Hamilelikte kramplar

Hamileliğin ilk aylarında değil de ilk 3 aydan sonra daha sık başınıza gelen bu hadise sizin her gece yataktan zıplayıp ‘n’oluyo yahu’ demenize neden oluyor.

Kramplar karnınızdaki bebişin büyümesi ile ortaya çıkan bir durum. Genelde 2. ve 3. trimesterda ortaya çıkıyor. Uykuda olabildiği gibi, yürürken de başınıza gelebilir. Bir defasında Altunizade metrobüs üst geçidinde merdivenlere oturmak zorunda kalmıştım. Hiç bir şekilde hareket etmeme izin vermeyen bu durum 10 dakika acı içinde kıvrandıktan sonra kendiliğinden düzeldi. Bunun dışında bu kramp sorununu sıklıkla uyku bölünmesi olarak yaşadım. Bacaklarımda ve belimde sıkça yaşadığım bu acı verici deneyim genelde ağlayarak sonlanırdı. Neyse ki doktorumun verdiği ilaçlar ile biraz kontrol altına alındı.

Nedir bu kramp meselesi nasıl atlatırız derseniz şöyle bahsedeyim.

Hamileliğin özellikle 2. 3 aylık dönemlerinde bebeğin kemik gelişimi çok hızlı oluyor. Bu da bacaklara binen yükün artması demek. Büyüyen rahim yüzünden vücudunuzun toplardamar sistemin çokça baskı görüyor. Hatta kimi kişilerde bacak arkalarında daha çok olmak üzere varisler oluşabiliyor. Hareket kabiliyetiniz de azaldığı için kaslarınız eskisine oranla daha çabuk yorgun düşebiliyor. Benim hamileliğimin bu dönemleri yaz aylarına denk geldi. Şayet kışa gelseydi işim daha da zor olacaktı. Kasların ısınması havaların çok soğuması ile daha da zorlaştığı için kramplara maruz kalabiliyorsunuz. Yaz aylarında ise sıkça su kaybı yaşanabildiği için çok su tüketerek krampların önüne geçebilmek mümkün oluyor. Ben de saymaya kalsam en çok 10 gece kramplar ile buluşmuşumdur. Daha sonra doktorumun verdiği kalsiyum destekleri ve benim de süt ve yoğurta ağırlık vermem sonucu bu durumdan kurtuldum. Darısı tüm kramptan muzdarip olanların başına.

Doktorunuza danışmak elbette en iyisi. O sizden bazı testler isteyip hangi minerallerin vücudunuzda eksik olduğuna göre takviye verebilir ama aşağıdaki teknikler ile de kramplardan kurtulabilirsiniz.

 • Bol bol su için. Zaten günde en az 2 litre içmeniz gerekiyor. Aman eksik etmeyin.
 • Her gün yürüyüş yapın. Gece rahat uyumak için de, midenizin hazmının kolaylaşması için de bu çok önemli.
 • Kalsiyumdan açısından zengin bir beslenme uygulayın. Benim doktorum 4 porsiyonluk süt ve yoğurt tüketmemi istemişti. Peynirde az olmakla beraber en çok kalsiyumu yoğurt, süt ve ayrandan alabiliyorsunuz.
 • Egzersiz yaparak kan dolaşımı hızlandırın. Özellikle uyumadan önce 10 dakikalık küçük bacak egzersizleri yapın. Bunun için özel bir egzersiz tipi var. Ben okuduğum kitaplarda kendisine rastlamıştım. Gerçekten çok etkili oluyor. Bu yöntemi deneyebilirsiniz.

gebelikte kramp oluşumunu engelleyen egzersiz

 • Bol meyve yiyin, özellikle muz ve kivi gibi potasyum açısından zengin meyveleri tüketin. Hamileliğin ileriki dönemlerinde muz yemem yasaklandı. Ama gerçek bir mucize diyebilirim. Muz yiyorsunuz ve kramp sorununuz anında çözülüyor.
 • Yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller gibi magnezyum ve potasyum açısından zengin besinleri pişirin. Ben hamileliğim boyunca ıspanak, pazı ve semizotunu her gün bir porsiyon mutlaka tükettim. Tansiyonunuzu etkilemeyecekse, yani hali hazırda yüksek tansiyonunuz yoksa günde bir maden suyu da tüketmeniz iyi geliyor.
 • Ayaklarınıza ve baldırlarınıza masaj yapın ya da yaptırın. Özellikle kramp anında yapılan bu masajlar daha kısa sürmesini de sağlıyor.

 • Elbette her hamile gibi uzun süre ayakta kalmayın ve çok uzun süre hareketsiz oturmayın. Her saat başı 10 dakika hareket etmeye çalışın ve günde en az bir saat yürümeyi unutmayın.

 • Hamilelikte yaşadığım diğer sorunlar ve çözümleri için şurayı tıklayabilirsiniz:

  Sorunsuz bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle…

  Berna Mutlu Aytekin

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir