi ile kahvaltıları taçlandırmaya başlamıştım ki doktor kontrolüne gidinceye kadar. Ama öncesinde bir şeyler olduğunu sezinliyordum. Ellerim yataktan kalkınca yumruk yapamayacak kadar çok şişiyordu. Yüzük takmayı zaten bırakmıştım ama bir de bilekliğimi takamaz hale gelince ne oluyoruz dedim. Meğerse hepsi ödemdenmiş.

Bu hamilelik ödemi neden oluyor derseniz kısaca açıklayayım:

Hamileliğin ilk aylarında şişlik olmuyor ama ilerleyen aylarda birden ellerinize ayaklarınıza bir yabancının elleri ayakları gibi bakıyorsunuz. Bunun nedeni, gebelikte vücutta tutulan suyun artması. Damar içerisindeki kan miktarı da %50 oranında artıyor. Bu nedenle damar dışındaki dokularda ödem – şişlik oluşabiliyor. Hele bir de ayakta çok duruyorsanız dinlenmiyorsanız ayak, bacak ve özellikle de ayak bileklerinde şişlikler görülebiliyor. Bu ilk nedeni.

Bazen de başka şeylerin bir belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor. Bunlardan en önemlisi ve bebeği en etkileyeni gebelikte yüksek tansiyon olması durumu. Bu duruma preeklampsi ya da halk arasında gebelik zehirlenmesi denilebiliyor. Preeklampsi dediğimiz rahatsızlık 4’lü ultrason dediğimiz incelemede anlaşılabilse de bir gebede preeklampsinizin olduğunun kesinleşmesi için yüksek tansiyon, idrarda protein atılması ve şişlik – ödem gibi belirtiler aranıyor. Ben de kilolu olduğum için (kilolularda daha sık görülüyormuş) preeklampsi olabilir mi diye de korkmadık değil hani. Neyse ki hamileliğimin son haftaları tansiyonum kontrol altında ödemim de dikkat ettiğim için bitti gitti. Bu da ikinci neden.

Ödemden kurtulmak için neler yaptığma gelirsek:

Çay ve kahve başta olmak üzere asitli içecekler vücutta su tutulumunu arttırıyor. Ben de çay ve tuzlu peynir ikilisini bırakmak zorunda kaldım. Suyu kesmek bir işe yaramıyor. Aksine suyu eskisi gibi çokça içmek bebek için illa ki gerekli. Tatlıyı kesmek şart. Şekeri bırakıyoruz. Ve eski dostumuz maydanoz ile flört etmeye devam. 3 gün boyunca günde bir demet tüketerek o 3,5 kiloluk su tutulumundan kurtulmam mümkün oldu. Bebeğin kilo alımında bir sıkıntı yok. Kendisi tombişlemeye devam etmiş. İki haftada 650 gram almış. Ben de son hafta itibariyle vitamin olsun diye içtiğim taze sıkılmış meyve sularını, o demli ve şekerli çayları, tuzlu yemekleri bir kenara bıraktım. En fenası da sabah kahvaltılarını az yağlı tatsız tuzsuz kaşar peyniri ile yapmak oldu. Bebeğimiz sağlıklı bir şekilde dünyaya gelsin de peynirler kaçmıyor diye kendimi avutuyorum.

Bunun dışında çılgın gibi yürüdüm. Günde 3 saat artık benim için çılgın bir yürüme süresi oluyor. Yürüyüp durdum. Akşamları yatakta dahi ayaklarımın altına bir iki yastık koyup öyle yattım. Ayakları yere koyunca şişmeye devam ediyorlar çünkü. Kimileri bana bitki karışımları önerdi ama ben zaten hamileliğim boyunca hiç bitki çayı içmedim. Ihlamuru saymazsak. Onu da günde 2 bardaktan fazla içmemiştim. Bu şekilde ödemlerden kurtulmak mümkün. Darısı başınıza.

Hamilelikte yaşadığım sorunlar ve çözümleri ile ilgili yazılara buradan, diğer tüm hamilelik dönemi yazılarıma göz atmak için ise buradan ilerleyebilirsiniz.

Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanızı diliyorum.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Büşra   •  

    Ödemi atınca kilodan düştünüz mü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir