Hamilelikte doğum çantasına neler konmalı?

Adı doğum çantası. Ama içine dünyaları koyduğunuz için o artık bir bavul. Forumlarda yaptığım araştırmalar sonucunda çılgın bir liste ile karşılaştım. Normal doğum yapsanız bir günde, sezeryan ile doğum yapsanız iki bilemedin üç günde hastaneden çıkıyorsunuz ama resmen o koca bavulu dolduracak kadar çok eşyayı yanınıza almanız gerekiyor, yani gerekiyormuş. Hele bir yorum okudum ki onu yazan hanıma uysak çocuğun 6 aylık eşyalarını hastaneye yığmamız gerekiyor. Yine her şeyin en iyisini anneler bilir. Ben de aile büyüklerimden yardım alarak hastane valizi yani doğum çantasına gerekli özeni gösterdim. Gerekli olanları aldığımı umuyorum. İçine eklediğim eşyaların listesi aşağıda yer alıyor. Umarım size de faydalı olur.

Bebek için gerekenler:

Aslında işe 2 hastane çıkışı ile başlamanız lazım diyeceğim de piyasada hastane çıkışları 6 ile 10 parça arasında değişiyor. Kiminde zıbın yok kiminde ekstra bir battaniye var. Ben de en iyisi içindekileri ayrı ayrı yazayım dedim. Siz elinizdeki hastane çıkışlarına bakıp kontrol edebilirsiniz.

1 paket yenidoğan bezi.

Bunlar numaralar ile satılıyor. Eğer bebeğinizin kilosu ve boyu normal ölçülerden aşağıda seyrediyorsa ya da tıbbi sebeplerden dolayı erken doğum gibi bir durum olacaksa 0 numara bez almanız gerekiyor. Bizim süreçte şimdilik her şey seyrinde ilerlediği için çantamıza 1 numara bez koyduk.

Islak Mendil

Islak mendil dediğiniz şey saf su ile ıslanmış pamuktan ibaret. Katkı, koku yok. İçinde başka bir şey olmaması lazım. Herhangi bir marketten de alabilirsiniz, ebebek gibi yerlerden toplu olarak da alabilirsiniz. Genelde öyle yapıyorlarmış. Biz denemek için bir kaç paket aldık. Bir tanesini de çantamıza attık.

3 adet zıbın

Eski sistem kenarında ip olan beyaz renk zıbınlardan alıyorsunuz ya da hastane çıkışı setlerinde de zıbın oluyor. Onları da kullanabilirsiniz.

3 uzun kollu bacaklı tulum – pijama

Yine hastane çıkışı setlerinde bu tulumlardan bulunuyor. Tek parça şeklinde bebeğe giydiriliyor. İşte onlardan 3 tane yanınıza alıverin.

2 başlık

Setlerinizin içinde başlık var ise yanınıza 2 adet almanız yeterli. Yenidoğan bebeklerin en çok ısı kaybedecekleri yerler başları imiş. Bebeklerimiz üşümesin.

3 çorap

Kenarları lastiksiz pamuk çorapları tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü bebeğin cildi çok hassas. 3 çift yanımıza aldık.

2 eldiven

Bebeğinizin kendisine zarar vermemesi için eldivenlere ihtiyacı var. 2 çift yeterli dediler. Tamam dedik.

2 hırka / yelek

Bebek üşümesin diye yanınıza alıyorsunuz. Aslında bir tane de yeterli ama kusma vs. olursa diye yedek bulundurmak da fayda varmış.

2 battaniye

Bu battaniye meselesi bir garip. Mevsimine göre kalın ince olabildiği gibi bir de adı battaniye olan ama o işe yaramayan sizin yaramadığını düşündüğünüz kalınlıkta şeyler var. Bir tanesi hastane çıkışı setlerinin içinden çıkıyor misal. 70’e 70 cm bir incecik örtü. Aldığınız kıyafetlerin deseninde. Kundak şeklinde kullanabiliyorsunuz. Ama adı battaniye. Bir tanesi kalın bildiğimiz battaniye. Bir tanesi kalın mı kalın kenarları çıt çıtlı belirli yerlerden çıtçıtlayınca bebeğinizin başını ve kollarını çıkarabileceği bir örtü haline geliyor. O da battaniye ama palto gibi çıkarken giydiriyorsunuz. Neyse biz bu üçünden de yanımıza aldık.

4 – 5 minik havlu, bir banyo havlusu

Minik havlular ne işe yarayacak diye sorduğumda ‘al sen yanına’ yanıtını aldığım arkadaşlarıma bir kere daha teşekkürler. Aldık yanımıza ne amaçla hiç bir fikrim yok. Bebek için alınan banyo havlusu da ne olur ne olmaz diyerek aldığımız bir şeymiş. Neyseki incecik çantada yer kaplamıyor.

Bebek mendili

Beyaz renk olan, kenarları renkli oyalar ile süslenmiş kimilerinin ‘ağız bezi’ dediği şeyin adı bebek mendili imiş. Bebeğin gazını çıkartırken omzunuza koyduğunuz gibi, emzirirken de kullanmak mümkünmüş. Toplu olarak (10-12 parça) ebebek, HelloBaby gibi bebek ürünleri alabileceğiniz yerlerde satılabiliyor ya da aile büyüklerinizden rica ediyorsunuz, eğer çokça torun olayına kendilerini hazırlamışlarsa zaten sizin için bir zaman o dantelleri işlemiş oluyorlar onları kendilerinden alıveriyorsunuz. Biz çantamıza her renkten bir tane koyduk. Ha bir de batıl bir inanç var. Mümkünse sarı olanlardan fazla edinelim bu da bebişin sarılık olmasını engelliyormuş. Ben söyleyenlerin yalancısıyım.

3 – 4 adet önlük

Hastane setlerinizin içinde var. Panik yapmayın. O önlükler çok da kullanılmıyormuş zaten ama yanımıza almamızda sorun yok. En güzel sığındığımız neden şu: Aman zaten çantada yer mi kaplıyor?

Kirli torbası

Özellikle yaz aylarında kullanmayı tercih ettiğiniz kumaş torbalarınızı kullanabilirsiniz.Ben öyle yaptım.

Bebek kozmetikleri

Efendim nedir bunlar? Şampuan olsun, pişik kremi olsun, yağ olsun bu tür şeyler. Küçük bir ayrı torba içinde bavula ekleyin ki sonra patlar, delinir, akar mis gibi kıyafetler batar aman bir kaza başınıza gelmesin.

Ana kucağı

Hastaneden çıkma vakti gelip çattığında ana kucağı ya da portbebe ile çıkış yapmanız gerekecektir. Yanınıza almayı unutmayın. Maalesef valize sığmıyorlar ama taşımanız gerekiyor.

Ne olur ne olmazlar

Bu sayacağım şeyler acilen lazım değil. Eğer sizden istenirse yakınlardan temin edebilirsiniz. Ama ne olur ne olmaz diyerek çantamıza almakta fayda var. İki adet free flow emzik. Bu emzikler kenarlarındaki boşluk sayesinde bebeğin hava almasını kolaylaştırıyormuş. Her bebek emzik kullanacak diye bir şey yok. Ama yanımızda bulundursak iyi olur. Bir biberon. Ben Avent’in cam ve küçük olanlarından tercih ettim. Umarım süt konusunda bir sorun yaşamam da bebeğim mama ile beslenmek zorunda kalmaz. Çarşaf. Evet bildiğiniz bebek çarşafı. Kimi hastaneler yanınızda getirin diyormuş. Ben son kontrolüme gittiğimde bunu da soracağım. Eğer getirin derlerse yanımda getireceğim. Süt arttırıcı çeşitli içecekler.Ben yanıma almıyorum ama belki siz almak isteyebilirsiniz.

Bu yukarıda saydıklarımı şu şekilde bavulunuza yerleştirirseniz hastanede daha hızlı hareket edebilirsiniz. Bebek doğar doğmaz hatta belki henüz doğmadan hemşireler sizden hastane çıkışlarını isteyecekler. Onlara elinizdeki setlerden hangisini kullanmak istiyorsanız onu vermek için onu bavulunuzun en kolay ulaşılabilir yerinde ayrı bir şekilde muhafaza etmek gerek. Örneğin bunun için bir farklı bez torba kullanabilirsiniz. Bu torbanın içine iki adet bez de yerleştirmeyi unutmayın. O an ne kadar deneyimli bile olsa refakatçinizin eli ayağına karışabilir. Bilsin ki bu torbayı hemşireye verdiğinde sevincini daha gönül rahatlığı ile yaşayabilecek.

Bu yukarıda anlattığım şeyler tamamen bebek için olan gereksinimler. Anne ne olacak, haydi ona da bir çanta hazırlayalım.

anne çantası nasıl hazırlanır

Anne için gerekenler:

3 takım pijama / gecelik / sabahlık

Önden açılabilen olması şart, bir de beden konusunu tutturabilirseniz süper olur. Belki 3 gece kalırsınız diye 3 takım. Yoksa 2 takım da yeterli. Doğumun çeşidine göre gecelik veya pijama seçmeniz gerekiyor. Doktorunuz daha iyi yönlendirecektir. Sabahlık ise gaz çıksın diye yaptığınız gece yürüyüşlerinde lazım olacak. Aman üşütmemek lazım.

Çorap, terlik, patik

Ayaklar çok üşüyormuş. Ona göre seçmek de fayda var. Ayakları da üşütürseniz gaz artışı olabileceği o da süte geçebileceği için ayakları sıcak tutmak lazım. Eksik etmeyin.

İç çamaşırı

Emzirme sütyeni ve hamile külodu ile henüz tanışmadıysanız işte tam zamanı. Dünyanın en gerekli ve en gereksiz iç çamaşırları kendileri. Doğum ardından giyiyor bir daha da yüzüne bakmıyorsunuz. Hatta bir kullanımlık olanları bile var. Ped sorununuzu da çözecektir. Bakınız: Depend

Tuhafiyeci teyzeler bu konuda yardımcı olabiliyorlar. Ama pamuklu olanlarını seçmenizde fayda var. İçinizi rahat ettirecek kadar çok sayıda alınız. Bir de kendi ölçülerinizden farklı almanız gerekecek onu da unutmayın. Dediğim gibi müracat tuhafiyeci teyzeler.

Kozmetik çantası

Hanımlar yanlarında zaten taşırlar. İşte onun biraz genişletilmiş versiyonunu hazırlayacağız şimdi ve bavulumuza koyacağız. İçinde olması gerekenler ise; diş macunu, diş fırçası, sabun, nemlendirici el kremi, kolonya, yüz temizleme kremi, mini boy tonik ve günlük nemlendiriciniz, deodorant, el aynası, her zaman kullandığınız makyaj malzemelerinin seyahat boylarından bir set, seyahat boy şampuan, tarak, banyo süngeri, 2 orta bir mini havlu, pamuk, ıslak mendil. Ben emzirdikten sonra (umarım sütüm gelir) gerekli olacak göğüs pedlerinden de bir kutu ekledim. Siz de unutmayın kıyafetleriniz batmasın.

Az stres, kolay doğum

Yanınıza size kendinizi iyi hissettiren müzikler ile dolu bir mp3 çalar almak faydalı, ben ipod’umu aldım. İçine sevdiğim şarkıları yükledim. Dışarıdaki sesi duymayacağınız ve gözünüzü kapattığınızda kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir kulaklıkla beraber olsa iyi olur. Ben hastane çantasına değil de kendi kol çantama koydum. Aynı şekilde hani belki okumaya vakit bulurum belki doğum gecikir vs diye de doğum yaklaşırken bir dedikodu dergisi alacağım. Hani şu içinde sosyeteden kimseyi tanımadığım, güzel kadınlar ile güzel adamların hiç bilmediğim yerlerdeki dağlarda kayak yaparken fotoğrafları olan, oğullarını evlendirdikleri zaman fotoğraf çektirip gönderdikleri o dergilerden falan. Anladınız siz. Maksat kafam dağılsın. iPad’i alacağım yanıma bakmaya fırsatım olur mu bilmiyorum ama ne olur ne olmaz. Ben fotoğrafçılık yapsam da yanımda ekipmanımı götürmek istemedim. Onun için doğum fotoğrafçısı bir arkadaşım fotoğraflarımızı çekecek. Bir de yanıma tetris alacağım. Oynamasını çok seviyorum. Belki doğum gecikirse panik yaparsam onunla oynayarak tansiyonumun artmasını engellerim diye düşünüyorum.

Yedek kıyafet

Kocaman bir göbekle geldiğiniz hastaneden daha mini ebatlarda çıkış yapacaksınız. Rahat ve pamuklu giysilerden oluşan bir set hazırlayın. Çıkarken onları giyin. Refakatçiniz kim ise onun için de bir set yanınıza almayı unutmayın.

Ne olur ne olmazlar

Göğüs kalkanı. Emzirmek dolayı acı çekerseniz kullanmanız gereken bir ürün. Avent’in olanından aldım bir kenara koydum. Umarım işimiz düşmez. Lanolinli bir krem. Göğüs ucunuzun zamanı geldiğinde yara olmaması için hamileliğinizin son dönemlerinden itibaren kullanmaya başlamanız gereken bir krem. Bir kutusunu o dönemde bitirirsiniz. Yedek bir kutu da yanınızda götürmenizde fayda var. Ben Lansinoh tercih ettim. 10gr ve 40gr’lık iki ayrı pakette satılıyor. Eğer evdeki 40 gr’lık paket bitmediyse hastane için 10 gr olanı götürmeniz yeterli olacaktır.Göğüs ucu koruyucu. Yine emzirmekten dolayı canınız çok yanarsa silikon bir yalancı duvarı memeniz ile bebeğinizin arasına koyuyorsunuz. Bunu almayı tercih etmedim. Ama burada bilgi olarak geçeyim. Belki siz almak istersiniz.Anne sütü saklama poşetleri. Hastanede süt için pompa kullandıklarında artan sütünüzü saklamak için kullanabileceğiniz poşetler. Bir arkadaşımın dediğine göre piyasada çok çeşitli olmasına rağmen markası adı bilinenlerden almakta fayda var. Hijyenik nedenlerden dolayı ben de Lansinoh marka alıp çantama attım. Dedim ya ne olur ne olmaz ürünleri olarak bunları yanınıza almasanız da olur. Gerektiğinde tedarik edebilirseniz sorun çözücü olabiliyorlar.

Haydi gazanız mübarek olsun, yüzdük yüzdük kuyruğuna geldim. Bir avazda kucağınıza alırsınız umarım.

Berna Mutlu Aytekin

15 yorum

 1. Nafiiiiii   •  

  iste tamda su siralar istedigin yazi

 2. Ayça   •  

  Ya pardon ama hastaneye doğumamı gidiyoruz yoksa ömürlük yatıyamı anlamadım ben seyehat ederken bile bu kadar şey almıyorm yanıma

 3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Ne mutlu size o zaman. Doğuma gidip bir gelin tekrar konuşalım. Sevgiler.

 4. Meryem   •  

  Ben mama bıle almistim yanıma belkı o anda sutum gelmez dıye cunku ıkıncı cocugumda mama gerekli oldu sıcak su lazm oldugu ıcın hemşirelerden istedim kettle da ısıtıp verdikleri su dan bebegim mikrop kaptı o yuzden bu sefer tam tesekkullu olarak gidiyorum ne kadar ne koydugunuzun önemi yok yeter ki bebeklerimız saglikla olsunlar

 5. büşra   •  

  herseyi detayiyla yazmis almak isteyen alir bnce cok guzel bnm gibi deneyimsiz anneler icin ozellikle

 6. Aylin   •  

  Dogum yapmissinizdir. Hangileri lazim oldu-olmadi? 🙂

 7. Servetgizem   •  

  Güzelmiş

 8. Şeyma   •  

  Süperdi teşekkürler

 9. Betül   •  

  Çok yararlı bi bilgi bitek makyaj malzemesine ihtycm olmaz.saolun

 10. sinem   •  

  ne hazırlamalıyım diye düşünrüken bir çok şeyi atladığımı fark ettim yazı için teşekkürler:)

 11. Ayşe   •  

  Bi de küçük ısıtıcı lazım oluyor süt gelmezse sıcak su almak için Hemşirelerden istemek yerine ben kahve makinasını istemiştim 2. Gün şimdiki çantama hemen onu koydum. Pişik kremi ve yüz örtüsü de koymakta yarar var hanımlar.

 12. Ebru   •  

  Doğuma 1 ayı kalmış olarak bu liste ne kadarda güzel hazırlanmış fazla fazla alalım ki vah tüh demekten iyidir zaten hamiş anneler olarak biz taşımıyoruz 🙂

 13. Merve Aydoğdu   •  

  Doğum çantası olması gerekenler buradan göz atabilirsiniz

 14. Gamze haneli   •  

  Sıcak su torbası mutlaka alın ameliyathane soğuk olduğu için üşütme yaşayabilirsiniz. ağrı hissettiğiniz yere tutarsanız ağrınız hafifler özellikle kol omuz başları. Tecrübeyle sabittir

 15. Filiz   •  

  Çok tşk ler gerçekten çok bilgilendirdiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir