Hamilelikte huzursuz bacak sendromu

Otobüste, metroda oturduğunuz zaman ya da evde yemekten sonra, yatakta tam uyumaya hazırlanmışken kendini gösteren bu sinir bozucu durum hamilelikten önce bende yoktu. Maalesef hamileikle beraber halk arasında -içime darallar geldi- diye anlatılan huzursuz bacak sendromuna sahip oldum.

Bebeğin hareketli olacağına yoranlar mı dersiniz, yoksa vücuttaki kan dolaşımı arttığı için böyle olduğunu söyleyenler mi dersiniz etrafınızda bir sürü nedenini açıklayan olmakla birlikte çözümünü de söyleyen çıkmaması iyice sinir bozucu oluyor.

Başladık araştırmaya o forum senin bu portal benim. Sonuç çaresinin ilaçla olduğu onun da bebiş için uygun olmadığı. Benim zaten hamilelikten önce böyle bir sorunum yoktu. Yerimden kıpırdamayı pek de tercih etmeyen bir insandım. Vücut bu durumun intikamını alıyor diye düşünmedim değil.

Sinemada film izlerken sürekli bacağınızı oynatmak zorunda kalıyorsunuz. Sinemaya gitmeleri azalttım bu yüzden. İnsanlara rahatsızlık vereceğimi düşünüyorum.

Yaptığım araştırmalara göre demir ve B vitamini eksikliğinde ortaya çıkıyormuş ama günlük hareket miktarınızın değilmesi asıl sorunu oluşturuyormuş. Ayrıca hamilelik döneminde progesteron hormonunun etkisiyle damarlar gevşeyip kan dolaşımı da engellenince bir de bu yetmez gibi rahmin büyümesiyle de damarların baskı yapması sonucunda kanın kalbe doğru gitmesi de engelleniyor. Bu nedenle, ayaklara ve baldırlara az oksijen gidiyor, bu da istemdışı kasılmalara neden oluyormuş. Gece yatış pozisyonunuzu bu yüzden sola doğru almakta fayda var. Sağa doğru yattığınızda damarlara baskı yapıyorsunuz bu da huzursuz bacak sendromunuzu daha da arttırıyor.

Başladım deneysel yöntemlere. Bu problem otururken ortaya çıktığı için günün büyük bir kısmını dışarıda geçirmeye başladım. Deniz kenarı yürüyüşleri, evde gezinip durmalar derken özellikle kalorili bir yemekten sonra daha da artmaya başladı. Düşünün gün içinde yorulmuşum bitmişim, yatağıma yatar yatmaz sızacağımı biliyorum ama bacaklarımı oynatma gereksinimi duyduğum için uykular da haram oldu. Yataktan kalkıp hamileler için yapılabilecek egzersizlerden yapmaya başladım. Onlar bir miktar fayda sağladı. Aşağıda paylaşacağım hareketlerin hepsini yapmam mümkün olmadı çekindim ama bir çoğu bana kendimi rahat ettirdi. Belki sizde de işe yarayabilir. Bunun dışında ılık duş almak da işe yarıyor. Ya da süt içerseniz belki daha kolay ataklar gelmeden uykuya dalabilirsiniz. Bu da denenmesi gereken bir yol.

hamilelikte egzersiz

Tamamen ne zaman geçti derseniz 2. trimesterda uyurken hareket etmeyi bıraktım nihayet. Şu an 3. trimesterdayım ve gündüz hareket etme sıkıntısı, otobüs ve metroda uzun süre oturamama durumu halen devam ediyor. Çok sorun etmiyorum. Elbet geçecek. Hem hareket etmek lazım zaten değil mi?

Hamilelikte yaşadığım diğer sorunlar ve çözümleri için şurayı tıklayabilirsiniz:

Sorunsuz bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle…

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir