Gezi Parkı Direnişi

Kime niye direnir ki bir halk? Neden yanyana gelmeyecek kadar karşıt fikirliler  omuz omuza şarkılar söyler?

Hep denir ya sevmek zorunda değilsin ama saygı duymak zorundasın. Samimi olmak zorundasın. Bir haftadır ses çıkartan insanlar kendilerine saygı duyulmadığını anladı. Kendileri ile empati yapılmadığını, küçümsendiğini fark etti. Arkasından iş çevrildiğini haykırdı durdu.

*

Vücut diliniz, ses tonunuz, bakışınız okumanız gerekenleri kaç promterdan okursanız okuyun sizin için yazılmış metinleri yalanlar. Dediğim dedik tavırlar ise özgür olduğunda ne yapacağını bilmeyen insanları dahi galeyana getirebilir.

*

Babanız gece dışarı çıkmanıza izin vermiyor. Siz de gece dışarı çıkmak istiyorsunuz. Hiç çıkmadığınız için dışarıda ne olacağını da bilmiyorsunuz ama yine de istiyorsunuz. En azından orasının sizin için uygun olup olmadığına kendiniz karar vermek istiyorsunuz. Babanız her izin vermediğinde içinizdeki bu istek daha da artıyor. Babanız işi bir adım daha öteye götürüyor. “Dışarısı o kadar kötü ki gece pencereleri ve kapıları kilitleyeceğim hatta sen daha güvenli ol diye dışarı saat 18:00’den sonra çıkmanı da yasaklıyorum” diyor. Daha sonra bir adım daha. “Ortalık çok karışık. En iyisi sen hafta sonları da dışarı çıkma. Ben seni korumak istiyorum o yüzden. Arkadaşlarını çağır onlar evine gelsin ama sen dışarı çıkma. İşte bunlar hep seni sevdiğimden”

Babanız bunu söylüyor size ne hissedersiniz?

*

İnsanlar  ne hissedeceklerini şaşırmış durumdalar. Bu dertten muzdarip olanlar ise babaları ile konuşmayı deniyor. Onlar devlet ile konuşup sıkıntılarını anlatmayı, özgürlüklerin böyle kısıtlanmasının ne maksatla yapıldığını anladığını ve daha bir sürü şeyi anlatmak istiyor. Devlet ise çapulcu demekle yetiniyor. Tıpkı yürü git daha sen küçüksün ne anlarsın der gibi…

Halk kendini yönetmesi ve barış içinde yaşamak için kendine benzer kişileri seçer ve onların vaadlerine inanır, kendini temsil edeceğini düşünür ve onlara güvenir. O kişilerden kendileri için faydalı hizmetler yapmasını bekler. Ama hepsinden önce bir birey olarak asla unutulmamayı ister. Eğer göz ardı ediliyorsa da kendini hatırlatmayı bilir…

direngeziparkı

 

Park ile ilgili fotoğraflarımı görmek için Flickr galerime http://www.flickr.com/photos/bernam/sets/72157633941368911/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Gezi Parkı direnişi için yazılmış beğendiğim yazıları okumak için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

http://www.afilifilintalar.com/kucuklerimin-ellerinden-opuyorum

http://www.umutkaracaoglu.com/direnisin-lideri-kim.html

http://www.fundalina.com/yasananlardan-ders-cikarttik

http://subjektif.org/2013/06/gezi-parki-protestolari-zaman-cizelgesi-ve-sokagin-istekleri/

http://fotografciningalaksirehberi.blogspot.com/2013/06/fotograflar-ile-gezi-park.html

 

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir