Hamilelik döneminde kullandığım kozmetik ürünler

Kozmetiğe meraklı biri değilimdir. Oje, fondöten, peeling vb. şeyler zaten pek kullanmam. Kendi manikürümü bile yapamam yapanlara özenirim. İnsan el kremi sürmeyi unutur mu ben onu bile önemsemediğimden unutuyorum. Ama hamilelikte bu kozmetik ürünler meselesi oldukça önemli bir hal aldı. Kullandığım ürünlerin arka kısımlarında yazan içinde ne var kısmını incelemelere doyamadım. ‘İçinde şu var, hımm almayalım, paraben mi varmış ooo hayatta olmaz’ diye diye bir baktım evde ne şampuan kaldı ne nemlendirici. Roll-on’lar da gitti. Çünkü içlerinde alüminyum var. Başladık araştırmaya…

Efendim bu paraben dediğimiz şey bir çok kozmetik ürününde bulunuyor. Anne sütüne geçtiği ya da bebeğin gelişiminde hormonal zararlar verdiği söyleniyor. Detaylı bilgi için şuraya göz atabilirsiniz. O yüzden kendisini eve sokmamaya karar verdik. Bebek doğduktan sonra da aynı kararlılığı sürdürmeyi diliyorum.

Uzun süredir temizleme serisi olarak Clinique ve Kiehl’s kullanıyordum. Hormonlar cildi değiştirince ürünleri de değiştirmek gerekiyor. Nemlendiriciler yetersiz kaldı. Ya da cildimi çok yağlı yapmaya başladı. Yves Rocher‘e geçiş yaptık. Fena da olmadı. Nemlendiricisinden memnunum. Akne durumu ortaya çıkana kadar da kullanıyordum ama şimdi ara verdim. Çünkü yüzüme ne sürsem akneler artıyormuş gibi geliyor. En azından ilk 6 aylık hamilelik döneminizde sizi pek bir nemlenmiş ciltli yapacak ürünleri mevcut ben aşağıdakini kullandım. Tavsiye ederim.

yves rosher

Yine Yves Rocher’den içinde paraben olmayan duş jelleri alarak hamileliği geçirdim diyebilirim. Hem güzel kokuyorlar hem de çabucak bitmiyorlar. Hamilelik döneminde bunlardan 4 tane tüketmişim. Portakallı olanı favorim. En son aldığımda 4 tane alana indirim de vardı. Sanırım bundan sonra da aynı duş jelleri ile devam edeceğim.

portakallı duş jeli yves rosher

Ruj kullanmayı pek sevmiyorum çünkü içinde kurşun bulunuyor. Ama dudak çatlakları için bir yöntem bulmak gerekiyordu. Yine Yves Rosher’in pek kokusu ve tadı olmayan bir ürününü aldım. Akasya ağacı balı olduğu söyleniyor ama ben tadından rahatsız olmadım. Ayrıca içinde paraben, silikon, renklendirici, petrol vs yok. Adı %100 Organik Besleyici Dudak Balsamı olarak geçiyor.

bio balsam

Roll-on konusunu da aynı marka ile çözdüm. Duş jelleri ile aynı seriden olanları tercih ettim. Toplamda 3 tane tükettim. İçinde alkol yok, alüminyum yok, paraben yok. 24 saat etkili olma garantisi veriyor. Ben en çok nilüfer kokulu olanı sevdim. Oldukça başarılı tavsiye ederim.

roll on  yves rosherŞampuan olarak biraz sıkıntıya düştüğümü itiraf etmeliyim. Yine tüm şampuanlarda yukarıda belirttiğim katkılar olunca en iyisi bebek şampuanı kullanmaktır dedim .3 ayrı bebek şampuanını da denedim. Maalesef iki tanesi alerji yaptı. Kaşıntıdan duramadım. Umarım bebeğime alerji yapmaz. Johnson’s Baby ile devam ediyorum. Kokusu da güzel, temizlemesi de.

 

johnson's baby şampuanVücut yağı konusu tam bir muamma. Kimisi bebek yağları göbeğinizin çatlamasına engel olur diyor, kimi engel olmaz sadece gerilmenin ve kuruluğun verdiği kaşıntı hissini geçirir diyor. Çatlakları engellemenin yolu yokmuş. Önce Johnson’s Baby’nin yağları ile devam etsem de en son zeytinyağında karar kıldım. Üzerime leke yapacak diye çekiniyordum ama cilt o kadar hızlı emiyor ki herhangi bir leke söz konusu olmuyor. İyi kalite bir zeytinyağını ya da bebek yaplarını tercih edebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı için ise efsane bir seçimim var. Genelde yaz ayları kendisini hatırlarız ama hamilelik döneminde hep lazım. Cildinizin bu kadar kuruduğu bir dönem daha olamaz sanırım. Mucizenin adı Bepanthol. Anında çözüm sağlıyor. Bu kullandığım 3. kutu. Günde bir ya da iki kere sorunlu alana sürmeniz yeterli.

bepantholBenim ellerim ve ayaklarımda da muhtemelen sabun kullanımı ve sık duş alımına bağlı olarak can acıtan çatlaklar meydana geldi. Sürekli ellerimi yıkama isteğinin yan etkileri diyelim. Lanolin içeren Lansinoh çatlak kremi ile hem topuklarınıza, dirseklerinize ve el parmaklarınıza bakım yapabilirsiniz, hem de doğum yaklaşırken göğüslerinizin emzirme sırasında yara olmaması için kullanabilirsiniz. Zaten ürünün asıl işlevi de bu.

lansinoh hpa lanolin kremBenim kullandığım ürünler bunlar, sizin de hamilelik döneminde kullanıp memnun kaldığını ürünler var ise yorum olarak paylaşırsanız çok sevinirim.

Hamilelik ile ilgili diğer yazılarım için Hamilelik kategorisini seçmeniz yeterli. Güzel bir dönem geçirmenizi diliyorum.

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir