Hamilelik sona ererken

Hamileliğimin 9. ayına girmiş iken blogda benim gibi hamileler ve/veya bebek sahibi olmak isteyenlere fayda sağlayacağını düşündüğüm çokça yazı bulunuyor. Bu yazım ile tüm bu yazıları sizler ile topluca paylaşmak istedim.

Normalde benimgünlerim.com hayatımın birbirinden ilginç günlerini anlattığım bir blogdu. Bu yıl hamile olmamla beraber o ilginçliklere yeni deneyimler eklendi. Yeni hayata hazırlık aşaması tamamlanmak üzere. Ben de yaşadıklarımı, araştırdıklarımı her zaman yaptığım gibi blogda sizlere aktarmayı seçtim. Deneyimler ile hayatınızı daha da kolaylaştırmak amacındayım.

Benimgunlerim.com’da sizler için bu defa aşağıdaki başlıkları kaleme aldım. Hepsi deneyimlerime ve araştırmalarıma dayanıyor. Ama aklınıza takılan konularda mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın. Ben hekim değilim. Benim vücudumun çalışma mekanizması sizinki gibi olmayabilir. Bana yorum ve iletişim bölümünden her zaman ulaşabilirsiniz ama lütfen doktora danışmaktan korkmayın. Onlar daha iyisini bilirler.

Hamilelik ile ilgili yazılarımda değindiğim konular ise şöyle;

İlk önce hamilelikte okunması gereken kitaplar ile ilgili önerilerime değindim. Ben yazımda bahsettiğim kitapları okuyarak bu süreci geçirdim sizlere de tavsiye ederim. Okumak için blogumdaki Hamilelikte okunması gerekli kitaplar yazıma göz atabilirsiniz.

Hamilelikte de elimden iPad, telefon düşmedi. Çokça mobil uygulama denedim. En işe yararlarını Hamilelikte yararlanabileceğiniz mobil uygulamalar yazımda anlattım. Halen aynı uygulamaları kullanıyorum. Oldukça eğlenceli ve bilgi verici. Mutlaka göz atmalısınız.

Eğitime çok önem veririm. yeni bir şeyler öğrenmek gibisi var mı? Hamilelikte de yeni bilgiler öğrenmek için harika bir eğitime katıldım. Eğitim ile ilgili bilgiler için sizleri Hamilelik dönemi eğitimleri: Mahallenin Mutlu Bebeği adlı yazımı okumaya davet ediyorum.

Hamilelik bir kadın için çok kutsal bir durum. Bir insanın dünyaya gelmesine aracılık ediyorsunuz ne büyük mucize. Hamileliğin güzel ve sıkıntılı yanlarını anlattığım yazımda bu konuya değindim.

Hamilelik döneminde bebeğe zararlı olabileceğini öğrendiğim için eski kozmetiklerim ile aramız bozuldu. Yeni markalar keşfetmek ve onları kullanmak zorunda kaldım. Keşfettiğim bu yeni markaları Hamilelik döneminde kullandığım kozmetikler adlı yazımda anlattım.

Olacak o kadar denilse de hamilelik döneminde çokça sağlık sorunu yaşadım. Allah beterinden sakladı. Ama bu yaşadığım sorunları bir şekilde alt ettim ve alt etme yöntemlerimi her sağlık sorunu için ayrı bir yazı ile anlattım. Neydi bu sorunlar derseniz, aşağıdaki konularda ayrı ayrı yazılarımı okuyabilirsiniz.

Gebelik şekeri (hamilelik şekeri),

Hamilelikte uyku problemi,

Hamilelikte kaşıntı (gebelik kolestazı),

Hamilelik krampları,

Hamilelikte huzursuz bacak sendromu,

Hamilelikte halsizlik

Hamilelikte ödem şişkinlik

olarak sayabilirim. Hepsi çok şükür çözüme kavuştu ama ben de bittim.

Bu sorular ve daha bir çok soru için internette bir çok forum, blog, web sitesi gezmek zorunda kaldım. Benimle aynı derdi paylaşan kişilerin yazdıklarını okumak istedim. En sevdiğim, en faydalı bulduğum blogları ve web sitelerini sizler için listeledim Hamilelik döneminde ziyaret etmeniz gereken web adresleri, portallar, forumlar ve bloglar adlı yazımda bu adresleri paylaştım.

Hamilelikte her doktor kontrolünde ultrasona girdim ve doktoruma da söylediğim kadarı ile o ultrasonlardan hiç bir şey anlamadım. Bana verilen o küçük resimlerin altında yer alan terimleri araştırarak bebeğimin karnımdaki gelişimi hakkında daha çok bilgi sahibi oldum. Hazır öğrenmişken o terimler ne işe yarıyormuş sizlerle de paylaşmak istedim Hamilelikte yapılan ultrasondaki terimler ne anlama geliyor? adlı yazımı hazırladım.

Hamileliğin son dönemlerinde ise hamilelik çantasını hazırlamak beni çokça yordu. Herkes başka bir şey söylüyor. Ben de bir bilene danıştım ve bir çok yerden öğrendiğim bilgiler ışığında doğum çantamı hazırladım. İçinde neler olmalı, neden onlar olmalı konulu yazımı ise benimgunlerim.com’da Hamilelikte doğum çantasına neler konmalı? adlı yazı ile sizlerle paylaştım.

Son olarak ise hamilelikte son hafta neler yaparak geçer konulu yazımı yayınladım.

Umarım yazılarım hamilelik sürecinizi rahat geçirmeniz için size fayda sağlayacaktır.

Ben artık küçük bey’i karşılamaya gidiyorum. Bir müddet buralarda yokum. Kendisi müsade ederse hızlıca bloga hızlıca geri dönmeyi planlıyorum. Tekrar dertleşmek üzere, sevgiler ile…

Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak