Hamilelikte okunması gereken kitaplar

Kitaplara ilgim malumunuz tabii bir de bebek bekleyince kendimi iyice kitaplara kaptırmış bulunuyorum. Hamilelikte okunması gerekli kitapların bir tanesi için detaylı incelemeyi kitapilehayat.com‘da aktaracağım ama sizi bekletmek istemediğimden topluca burada anlatmak istedim. Hamilelik ile ilgili okumak bana çok iyi geldi. Sürekli arayıp doktorumu rahatsız etmek istemedim. Bir de gece gece garip zamanlarda evhamlanmamak için kitaba başvurmak çok faydalı oldu. Sizlere  bu dönemde başucumdan ayırmadığım kitaplardan 3 tanesini aşağıda anlatacağım. Daha bu konuda kitap okumayı düşünmüyorum ama olur da harika bir kitaba daha rastlarsam bu yazıyı güncelleyeceğimden emin olabilirsiniz.

Hamilelik kitapları genel olarak anne adaylarına kolaylık sağlaması açısından hamileliğin haftaları baz alınarak yazılmış. Hamileliğinizin hangi haftasındaysanız oradan okumaya başlayacağınız doğuma gelinceye kadar okuyabileceğiniz gibi benim gibi bir deliyseniz önce hızlı bir şekilde kitabı bitirip sonra her hafta kendi bölümünüzü de okuyabiliyorsunuz.

Şaşkınlık veren taraf gerçekten o hafta hangi sorunu yaşıyorsanız (uykusuzluk, mide bulantısı vs) o konuya da o haftanın sonunda değiniyor olması. İlk olarak bahsedeceğim bu iki kitap aynı bu şekilde ilerliyorlar.

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?

1984 yılında ilk olarak yayınlanan bu kitabın yazarı Heidi E. Murkoff ve Sharon Mazel. Hani nasıl derler bilirsiniz, bu kitap bir başyapıt. Hemen hemen her doğum yapma arifesindeki kadın bu kitaba bir göz atıyor. Kitap 1984 yılından beri yeniden güncellenerek basılıyor. Bendeki son güncel sürümün içinde Türkiye’deki iş mevzuatından bile bahsedilmiş.

bebeginizi-beklerken-sizi-neler-bekler 20140105004003

Her ülkeye göre tekrar revize edilebilen bir yapısı var. Epsilon Yayınevinden çıkıyor. 663 sayfa. Kitapevlerinde ciltli ve ciltsiz olarak da satışa sunulmuş. Fiyatından bu şekilde tasarruf yapabilirsiniz. Neredeyse yarı yarıya fiyatı düşüyor. Doktora sorduğunuz soruların da cevapları burada mevcut. Tabii siz yine de doktorunuza gittiğinizde sorularınızı bir not defterine yazın ve ona sormayı unutmayın. Bu sadece gece paniklerinizin önüne geçmek için ? Kitabın sonunda doğum seçenekleri de detaylı olarak anlatılmış. Nasıl bir doğum yapacağınıza karar vermek için de doğum yardımcısı tutmak isteyip istemeyeceğinizi seçmek için de bu kitaptan faydalanabilirsiniz. Alırken son baskısını edinmeyi unutmayın.

Bu kitap bu kadar iyi neden başka kitaba ihtiyaç duydun derseniz bir Türk doktorun kaleme aldığı bir kitabı da okumak istedim. O yüzden benzer şekilde haftalık periyodlar halinde yazılmış bu kitabı satın aldım.

9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

Kitabın yazar bir Türk Doktor olan Dr. Kağan Kocatepe. Yine dediğim gibi haftalık periyodlar ile yazılmış kolay okunan bir kitap. Hatta hamilelik öyle bir şey ki ilgili haftanızın olduğu sayfalara geldiğinizde keşke daha çok bilgi okusaydım diyorsunuz. Bu kitapta diğerlerinden farklı olarak bol bol ultrason görüntüleri de yer alıyor. Yine yaşanabilecek olumsuzlukların çözümleri de kısaca belirtilmiş. Kramp girmesi, uykusuzluk vb. İlk kitap başlı başına bir ansiklopedik bilgi veriyor ama illaki Türk bir doktordan da okumak isterim derseniz bu kitabı da tavsiye ediyorum. Bu kitabı sadece bebek bekleyen anneler değil babalar da kolaylıkla okuyabilirler. Kitap İnkilap Kitapevinden çıkıyor ve 454 sayfadan oluşuyor.

9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

Hamilelik bitti geçti sağlıkla kucağımıza aldık (inşallah) ya sonrası derseniz ya da teknik bilgi almaktan içiniz şiştiyse (zaten içimiz şişip duruyor nefes alamıyoruz) o zaman bir de şöyle eğlenceli bir kitap ile sizi tanıştırayım. Ben okurken çokça güldüm. Keşke böyle kitaplar daha çok olsa.

Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor

Dicle Keskinoğlu‘nun kaleminden hayatına giren iki çocuğunu yetiştiriken başından geçenleri okuyoruz. Açıkçası kitabı almazdan önce kitap kapağında yer alan bir tanım gönlümü çeldi diyebilirim “Amatör bir annenin itirafları” Kendimi bunca yıl “Amatör ev kadını” olarak tanımladığım için mi bilmem bana çok yakın geldi. Anlatım dilini de pek sevince baktım neredeyse kitapçıda kitabın büyük bir kısmını bitirmişim, hemen aldım. Gerisi de evde çabucak bitti zaten.

Yazarın biri 3,5 biri 1,5 yaşında iki çocuğu var. Kitapta ise yetiştirirken yaşadığı komik hikayeler yer alıyor. Alın okuyun eğleneceksiniz. Kitap Doğan Novus’tan çıkmış. 216 sayfa ve şu sıralar 4. baskıya girmiş durumda.

Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor

Benim şimdilik okuduğum kitaplar bunlar, sizin de okuduğunuz, aman mutlaka oku diyeceğiniz kitaplar varsa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Hele son aylar yürümeye mecalimizin kalmayacağını düşünürsek hepten kitaplara sığınacağız.

Sevgiler…

 

 

Berna Mutlu Aytekin

6 yorum

 1. oZGe   •  

  Bernacım merhaba, hamilelik tüm zorlukları yanında çok da keyifli bir süreç aslında ki bunu maalesef doğumdan sonra anlıyor insan ancak ? En güzel yanı kitap okumaya bol bol vakit bulabilmek. Ben de 2 senedir bolca kitap okudum hala da okuyorum.

  Ama sana kesinlikle oku diyeceğim kitaplardan biri Harvey Karp Mahallenin En Mutlu Bebeği; genel olarak kolik bebeklerden bahsediyor gibi görünse de ben kendisinden çok şey öğrendim, yazım dili de çok keyifli.

  Diğeri benim şimdi okuduğum ama aslında hamileyken de okunsa süper olurdu dediğim Carlos Gonzales’in Çocuğum Yemek Yemiyor kitabı. Yemek olayına çok var deme, emzirme ve süt ile ilgili inanılmaz şeyler anlatıyor çok çok işine yarayacak.

  Bir de Pınar Mermer’in Yavaş Ebeveynlik kitabı beni çok rahatlatan nefis bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim. Hatta hamile arkadaşlarıma üçlü set halinde hediye edeceğim bu kitapları ?

  Sevgiler…

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba Özge’cim. İyi ki yazmışsın çünkü ben bu kitapları bilmiyordum o yüzden çok teşekkür ederim. Hemen edineceğim. Paylaşımın yazıyı okuyanlara da fayda sağlayacaktır.Tekrar güzel dilekler için teşekkür ederim. Sevgiler…

 3. Sinem   •  

  Merhaba,

  Benim de bir kaç kitap tavsiyem olacak. Doğmamış Çoçuğun Gizli Yaşamı adlı bir kitap. Yazarı, Dr. Thomas Verny/John Kelly. Diğer bir kitap da, Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Siz Bebeğinizi Beklerken isimli kitabı. Son olarak da yoga ve meditasyon yapanlar için – bence yapmayanlar içinde çok faydalı bir kitap- Cömert Güzel Mutlu Hamileler için Yoga ve Meditasyon isimli kitap. Sırada okuyacağım kitap da Mahallenin En Mutlu Bebeği kitabı. Çok merak ediyorum.

  Sevgiler,

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Merhaba, yorum bıraktığınız için çok teşekkürler. Ben de Mahallenin En Mutlu Bebeğini merakla bekliyorum. Sevgiler…

 5. turanhayati   •  

  Dr. Elizabeth Fenwick, anne ve bebek bakımı nı tavsiye ederim. Gerçekten ayrıntılı anlatılmış ve her bir konu resimlerle zenginleştirmiş.

 6. Tugc   •  

  20 haftalık hamileyim ve bu yazıyı görmediğim için kendime kiziyorum şuan ? hemen yazanları edinecegim <3 teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir