Hamilelikte halsizlik

Hamileliğin ilk dönemlerinde daha sık görülen bu durum size henüz göbeğiniz kocaman olmamışken hamile olduğunuzu hatırlatmak için var sanki.

Kolunuzu kaldıracak haliniz olmuyor. Sanki tüm gün spor yapmışsınız da tüm enerjiniz bitmiş gibi. Neden? Çünkü içinizde büyümeye uğraşan bir bebiş var. Kanınız daha çok pompalanıyor, kalbiniz daha hızlı atıyor. Bir vücutta iki kişi yaşıyor. Kolay mı?

Halsizlik tek başına olsa dert değil belki ama dengeniz değiştiği için saçma sapan duygusallıklar ve depresyon emareleri ile uğraşmanız gerekiyor. Oturduğunuz yerde uyuya kalmalar. Bir söylenileni bir kerede anlamamalar falan iyice tadınızı kaçırıyor anlayacağınız.

Çare?

Doktorunuzla konuşun. Hamilelik vitamini adı verilen vitaminler var. Onlardan önerecektir. Ben başta almamak için çok direndim. Sonra bir baktım ki bir yerde yığılıp kalacağım. Başıma ters bir şey gelecek. İşimi etkileyecek vs. Vitaminlerden kullanmaya başladım. Etkisi kendini hızlıca gösteriyor. Şaşarsınız. İkinci günde eski canlı halime kavuşmuştum.

hamilelikte vitamin kullanımı

Hamilelik vitaminlerini kullanmamı daha doğrusu ilaç kullanımımı çok da istemeyen bir doktorum var. Dolayısı ile bu vitaminleri sadece iki ay boyunca kullandım. İki ay sonunda daha da bir canlanmıştım. Yeme düzenim de değişince bünyem biraz söz dinlemeye başladı sağolsun. Sebze ağırlıklı beslenmek, şekeri kesmek oldukça işe yaradı. Biraz da hareket edince halsizliği yenmiş olduk. Aynı halsizlik hamileliğin 3. trimesterında da beni bulacakmış diyor kitaplar. O da kilo alımından ve denge değişiminden dolayı oluyormuş. çokça kilo almadığım için sanırım henüz başıma halsizlik gelmedi. Her denilen herkes için olacak diye bir durum yok. Kendi bünyenizi tanıyorsanız, ihtiyaçlarını karşılıyorsanız hamileliği kolayca atlatacağınızdan eminim.

Hamilelikte yaşadığım diğer sorunlar ve çözümleri için şurayı tıklayabilirsiniz:

Bol şans diliyorum.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Özlem   •  

    Merhaba, yazılarınızı severek okuyorum, kullandığınız vitaminin adını öğrenebilir miyim? Hamileyim ve benim de halsizliğim çok var da.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir