Ali ile benim günlerim nasıl geçiyor?

Bu ay Ali 19 aylık olacak. Bana sıklıkla günlük neler yaptığımı soruyorlar. Ben de bir şekilde işleri yetiştirdiğimi söylüyorum. Tanıyanlar ne kadar organize bir insan olduğumu bilirler. Oğlum da sağolsun anasına benzemiş olacak ki kitap gibi bir çocuk. Bu şekilde olunca hayatımızı planlamamız kolay oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Youtube Kanalımda Sabah Rutinimiz adlı bir video yayınladım. Orada aktardığım şekilde başlıyor günümüz genelde. Aşağıdan da izleyebilirsiniz.

Peki nasıl devam ediyor derseniz de aşağıda hepsini anlatıyorum.

*Başlamadan önce eğer benim günlük planlamamı örnek almak isterseniz mutlaka ve mutlaka bir sabit edinmeniz gerekiyor. Bizim hayatımızdaki sabit Ali’nin uyku saatleri. Yemek yeme, banyo, park her şey Ali’nin uyku saatleri ile uygun olarak planlanıyor. O yüzden bir plan program yapmaya çalışırsanız öneririm uyku olayını halletmeye çalışın. Hallolmuyorsa yemek yeme saatini ya da banyo saatini sabit tutarak ilerleyebilirsiniz. Örneğin oğlum/kızım yemek yerken şunları yapacağım. Yemekten 2 saat sonra şunları yapacağım gibi. Benim işime en çok geleni uykuydu. O yüzden siz de uyku saatlerini oturtmaya çalışın derim*

Çocuğunuzun uyku saatlerini oturtmaya çalışın. Okunması gereken kitaplar varsa okuyun. Bu konuyu çözün. Öyle yatağına bırakınca uyur hale gelmesinden falan bahsetmiyorum. O sonraki seviye. Uyku eğitimi vermek zaten zor bir hadise. Zorluk istemiyoruz. Şu an çözmemiz gereken konu çocuğumuzun günde kaç saat ve hangi saatlerde uyuduğunu netleştirebilmek.

Gürültüyle mi uyuyor, sallayarak mı, ninni ile mi, arabada mı, memede mi fark etmez. Bunlar ile ilgilenmiyoruz, dert etmiyoruz. Vakti gelince düzelir. Yeter ki uyusun. Sadece bebeğimiz kaçta uyuyor, kaç kere uyuyor, kaçta uyanıyor. Bunu bilmeniz önemli. Bilin ki günlük planınızı yapabilin.

Planlı olmak insanı motive eder. Hayal kuracaksanız ona göre kurarsınız. Kendi kendime ‘Şu çocuk uyusa da bir ayaklarımı uzatsam’ demek yerine ‘dayan Berna, akşam 9-10 gibi sızacak sen de keyif yapacaksın’ diyorum. Tüm günü bu hayalle geçirdiğim çok oluyor. Ama değiyor. En azından karanlıkta yürümüyorum, başıma ne geleceğini biliyorum.

Mesela bebeğinizin her öğlen 12 ile 13 arası uyuduğunu ve her akşam da 4 ile 5 arası uyuduğunu düşünelim. Ya da her gün bir kere gündüz uykusu alıyor ama 2 saat uyuyor diyelim. Buna göre bir plan yapabiliriz. Organize olmak hayatımı kurtarıyor. Umarım sizin de kurtarır.

Matematiksel bir durum var. Maalesef akşam erken uyuyan bebek sabah da erken kalkıyor. Ali 9 gibi uyuyor. Sabah 6’da bir uyanıyor. 8-9 gibi ikinci uykuyu alıyor. Almazsa öğlen uykusunu 2 saat 12 ile 14 arası alıyor. Ben de günlük programımı buna göre ayarlıyorum.

Sabah kalkıyoruz. Emzirme ve yatak kudurmacası aksiyonlarından sonra eğer Ali uyumayacaksa bezini ve üstünü değiştiriyorum. Onu yatağına koyuyorum yanına da oyuncaklarını bırakıyorum ve bir beş dakika elimi yüzümü yıkayıp, evi süpürüp havalandırıyorum. Çok enerjik değilse yataktan çıkarıp hızlıca kahvaltıyı hazırlıyorum. Uyumayacaksa ve enerjisi de tavan yaptıysa doğru parka gidiyoruz. Parkta yorulunca eve geliyor kahvaltı ediyoruz. Bu sırada ben kahvaltıyı hazırlarken meyve yiyor ya da parka gidiyor isek yolda meyve yiyor. Yemek yiyeceği saat şaşmıyor. Çay ve yumurta hazır olunca kahvaltıya geçiyoruz.

Çoğu bebek kahvaltı sonlarına doğru oyun ihtiyacına girer. Ben Ali’nin yemeklerle oynamasına izin veriyorum. Ben de gözüm onda olacak şekilde sofrayı topluyor, bulaşık makinesini boşaltıyorum, kirlileri yerleştiriyorum. Mutfağı temizliyorum. Oğlum bebek masasında oynamaktan sıkılınca benim de işim bitmiş oluyor. Bitmezse de mutfakta oynamasını teşvik edecek oyuncakları var. Buzdolabına yapışan magnetler gibi o onlarla oyalanırken ben işleri bitiriyorum.

Kahvaltıdan sonra yarım saat bir saat  legoydu, magnetti, ahşap bloktu neyse oyun oynuyoruz. Ardından emzirme seansı var ve o uykuya gidiyor. Benim bebeğim memede uyuyor ama konumuz bu değil. Uyku sinyali geldiği zaman anlarsınız ki bu çocuk uyuyacak bir şekilde. Onu uykuya gönderin kendi yönteminizle. Ben hala ninni ve emzirme ile uyutmayı tercih ediyorum.   Ardından işleri nasıl yetiştiriyorsun kısmına geçelim. Hemen mutfağın yerlerini temizliyorum. Zaten sabah süpürmüştüm ama Ali’nin öğleden sonra yere oturup bolca mesai yaptığını düşünecek olursak yerleri silmek şart oluyor. Oyuncaklarını topluyorum. Yemeğini hazırlıyorum. Dışarı çıkacaksak çantamızı hazırlıyorum. Çamaşır asmak, toplamak gibi gündelik işleri yapıyorum. Hatta bazen akşam için tatlı bile yaptığım oluyor. Kendi Emzirme Kolyesi ile ilgili işlerimi hallediyorum. En son da banyo yapıyorum. Ali banyonun sonlarına doğru uyanıyor.   O uyanınca benim ev ile ilgili işlerim bitmiş oluyor. Evde kalacağımızı düşünelim. Dışarı çıkarsak eğer yemeğimizi karşılıklı yiyoruz ve ardından üstünü değiştiriyorum. Sonra dışarı çıkıyoruz. Akşam 5-6 gibi parka geçiyoruz ardından eve dönüyoruz. Ama eğer evde kalacaksak yemekten sonra oyuna geçiyoruz. Ev oyunları ya kum oluyor, ya yakalamaca, ya legolar, ya kutuya top atmaca ya da ev futbolu. Bir şekilde hareket etmesini sağlayacak oyunlar bulmaya, onu yormaya çalışıyorum. Evde oynadığımız oyunları instagram’da #tombilialiileoyunoynuyoruz etiketini tıklayarak görebilirsiniz.  

Ali’ye yaptığım kutu oyunun detaylarını paylaşayım. Çok soru geliyor. Bu oyun 4 tane karton kutunun birbirine bantlanıp ardından üzerlerinin tek tek el işi kağıdı ile kaplanmasıyla yapıldı. Ve yırtılmasın diye bittikten sonra tekrar bantlandı. Daha sonra üst kısıma Ali’nin eli girebilecek şekilde kare delikler açıldı. Alt kısıma da toplar çıksın diye delikler açıldı. ben üst diyorum alt diyorum tabii de çocuk ne anlar eviriyor çeviriyor her türlü oynuyor. Fotoğraflarda boyunu göreceksiniz. Kendi çocuğunuza uygun boyda kutu bulursanız olur bu iş. Ali 17 aylık. Renkleri konsantre olursa bilip atabiliyor. Ses geldi bir yerden mesela yanlış yapıyor. Dikkatini toplayabilince 1 saate yakın oyun oynayabildik. Eğil kalk yapıp topları alıyor. İki elinde birer top ile kutuya doğru gidiyor atıp geri geliyor. Kutuyu yana çevirdi biraz öyle oynadık. Ters çevirdi topların çıkış yapacağı yer kapandı biraz öyle oynadık. Havaya kaldırdık toplar altından kafasına döküldü öyle oynadık. Oynadık her türlü. Onu getir bunu getir yaptırabilen bir çocuğunuz varsa, yani artık rahat rahat yürüyor ve nesneleri kavrayabiliyorsa bu eğlenceli bir oyun. 🌟Malzemeler🌟 🍭3’er adet istenilen renklerde elişi kağıdı 🍭4 kutu 🍭Makas 🍭Koli bandı 🍭Mum yapıştırıcı 🍭Renkli toplar İlginiz için teşekkürler. Yeni oyunlar yapmak için de uzun süredir malzemelerimi topladım Ali’nin o seviyeye gelmesini bekliyordum. Bunun yapılışını Youtube kanalıma koymadım ama diğerlerini koyacağım. Kanalıma abone olmayı unutmayın 🎥youtube.com/bernamutluaytekin adresim. Oyununuz bol olsun ❤️ #aliilebenimgunlerim #cocugumlaevdeyim #montesorri #montesorrietkinlikleri #montesorriathome #montesorrianneleri #tombilialiileoyunoynuyoruz #tombiliali17aylık #renklitoplar #bebekoyunları A photo posted by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on

Saat 5’e kadar oyun oynayıp 5 gibi akşam parkı ve market alışverişi için dışarı çıkıyoruz. Saat 7 gibi babası geliyor. Parkta oyuna devam ediyoruz. Saat 8 gibi eve dönüyoruz. Eve dönünce babası onu banyo yaptırıyor ben de akşam yemeğini hazırlıyorum. Yemeğimizi ailecek yiyoruz. Ben onu yatırırken eşim sofrayı toplama konusunda bana yardım ediyor. Akşam dağılan oyuncakları da eşim topluyor. Gün içinde sürekli oyuncak toplayıp evi temiz tutmaya çalışmıyorum. Oda dağıldıysa kapısını kapatıyorum Ali uyuyunca ilgileniyorum. Ali uyuyunca anne baba saati başlıyor. Bu saat 22:00 civarında mümkün maalesef.

Ali’nin beslenme sistemi BLW bu yüzden yemeğini kendi yiyor. BLW de nedir derseniz blogumdaki BLW etiketli yazılara göz atabilirsiniz. Ali Allahtan çok döküp dağıtan bir çocuk değil. Yemeğini yaz dolayısı ile balkonda yiyor. Balkonu toplamak mutfağı toplamaktan daha kolay olduğu için sıkıntı yaşamıyoruz. Sabah erken saatlerde eşim balkonu temizliyor.

Ayda bir gün köfte, ayda bir gün kurabiye, ayda bir gün deepfreeze için yemek hazırlama rutinlerim oluyor. Ali için et suyu, kemik suyu, sebze suyu yapmak Ali için kurabiye yapmak, nohut, fasülye, buğday, ekşi mayalı hamur yapmak gibi. Bunun dışında akşam saat 22:00’de yerime oturabiliyorum. O hallerde de gece 24:00’de bitirmeye gayret ediyorum. Gece yatış saatim genelde 2.

Youtube videolarımı genelde gündüz Ali dışarıda uyurken çekiyorum. Blog yazılarımı gece sizler uyurken yazıyorum. Şu an bu yazım bitmek üzere ve saat 23:45. Sosyal medya hesaplarımı Ali uyurken kontrol ediyorum. İletilere cevaplarımı Ali kendi kendine oynarken yazıyorum. Bir kaç sevdiğimiz belgesel dışında nadiren TV seyrediyorum. Kitap okumalarımı gece 23:00 gibi yapıyorum. Güncel kalmaya çalışıyorum. Eşim gazeteci olduğu için haberleri ondan öğreniyorum. TV’de manipülasyon ağlatmayı ilke edinmiş politikalar benim canımı sıkıyor. 5 senedir haber seyretmiyorum. Kitap okumadığım zamanlarda -ki nadirdir- Ali için eğitici oyuncaklar ve aktiviteler araştırıyorum, ayda bir vakit yaratıp elimden gelirse yapmaya çalışıyorum.


Biz de durumlar böyle. Siz kendinize vakit ayırabiliyor musunuz? Bu işler bebek hangi yaşa aya gelince kolaylaşıyor? Kreş ya da okula başlayınca demeyin ağlarım. Yorumlarınızı bekliyorum. Bu hafta Youtube kanalımda bir video yayınlamayı planlıyorum. Bu yazının devamı niteliğinde olacak, bolca ipucu içerecek. Kanalıma abone olursanız herkesten önce haberdar olmuş olursunuz. Bana aşağıdaki hesaplardan ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle…

 

http://instagram.com/bernamutluaytekin

https://www.youtube.com/user/bernaytekin

http://twitter.com/bernam

Berna Mutlu Aytekin

3 yorum

 1. DENIZ YILDIRIM AKINCI   •  

  Oglum 40gunlukten 1yasini doldurana kadar hergun benimle isyerimize gelip gitti. Kendi yerimiz oldugu icin ona bir oda yaptik bakicisiyla hergun dizimin dibindeydi sukurler olsun hic sut sagmak zorunda kalmadim boylece 🙂 isyerine gelince de sabah kahvalti saatimiz ogle yemegi uykulari hep cok duzenli oldu, simdi evdeler ama ayni duzeni devam ettiriyoruz gercekten ben de cok faydasini gordum. Daha kucukken aksam 7de yatirirdim bana bir dunya zaman kaliyordu uyuduktan sonra, rahatlikla islerimi yapabiliyordum. Simdi de en gec 9da yatar, artik uyku sinyali bile beklemiyorum biliyorum ki banyo yapip pijamalarini giyince o zaten uyku saati geldigini biliyor ve hic sikinti cekmiyorum. Dediginiz gibi rutinlerin ve planli olmanin cok faydasini gordum. Daha 3aylik bebeyken 7de uyuttugum icin beni elestiren, ben mutlaka yataginda uyumali eve gitmeliyim dedigimde ne var alissin dugunde de uyumaya diye soylenen cok insanla karsilastim. Bu insanlar bir yandan da bebekleri 12lere kadar uyumadigi icin sikayet ediyorlardi ama! Sonuc olarak duzen onemli ,hayati kolaylastirir, benim gibi dusunenlerin olmasi cok guzel yakin buldum paylasayim dedim:) saygilar efenim 🙂

 2. Nida Şahin   •  

  Ben de planlı bir insan-dım, Sare’den önce 🙂 Kızım 6.ayına girecek, plansız olmak beni çok yorduğu gibi birçok iş için -özellikle kendi işlerim için enerjimin kalmaması çok üzücü oluyor. Kızımın uyku düzeni hâlâ oturmadı, doğduğundan beri çok az uyuyan bir bebek. Gündüz uyumaya 5.ayında başladık diyebilirim, o da iki kere 45dk’lık zamanlar halinde oluyor bu aralar. Gece ise tam tempo emzirmeli geçiyor. Dolayısıyla ben yatakta bir maksimum iki saat geçirebiliyorum. Ve kendimi ne kadar gaza getirsem de bir şeyler yapmaya enerjim kalmadığını hissediyorum, normalde çok hızlı hareket ederken gün içinde yavaşlıyorum…Ki Sare’den önce de çok uyuyan bir insan değildim, 4-5 saat uyku ile günümü geçirirdim. Sanırım gece beslenmeleri ve uykusu düzene girdiğinde benim hayatım da biraz normalleşecek. O günü iple çekiyorum, umarım yerinde bir hayal kuruyorumdur – zira 2 yaşına kadar uyku probleminin devam ettiğini söyleyen ebeveynler var.
  Blogunuz bir harika, BLW için keşfettim, yemek tarifleri ve oyuncak seçimlerinizi sık sık takip ediyorum. Selamlar:)

 3. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Açıkçası 20. aydan sonra biraz daha rahatladık sanırım. Gece emzirmelerini kestim. Hasta iken diş gelirlen yani rutin bozduran durumlarda her şey mubah tabi. orası ayrı. ama şimdi memede uyuma da yok, ayağımda sallıyorum. hatta sallamıyorum da. yastığa ayağıma yatıyor ve oyuncağına sarılıyor. ben de ninni söylüyorum. o uyuyor. bunu yatağına yatırmaya çevirebilirsem süper olacak. gece uyanmalar artık yok. daha 2 yaşına gelmedi oğlum. ben başından beri tempomu çok zorlayan bir insan olduğum için beni çok derbeder etmedi açıkçası. %30 derbeder olmuşumdur. güzel günler gelecek sıkmayın canınızı çok hızla büyüyorlar. sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir