Hamilelikte eklem ağrıları

Hamileliğimin son 3 ayıma damgasını vuran benim için en sıkınıtlı konulardan birini sizinle paylaşmak istiyorum. Eklem ağrıları.

Karnımın büyümesi ile birlikte sağa ve sola dönerek uyumak zorunda kalmıştım. Hep yüzüstü yatan biri için zor bir durum. Ama alışıyorsunuz bir yerden sonra. Alışmasanız ne olacak, beyefendi zaten tekmeleri ile sizi bir çileden çıkartıyor. Önce onun rahatı önemli. Siz uyumasanız da olur. Hamileliğin 7. ayına gelmiştim ki geceleri saat 3 gibi ağrı ile uyanmaya başladım. Önceleri kesin ağır bir şey taşıdım ondan ağrı çekiyorum dedim. Sonra bu sağa sola yatma mevzusundan dolayı omuzlarıma çok ağırlık bindirdiğimi fark ettim. Ona yordum. İlaç alımımız kısıtlı olduğu için tek sorun çıkarmayan ilaç olan Minoset’i de hemen ilk ağrı ile almak istemedim. İlaç sevmiyorum. Ama bu ağrılar her gece her gece olmaya başladı.

Doktoruma sorduğumda hamilelite böyle şeyler olabileceğini söyledi. Tamam olsun da her gece olmaz ki ama di mi? Oluyormuş. Her gece omuz ağrısı vuku bulunca bendeniz kendimi sıcak su dolu banyolara verdim. Arada bir minoset aldım. Masajdı, spaydı, hamamdı araştırmalara başladım lakin ona doktordan izin çıkmadı. Yüksek yastıklar arasında uykular denedim. Yok yine olmadı. Yani anlayacağınız 9. aya girdiğimiz şu günlerde halen omuz ağrılarım devam ediyor. Ağır bir şey taşıdığımda mesela bir kaç tabak ya da tencere gibi ağrılar daha da şiddetleniyor.

Doktorum bu ağrıları geçirmek için zararsız bir ilaç olan Buscopan Plus’tan içmemi söyledi. Bir de Kalsiyum ve D vitamini desteği verdi. Gebelik Kolestazı için yaptırdığım böbrek fonksiyon testlerinde ise durum orataya çıktı. Hamilelikten dolayı oğlum kemiklerimde bulunan tüm kalsiyumu kendi bünyesine transfer etmiş. Kemiklerim kendi yapılandırmaya çalışıyormuş. Böyle bir durum bir de kemik kırıklarında yaşanıyormuş.

Dediğim gibi gün sayıyorum. Çünkü bu durum da diğer rahatsızlıklar gibi gebelik bitiminde kendiliğinden sonra erecekmiş. Şimdi günde neredeyse 2 litre süt içmeye devam. Çözümü için ise halen ılık su ile banyo yapmak (artık doğumu tetikleyeceği düşünülerek sıcak su ile banyo yapmak yasak) çok fenalaşırsam Buscopan Plus almak gibi yöntemlere başvuruyorum.

Hamilelikle ilgili diğer sorunlar için şurayı tıklayabilirsiniz.

Umarım siz benim çektiğim sıkıntıyı çekmeden sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız

Berna Mutlu Aytekin

4 yorum

 1. Asiye   •  

  Bende şu anda aynı ağrıları çekiyorum artık yeter dedirtecek hale getirdi her gece iki haftadan beri gece uykusundan oldum

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  geçmiş olsun. bir şekilde geçiyor. başka ağrılar başlıyor onlar da geçiyor. bebekte olunca akıl ağrılar akla gelmiyor bile. doğumdan sonra da biraz eklem ağrısı olacak kasların kullanılmaması ile ilgili yataktan kalkarken ağladığımı bilirim. 6 ay sonra onlar geçiyor bu sefer bebek oluyor 10 kilo ağırlık taşımaktan başka ağrılar oluyor. neyse ya cennet ayağımızın altında değil miydi idare edeceğiz bir şekil. sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.

 3. Sevgi Yarız   •  

  Aynen şuan o ağrıyı çekiyorum iki kürek ortam fena halde çaresiz ne yapabılırım diye bakınıyorum

 4. Elif   •  

  Uykusuz geceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir