Hamilelikte kaşıntı – Gebelik Kolestazı

Hamileliğin son dönemlerinde beni bir yoklayan hastalık. Yoklayan diyorum çünkü yaptırdığım testler sonucu sadece alerjik bir durum olduğunu öğrendim. İçim rahat etti. Ama bu testlerin sonuçlarını alana kadar ‘Gebelik Kolestazı’ konusunda araştırma yapmama engel olmadı.

Araştırdım, soruşturdum. Şikayetleri okuduğumda zaten eğer hastalığım buysa çok hafif atlattığıma kanaat getirdim. Testlerde de sorun çıkmayınca derin bir oh çektim. Araştırmalarım sonucu gebelik kolestazı’nın yani hamilelikte kaşıntının %1 ile %15 arası gebede görüldüğünü öğrendim. Çılgın bir oran.

Nedir bu Gebelik Kolestazı – Hamilelik Kaşıntısı:

Safra kesesi karaciğerden gelen safraları depolayarak gerekli olduğunda sindirim için bağırsaklara salgılar. Gebelik hormonları safra kesesi fonksiyonunu bozarak safranın akışını azaltıp durdurabilir. Safra akışı yavaşlayıp durduktan sonra safra asitleri karaciğerde birikerek kan dolaşımına geçer. Cilt altında birikerek insanı çıldırtacak kaşıntılara neden olur. Tüm olay bundan ibaret.

Efendim kendisinin şöyle belirtileri var:

Eller ve ayaklarda dayanılmaz bir kaşıntı. Öyle bir kaşıntı ki siz gece uyku uyuyamıyorsunuz. Sabahları halsiz düşüyorsunuz. Öyle bir şiddet düşünün. Benim en az kaşıntı olan bölge el ve ayaklardı. Bu durum birazda ben kesin bu hastalığı geçirmiyorum dememe yetti.

İkinci bir belirtisi gözlerde sarılaşma. Yani sarılığa doğru giden bir bünyeden bahsediyoruz.

İştahsızlık ve depresyon da eklenince tam şenlik oluyor. Zaten hamileyiz canımız burnumuzda bir kolestazımız eksikti.

Bu belirtiler hamilelik ardından bıçak gibi kesiliyormuş anneye zararı sadece bu kadar ama bebeğe zararı çok. Mutlaka ilaç tedavisi gerekiyor. Bebeklerde karaciğerde stres oluşumu ve ani bebek ölümlerine neden olabildiği belirtiliyor.

Nedir bunun çözümü?

 • Doktorlar yüzeysel kaşıntı merhemleri veya kortikosteroidli merhem verebiliyor.
 • Safra asid seviyesini düşürmek için ursodeoxycholic asid içeren bir ilaç yazabiliyor.

 • Cilde kan akımını azaltmak için soğuk duşla vücut ısınsı düşürme öneriliyor. Bu gerçekten kaşıntı için oldukça etkin bir yöntem. Kış aylarında değilseniz tabii.

 • Doğumdan önce anneye ve doğumdan sonra bebeğe K vitamini verilebiliyor.

 • Süt, karahindiba kökü ve devedikeni gibi karaciğer için faydalı yiyeceklerin tüketilmesi önerilebiliyor.

 • Safra asitleri ve karaciğer fonksiyon testleri için düzenli testler istenebiliyor.

Ben tahlillerimi yaptırdım. Bir tanesi yüksek çıktı. Bu vesile ile eklem ağrılarımın niye bunca arttığını öğrenmiş oldum. İlaç ile de düzelebilecek bir durumdu ama çok çılgınca kaşıntılarım olmadığı için şimdilik sadece gece soğuk su ile duş alarak konuyu çözebildiğimi düşünüyorum. Az kaldı sıkıyorum dişimi anlayacağınız. İlaç alma konusunda bu kadar inatçı olmasaydım daha hızlı da çözebilirdik ama huyum kurusun.

Hamilelikte yaşadığım diğer sorunlar ve çözümleri için şurayı tıklayabilirsiniz:

Umarım tamamen gebelik hormonlarının yarattığı bu sıkıntılı durumla hiç karşılaşmazsınız ve sorunsuz bir gebelik geçirmenizi diliyorum.

 

Berna Mutlu Aytekin

5 yorum

 1. Aslı koçoğlu   •  

  Bebek ile ilgili sıkıntı oluyor mu , zihinsel ya da fiziksel olarak bir bilginiz var mı

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  bebeğe bir sıkıntısı yok. anneye sıkıntı yapıyor. doğurunca 3 aya kadar sürebiliyor imiş ama genelde hemen geçiyormuş.

 3. Elif Berra   •  

  Bebeğin de gelişimini etkiliyor mus bende de çok kaşıntı oluyor yaa

 4. feyza   •  

  Berna hanım; benimde el ve ayaklarında yok ama agırlıklı olarak bel, göbek. kollar bacaklar, gece okadar çok kaşınıyorumki. Eskiden kullandığım nemlendiricileri kullanamadıgım için oluyor diye düşünüyordum. Benimde acilen bir doktora görünmem mi gerekir sizce ?

 5. Nurkan Kurtuluş   •  

  Merhaba, bende değerlerim normal çıkmasına rağmen daha doğrusu sadece birinin çok az yüksek çıkmasından dolayı 1 buçuk aydır gebelik kolestazı yaşıyorum ursactive kullanıyorum doğuma daha 1 ay var sarılık belirtileri yok ama dayanılmaz kaşıntılarım var geceleri uyku uyumuyorum psikolojim alt üst olmuş durumda.. merak ettiğim şey sizin doğumdan hemen sonra kaşıntılarınız geçti mi geçmediyse ne kadar daha sürdü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir