Geleceğin Genel Müdürü…

Banka’da kişisel gelişim eğitimi alırken ilginç şeyler yaşamıştım. Hayal kurmanın ne önemli bir şey olduğunu anlatan bir eğitimcimiz vardı. Aslında yeni kitabı çıkmıştı ve onu da tanıtmak maksatlı eğitimin konusunu hayal mevzularına kaydırmıştı. Hepimiz bunun farkındaydık ve bitse de gitsek şeklinde eğitimcimizin cümlelerini dikkatle takip ediyorduk. Birden eğitimcimiz bizlere minik kağıtlar dağıttı ve buna hayallerimizi yazmamızı istedi. Herkes, eğitimin verdiği motivasyon ile yok Bölge Müdürü olacağım, yok Şube Müdürü olacağım, yok Genel Müdür olacağım diye döktürüp durdu minik kağıtlara kocaman hayallerini. Kağıtları katlayıp üstüne de isimlerimiz yazıp eğitimciye teslim ettik. Tek tek kağıtlar açıldı eğitimci tarafından, hayallerimize göre bir şekilde tasnif edildi. Benim hayalim her hangi bir kategoriye ayrılamadığından “Berna kim?” diye hiddetle sordu eğitimci. Hayal kurmaktan korkmam mı gerekiyordu? “Ben yazdım” dedim. Yalan mı? O hayal benim. “Bu ne kızım?” dedi. Artık bir kaç gündür ondan eğitim almanın verdiği samimiyetle. Ben de “Ben cruise gezisine çıkmak istiyorum, istediğim şeyi yazdım kağıda” dedim. Eğitimci çok hiddetle ama yine de nerede olduğu fark ederek şirin olmaya çalışarak “Burayı sen neresi zannettin? Bak iş için eğitim alıyorsunuz. İşle ilgili bir hayal kurmanı istemiştim” dedi. Evet bana kızdı. Ben de gayet açık bir şekilde nerede olduğumuzu bildiğimi. Ama unvan hayal etmediğimi, sadece hayatı daha eğlenerek, mutlu olarak yaşamak istediğimi söyledim. Anlamadı. Ben de diğer insanların arasında bozmak istemedim. Mola’da kitabını zorla benim için imzaladı. “Cruise gezisine beni de götür” yazarken asıl demek istediğim şeyi izah ettim.

“Ben bankacıyım. Bir bankacının kafasına göre izin alması imkansızdır üstelik ben gişe yetkilisiyim Gişe yetkilileri bu bankada izinlerini kafalarına göre de kullanamazlar 3 ay önceden amirinize yalvarmanız gerekir. Amiriniz çıkmadan siz hiç bir yere gidemezsiniz. Benim istediğim gibi bir Cruise gezisinin maliyeti 2000 Euro’dan başlıyor benim bu parayı acımadan bu geziye verebilmem için illa ki iyi bir pozisyonda çalışmam gerekir. Mevsiminde ve uzun bir izin kullanmam için de ya uzun seneler bekleyip uzun bir izin hakkı hak etmem ya da genel müdür, banka sahibi gibi biri olmam gerekir. Beni anladığınızı umuyorum. Genel müdür olmak, banka sahibi olmak istemem ben sadece güzel bir cruise gezisine çıkmanın hayalini kuruyorum.”
Yüzündeki gülümsemeyi hatırlıyorum, “Evet evet, bu yönden de bakılabilir tabi ki” demişti. Gülümseyen gözler ile sıradaki kitap imzalatmaya mecbur garip arkadaşıma baktı “Sen Genel Müdür olmak istiyordun değil mi?”  diye sordu. Sonra da şöyle yazdı kitabının ilk sayfasına,
Geleceğin Genel Müdürü Öğrencim Ayşe Bıçakçı’ya sevgilerimle…

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir