Geri dönüşüm için yaptıklarım (mimlendim)

Sevgili Seviye, son  yazısında beni mimlediğinden beri düşünüyorum. Acaba hayatı daha da kolaylaştırmak için belediyemiz bir çalışma daha yapmış olabilir mi diye? Bugün dayanamadım Bahçelievler Belediyesini aradım. Güzel haberler aldım. Güzel şeyler de oluyormuş arada sırada.

Geri dönüşüm için neler yapıyoruz? Çöp dediğimiz şeyler gerçekten çöp mü? Bu sorulara cevap aradığınızda gerçekten doğa için yararlı bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz.

3 sene önce İstinye Akbank’a tayinim çıktığında, yakından tanışma fırsatı buldum geri dönüşüm projeleri ile.  Sarıyer Belediyesi oldukça iyi bir şekilde organize ediyordu.  Plastik, cam, kağıt ayrımı yaparak depolanan atıklar her akşam şubenin karşısından toplanıyordu. Banka şubesinde kağıt atıkları için bizim de bir uygulamamız vardı. Malum resmi belgelerin banka dışına çıkmaması gerek.  Sık sık gittiğimiz alışveriş merkezlerinde de atık piller için ayrılan depolama alanlarını kullanırdık. Uzun zamandır o alışveriş merkezine gitmiyorum ama uygulamanın kapsamını geliştirmişler buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

Geri dönüşüm dendiğinde aklıma hep plastikler gelir. Denizde yüzen, plastik su şişeleri. Doğa için en az onlar kadar tehlikeli başka bir sorun daha var: Elektronik atıklar.  Elektronik atıklar geri dönüşüm projesi ülkemizde bilincin arttırılması gereken konulardan biri. “İçerdiği ağır metaller ile sağlığımızı bozuyor , ölümcül hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu problem en az diger çevresel sorunlar kadar önemli olmasına karşın bugüne kadar hep halkın gözünden kaçmış. Her gün tonlarca elektronik atık çöpe atılıyor ve hepimizin ortak yaşam alanı olan suyu , toprağı , havayı kirletiyor. “Bazı firmalar elektronik atıklarımızı topluyor detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Benim neler yaptığıma gelelim. Biz Bahçelievler’de oturuyoruz. Evimize giren gazete sayısı ise çok fazla. Kapıda biriktirip sonra onları belediye’nin ana cadde’de ki geri dönüşüm kutularına koymak benim için zulüm oluyordu. İkea çantaları sağ olsun ama bir insan omzunda kaç kilo taşıyabilir ki:) Karşı komşum da aynı dertten muzdarip. Yazıyı yazmadan önce ufak bir araştırma yaptım.Apartmanımız büyük belki apartman içine kutlulardan bırakırlar diye. Telefonla Belediye’den Çevre Mühendisi Esin Hanım ile konuştum. Belediye’ nin yeni bir uygulaması başlayacakmış. Beni bu sıkıntıdan kurtaracak. Gelecek ay bizlere, apartman girişine koyacağımız  geri dönüşüm kutuları bırakacaklarmış. Hafta içinde de özel arabalar ile gelip tek tek toplayacaklarmış. Bekliyorum.

Plastik kullanmamaya gayret ediyoruz. Pazar alışverişini ve market alışverişini sırt çantamla çıkarak yapıyorum. Çantamda sık gittiğim eczanemin verdiği kocaman’da bir bez torbam var. İşime çok yarıyor. Kese kağıdı kullanıyorum. Pazarcıların kullandığı gazeteden yapılan kağıtları sebzeleri saklarken de kullanıyorum. Böylece aldığım ürünler dolapta çürümüyor. Yurt dışında market alışverişlerinde bile bu tür kağıt torbalar kullanılıyor. Ülkemizde ne zaman başlayacak acaba? Yine belediyelerin yaptığı çalışmalar var. Malesef benim belediyem henüz bununla ilgili bir atak yapmadı. Kadıköy Belediyesine bağlı yerlerde yaşayanlar daha şanslı olsa gerek. Orada artık kağıt torbalar kullanılıyormuş.

Plastiklerin doğa da çözülme sürecinin ne kadar uzun olduğunun farkındayım. Bunu aşağı çeken ürünler de yapılmış. Çok sık büyük market alışverişi yapmıyoruz. Yapacağımız zaman Migros’u, CarrefourSA’yı tercih ediyoruz. Migros’dan alışveriş yaptığımızda doğada 2 sene içinde çözülen plastik poşetler veriliyor. CArrefourSA’nın ise kağıt torbaları var.

Yeterince kirlettiğimiz doğaya biraz saygı göstermek için elimden geleni yapıyorum. Ufak önlemler ile hayata oldukça fazla katkı sağlayabiliyoruz. Çocuklarımızın çok kötü bir ortamda yaşayacağı ortada, ama ne kadar önlem alsak kardır.

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

3 yorum

 1. Seviye   •  

  Yazdığın için teşekkür ederim Berna 🙂

  Bahçelievler Belediyesi’nin bu konuda çalışmasına sevindim. Annemlerin de işine yarayacak 🙂

 2. berna   •     Yazar

  Asık beni mimlediğin için ben sevindim. Merak ediyorum bende belediyenin ne yapacağını. Beklemedeyiz.:)

 3. erdal   •  

  7 yil olmus yazıyı yazalı. cnn de bir geri donuşüm uzerine program vardı onu izledim biraz once. arastirma yapmak icin nete girdim ve bu yazı karsima cikti. guzel bir yazı… bence evlerde bu isin bilincli olarak yapılmasi daha mantikli. biz cam kagit plastik hepsini aynı kutuya atiyoruz bunu onlemek ayrica belediyelerin ozel cop kutulari dagitmasi gerekir diye dusunuyorum.saygılar efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir