Gravity – Yerçekimi

Baştan söylemeliyim ki eğer zaman zaman oksijensiz kalma türü panikler yaşıyorsanız, astım, nefes darlığı gibi durumlar ile yaşamınız boyunca bir kere bile mücadele ettiyseniz bu film size göre değil.

Gravity’i Cuma gecesi yoğun bir haftanın stresini atmak için gittiğim Trump Towers’daki Cinemaximum’da izledim.

Evet bu yazı bir Cinemaximum yazısı değil. O beklenti ile okuyorsanız sizi üzeceğim. Yine milyonlarca reklam seyrettik, yine film arasında dahi hani gelen telefonlara dönüş yaptığımız maillerimizi kontrol ettiğimiz sırada dahi reklam yayınlayarak kafamızı bir dünya şişirdiler. Ama çok memnuniyetsiz değilim bu sefer. Niye derseniz, Turkcell’in sanırım şu an TV’de gösterilmeyen bir reklamı var. Onu gösterdiler. Duygulandım, ağladım falan. Böyle de hisli bir insanım. O yüzden reklamlara çok söylenemeyeceğim.

Filme dönelim. Gravity’de Sandra Bullock şaşkın bir doktor astronot rolünde. Uzayda böyle şaşkın insanlar olduğuna akıl erdiremedim. IQ testlerine giriyorlar diye biliyordum ben. Bu kadar şaşkınının uzayda ne işi var? Neyse senarist filmi o şaşkınlığın üzerine kurgulamış zaten. Çok takılmayalım bu duruma.

gravity

Film’de Sandra Bullock ve George Clooney Ryan Stone ve Matt Kowalski  karakterleri ile uzayda hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Olaylar olaylar. Aslında filmi izlemek istiyorsunuz ama ortamın gerçekçiliğinden ayrılıp konuya çok odaklanamıyorsunuz. Tamamen yerçekimsiz bir ortamda kalmanız için yapılmış harika çekimler var. Müzik sesi ve sessizliği size bu ortamı yansıtmak için harika kurgulanmış. Gerilimi ve çaresizliği koltuklarınızda fazlasıyla hissediyorsunuz. Film boyunca bol bol koltuğun sağına ve soluna doğru hareket edip durdum. Üç boyutlu gösterim bu filmin olmazsa olmazıymış. TV’de seyredildiğinde aynı tadı alamayacağınız garanti. Gravity’i izlerken Dünya’yı keşke daha fazla ve detaylı gösterseler dediğim anlar oldu. Ve keşke biraz daha hızlı olsa her şey. Türk dizilerinde rastladığımız uzun bakma sahneleri biraz sıkıcı ama hep kesin bir şey olacak kesin bir şey olacak diye seyrettiğim için oralara da çok takıldığımı söyleyemem.

gravity sandra bullock

Filmde Sandra Bullock’un kusursuz vücudunu gözümüze gözümüze soktuğu sahneler beni biraz gerdi. Şahsen ben uzayda olsam havada bile süzülebileceğimi sanmıyorum kaldı ki o kabinler arasında gezinmek için de incecik olmak gerekiyormuş. Astronotluk hayallerim bu film ile sona erdi diyebiliriz.

Gravity ‘nin IMDb puanı: 8,7  Alfonso Cuarón yönetmenliğindeki bu film bayram tatili için güzel bir seçenek olabilir.

Bulunduğunuz ortamdan çıkmak biraz kafanızı dağıtmak için ama bolca da görsel şölen izlemek için gidebilirsiniz. Yanınıza kolunu sıktığınız zaman sinirlenmeyecek bir arkadaşınız ile harika bir gün geçirebilirsiniz.

Şu video size filmdeki ortamı biraz gösterecek ama 3D gözlüklerle inanın daha güzel oluyor.

Sevgili Kahraman’ın önerisi ile sizin de  iTunes üzerinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulamasını da iPad’e indirdim.

 

Lakin orada da kızı kurtaramıyorum. Yok kesin olmaz benden astronot. Gülmeyin siz de şuradan indirip göz atabilirsiniz. Anladığım kadarı ile Android için de bir uygulama yapmışlar. Onu da şurayı tıklayarak indirebilirsiniz. Hadi siz kurtarın da görelim.

Şimdiden iyi seyirler dilerim…

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Aylin Türkşen Aysel   •  

    Defne’yi birilerine teslim edebildiğim ilk fırsatta tek başıma sinemaya gidip zevkini doyasıya yaşayacağım, nasıl özledim sinema salonunda film izlemeyi!
    Nefessiz kalma korkusundan bahsetmişsin ya, nedense deniz altında panik olurum da uzayda aynı endişeyi duymam gibi geldi. Çocukken astronot olmayı çok isterdim. Uzaya hayranım, seyretmem lazım, bakalım nasıl, nerede mümkün olacaksa artık!

  2. Bernam   •     Yazar

    Tv’de sıkıcı olur, imkan bulup gidersin umarım arkadaşım. İstanbul’da olsan seve seve Defne hanım’a oyun arkadaşlığı yapardım ama Ankara çok uzak 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir