Bebek mamalarında GDO’ya izin verildi.

GDO’lu ürünler bebek mamalarında kullanılabiliyor. Antibiyotiğe dirençli GDO’lar da sofralarımıza gelebilecek.Ufak bir madde değişikliği ile ithalatlarına izin verildi.  Bu ürünler 1 Mart kadar ülkemize giriş yapabilecek. Firmaların içeri sokabilecekleri ürün miktarı belli değil.  Bu da oldukça büyük bir tehlike oluşturuyor.GDO’lu ürünlere ilişkin yönetmelikten bahsediyor haberler. Hani sürekli değiştirilen şu yönetmelik. Biz, bizim sağlığımız lehine düzenlenecek sanarken tasarı daha beter bir hale geldi.  ilk değişiklikte, AB kriterlerine uygun olması halinde, 1 Mart 2010’a kadar bazı kontrollerin yapılmaması ve izinlerin alınmaması öngörülüyordu. Her şeyimiz AB kriterleriyle belirleniyormuş gibi… Umduğum kadar eleştiri gelmedi bununla ilgili. Pek ses çıkmadığı için iyice saçma bir değişikliğe daha imza attılar dün itibari ile…

Bebek mamaları ve antibiyotiğe dirençli ürünlerin ülkeye sokulması da yasaktı. Bu biraz içimize su serpmişti. O yönetmelikte dün yapılan “ufak” bir değişiklikle 1 Mart’a kadar ülkeye sokulmasına izin veriliyor. 1 Mart’dan sonra sokulamayacakmış. Şöyle de bir durum var. Diyelim 1 Mart’a kadar ülkemize 1 yerine 100 ton GDO’lu bebek maması soktular. Devlet de buna izin verdi. O zaman durum ne olacak? Üzerinde “Bu ürün  GDO’ludur.” diye belirtilmeyecek. Kanunen yasak. İnsanlar çocuklarına ne yedirecekler? Antibiyotiğe dirençli ürünler yiyeceğiz sonra ufak bir gribi atlatamayacak hale geleceğiz. Sağlık Bakanı yine çıkıp “Aşı olun!” diyecek. Bizi bekleyen tehlike ne? Allah çocuklarına mama yedirmek zorunda kalan annelere kolaylık versin. Belki biz bir şekilde kendimizi koruyabiliriz.

Değiştirilen yönetmelikle 1 Mart’a kadar uygulanmayacak maddeler şunlar;

* Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak, GDO’lu gıda ve yemlerin işleme ve tüketim amacıyla ithali, piyasaya sürülmesi, tescili ve ihracatı yasaktır.
* GDO’lu gıda ve yemlerin transit geçişine ilişkin usul ve esaslar bakanlıkça belirlenir.
* Gümrük idarelerince, bu yönetmelik kapsamındaki ürünler için GDO’ya ilişkin ek bir belge aranmaz.
* İthal edilen, üretilen veya dağıtımı yapılan GDO’lu gıda veya yemin, çevre, insan veya hayvan sağlığı açısından olumsuzluğu tespit edildiğinde, gıda veya yem işletmecisi sağlığı ve çevreyi korumak amacıyla gerekli tedbirleri almak, bakanlığı, diğer ilgili mercileri ve tüketicileri acilen bilgilendirmek ve söz konusu gıda veya yemi piyasadan geri çekmek zorundadır.
* GDO’lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaktır.
* İnsan ve hayvan tedavisinde kullanılan antibiyotiklere karşı direnç genleri içeren GDO ve ürünlerinin ithalatı ve piyasaya sunulması yasaktır.
* Bakanlık, GDO’lu gıda ve yemlerin ithalat ve ihracat kapılarıyla ilgili gerektiğinde düzenleme yapabilir.

Bununla ilişkin Tv’de Onkoloji Uzmanı bir doktorun söylediklerini dinledim.Doktor çıldırmışcasına anlatıyordu. Gözlerinden resmen ateş çıkıyordu. Bizi bekleyen tehlike ortada.  Bilginize. ..

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir