Haftanın Blogu Redpharos

Bu hafta tanıtacağımız blog Dilara Tan’ın Pharos’un Zımbırtısı adlı blogu. Öncelikle isminin çok ilginç geldiğini belirtmeliyim. Araştırmak istediğim de Google beni ” Ben Kimin? ” sayfasına götürdü. Fakat Dilara bu sayfayı güncellediğinden eskiden anlatmış olduğu isminin hikayesini bulamadım. Google da ki eski Ben Kimim? sayfası der ki, “Pharos eskiden italyanca, ispanyolca ve fransızcada ”fener” anlamına gelmekteydi hala da kullanılıyor sanırım. Latin kökenli bir kelimedir.

Pharos’un Zımbırtısı Ağustos 2007’den beri “kıpkırmızı giyinmeyi seven Dilara’nın” kişisel blogu.

Blogun headerında beni blogun isminin de yazılı olduğu, evden taşınırmışcasına üst üste dizilmiş kolilerin olduğu fotoğraf karşılıyor.

Sağda search yapacağınız bir köşe, altında ” Ben Kimim? ” bölümü yer alıyor.

Ben Kimim? ” bölümünde “Şimdi kimim ki ben? Koca bir ansiklopedinin içindeki herhangi bir harf kadar yer kaplayan biriyim işte…. Bir süre daha “hiç” yaparak vakit harcamayı düşünüyorum. Bu blog ise yaptığım “hiç”liğin yanında yazdığım tek gerçektir. Sıkılmadan okumanızı diliyorum.. ” diyerek blogunu yazma hikayesini anlatmış. Kelimelerinden oldukça etkilendiğimi ifade etmeliyim.  Hakkımda başlığı atmak yerine Ben Kimim ? başlığı koymak çok daha hoş olmuş.

Son yazılar, son yorumlar, bağlantılar, arşivler,ardından da bana eve beyaz eşya alındığında üzerinde yer alan şekilleri çağrıştıran şekiller ile beraber Redpharos’un friendfeed, twitter ve rss bağlantı ikonu var. Yanında benim çok kullanmayı tercih etmediğim wave,  picassa, bloxxo siteleri için ikonlar bulunuyor. En son ikon ise kırmızıağaçtamavielma isimli bloga verilmiş bir bağlantı yine merakıma yenilip kurcaladığım da o blogun Dilara’nın çok yakın bir arkadaşına ait olduğunu gördüm.

Alt kısımda etiketler bulunuyor. En çok bu kısma bayıldım. Çok fazla etiket olmasa da etiketlerin duruşu çok hoş olmuş.

Etiketlerin altında hitstats.com ‘dan aldığı site hitlerini ölçen küçük bir eklenti mevcut. Şu yazıyı yazarken toplamda 3579 ziyaretçisi olduğu gördüm.

Ana sayfa’da ki etiketlerin altındaki açılmış kırmızı kutu bana header’da ki koca kolidekilerin hepsinin bunlar olduğunu anlatmış durumda:) Tasarım gerçekten kendi dili olan bir tasarım olmuş.

Kategoriler kısmı blogda yok. Her yazı Genel yazılar kategorisinde geçiyor. Blog zaten Günlük üzerine kurulu bir blog. Her ne kadar ihmal etse de:) Yazıların içindeki bağlantılar farklı renklerde gözüküyor diye rengi değişik kısımlara tıkladım ama bağ-link karşıma çıkmadı. Bunun yerine Dilara alını çizmek istediği kelimeleri farklı renk yapmış. Farklı dediysem de gerçekten farklı blogun teması siyah beyaz ve kırmızı üzerine olmasına rağmen, dikkat çekilmek istenen kelimelerde pembe, turkuaz gibi renkler kullanılmış.

Dilara, Share the love- paylaşmak güzeldir eklentisi ile yazılarının paylaşılmasına izin veriyor.

Ayrıca benim de kullandığım Backtype eklentisi ile sosyal ağlarda yazı linkinizin geçtiği yerdeki yorumları postun altına çeken bir ekletiyi de bloguna yüklemiş.

Blog temasını Özel bir kişi ona özel olarak yapmış:) Dolayısı ile başka yerde göremeyeceksiniz:) Bu blog Dilara’ya özel. Blog günlük şeklinde. Ayrıca bir SEO çalışması yapılmamış. Daha sık yazmaya başlaması için şu yazıyı okuyan bir çok kişiden baskı göreceği kesin. Anlatım dili etkileyici arkadaşımı güzel kelimelerini daha çok paylaşmaya davet ediyorum. Takip etmek isteyenler için karşınız da : Pharos’un Zımbırtısı

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. Dilara TAN   •  

    Canım ya kızma valla ama eline diline sağlık çok çok çok teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir