Hamilelik döneminde ziyaret etmeniz gereken web adresleri, portallar, forumlar ve bloglar

Tüm hamilelik kitaplarla geçti. Onu oku, bunu oku, baştan oku, not alarak oku… En son doktorum çok okuyorsun bu kadar araştırma yapma diyordu. Ama yapacak bir şey yok. Ben araştırma yapmadan yaşayamam ki. Tamam biraz yorucu oluyor ama kendimi gecenin bir yarısı aklıma takılan şeyi internette ararken buluyorum. Cevabı bulmadan içim rahat etmiyor. Orada benim gibi düşünen kişiler var biliyorum. Kim bilir ne araması yaparak bu yazıya geldiniz. Ama pek de iyi yaptınız. Size başlıkta yazdığım konu ile ilgili bilgi vereceğim. Hamilelik döneminde ziyaret etmeniz faydanıza olacak web siteleri, portallar ve bloglar var. Aradığınız soruların cevaplarını orada kolaylıkla bulabileceksiniz. Ben buldum. Darısı başınıza.

Portallar – Forumlar :

Kadınlar Kulübü

Sadece hamilelik değil başınız her dara düştüğünde orada cevabını bulabilirsiniz. Cep telefonu operatörü değiştirmeye kalktığımda ilk kez burayı keşfetmiştim. Sonra bir baktım her tür görüşten bilgi var. Müptelası oldum. Senelerdir girer bakar, aklımdakini sorarım. Hızlı cevap verirler, bazen soracağınız soruyu zaten orada birisi sormuştur. Oldukça işinize yarar. Hangi mobilyayı almalıyım, hangi bez bebekler için daha iyi, hangi bebek arabası daha kullanışlı… Bunlar benim cevabını bulduğum sorular. Siz de umarım sorularınıza kolayca yanıt bulabilirsiniz.

Anneysen.com

“Anneliği kolaylaştırıyoruz” mottosu ile yola çıktıklarından bu yana oldukça zaman geçti. İlk açıldığı günü hatırlıyorum da ben de dijital pazarlama sektörüne yeni yeni adım atıyordum. O zamanlar benim için bunca faydalı bir site olacağını düşünmemiştim. Şimdi neredeyse her gün bir kere girip bakıyorum. Anneysen’de bulabileceğiniz bilgiler ise işte şöyle:

anneysen.com

Tombulbebek.com

Bir Google araması ile geldiğim bir bilgi paylaşım alanı. Çok dolu dolu. Anne ve çocuk sağlığı üzerine uzmanlaşmış. Mutlaka göz atmalısınız. Eğitimler ve videolar da sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Babycenter.com

Eğer ingilizce ile aranız iyi ise her şeyi ile dolu dolu bir portal diyebilirim. Mobil app’leri, iPad ve Android’den an be an erişebileceğiniz uygulamaları, haftalık periyodunuzu takip eden mailleri, nokta atışı konuları ile mutlaka göz atmanız gereken bir portal.

Bloglar

Bebeimgeliyor.com

Canım Esra Ertuğrul’un bilgi ve deneyimlerini aktardığı nefis bir blog. Kendisinden hamilelik, doğum, emzirme, bebek bakımı, ek gıda konularında bilgi alabilirsiniz. Sık sık düzenlediği etkinlikleri de takip edip isterseniz kayıt yaptırabilirsiniz.

bebeimgeliyor esra ertuğrul

Devletsah.com

Blogunun bu yıl 10. yaşını kutlayan Devletşah Özcan hamilelik döneminde benim zırt pırt rahatsız ettiğim pek sevdiğim bir arkadaşım. Bebeği Sufi doğduktan sonra blogunda anne – çocuk konulu pek çok yazı yer aldığı için mutlaka göz atmanız gerektiğini düşünüyorum. Bebeğinizle evde oynayabileceğiniz oyunlardan tutun da ek gıdaya geçişte bebeğinizin yiyebileceği yemeklere kadar dolu dolu bir günlükle karşılaşacaksınız. Sosyal ağlardan da takip edip Sufi ile Devletşah’ın maceralarına göz atabilirsiniz.

Ufuruktenprenses.blogspot.com.tr

Hamileliğin ilk günlerinde ben de bebeğim için bir günlük tutmaya başladım. Hem hamileliğimin haftalık olarak gelişimi hem de sadece bebeğime anlatmak istediğim hisler için tuttuğum blog, gizli bir blog. Bir yandan da haftalık olarak hamileler neler hissediyor, neler değişiyor onları da öğrenmek istiyorum. Bu araştırma sırasında en samimi bulduğum blog Üfürükten Prenses’in blogu oldu. Doğumdan sonra biraz yoğun olduğunu düşündüğüm için blogunu yazmayı bırakmış sanırım. En kısa zamanda geri döner diye umuyorum. Hamilelerin haftalık gelişimini görmek için ve hatta benzer hisleri yaşayıp da yalnız olmadığınızı hissetmeniz için yazıyor sanki. Bunun için oldukça faydalı bir blog. Kitap gibi geriden başlayıp okuyabilirsiniz.

Styleboom.net

Styleboom.net bir moda ve stil blogu olmasına rağmen geçtiğimiz yıllarda hayatına giren bebeği ile ilgili yazıları BabyBoom etiketi ile kategorilendirmiş. O yazıları okuyarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ben bebeğimin odası için kendisinin blogundan oldukça ilham aldım diyebilirim.

Manyakanne.com

O çılgın bir anne. Eşiyle olan maceralarını okumak ayrı hoşuma gidiyor, bebeğinin maceraları ise ayrı güzel. Blogunu tanıtırken “YOĞUN TEMPOLU GAZETECİLİKTEN TAM ZAMANLI VE ENDİŞE SEVİYESİ YÜKSEK ANNELİĞE GEÇİŞ. VE ARDINDAN BAŞLAYAN EVDEN ÇALIŞMA HİKAYESİ…” cümlelerini kullanmış. Severek takip ediyorum, tavsiye ederim.

Dorikus.com

Kalemi oldukça akıcı, gezi yazılarına daha bir bayıldığım tatlı kadın Sena Baran’ın blogu dorikus.com’da tüp bebek, hamilelik, kadın, çocuk, astroloji, gezi, seyahat ile ilgili konularda yazılar bulunuyor. Ayrıca kendisinin Fikirdenk adında başka bir web sitesi var ki sanırım bebek doğduktan sonra oraya da abone olacağım.

Blogcuanne.com

Blogcuanne.com içinde hamilelik günlüklerini yazan, pozitif doğum hikayelerini anlatan bir çok gebenin yazar olarak kayıtlı olduğu bir blog. Aslında sahibi Elif Doğan. Kendisinin annelik serüvenini anlattığı bir de kitabı var. Adı: Annelik her zaman toz pembe değil. Blogu oldukça dolu dolu. Özellikle haftalık olarak doğum sürecini anlattığı bölümlerin hastasıyım. Bir de gebelerin kendi yazdıkları yazıları var ki onlar da pek farklı. Farklı ülkelerdeki prosedürleri öğrenmem bu yazıları okuyarak mümkün olmuştu. Siz de göz atın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Babaolmak.com

Arkadaşım Özgür bu blogu ilk bebeğinin doğumu ile birlikte açmıştı. Şimdi ikinci bebeğini kucağına aldı. Severek okuduğum bloglardan. Bir babanın gözünden yazıldığı için ayrı bir perspektif ile bakmanızı sağlıyor. Babaolmak.com’dan henüz haberiniz yok ise de bu vesile ile bilgilendirmiş olayım. Göz atın mutlaka.

Tazebaba.com

Yine sevdiğim arkadaşım Yicit‘in açtığı yeni – taze bir blog tazebaba.com. Yiğit yeni baba oldu. Blogunda çokça yazı yer almıyor ama bu gidişle bolca yazı ile dolacak gibi görünüyor. Bebiş henüz dünyaya gelmeden sizi nelerin beklediğini görüp öğrenebilirsiniz.

Benim hamilelik döneminde göz attığım ve faydalı bulduğum adresler bunlar. Siz de yeni adresler önermek isterseniz lütfen yorum bölümünden iletin. Yeni yerler keşfetmek güzel olacak. Ayrıca hamilelik ile ilgili diğer yazılarıma Hamilelik kategorisini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

  1. Şebnem   •  

    Çok teşekkür ederim. İmza: manyakanne ?

  2. antalya   •  

    tebrik ederim güzel bilgiler

  3. Acunay   •  

    Güzel bir derleme olmuş, değerli siteler her biri bir arada toplanmaları takdire şayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir