Futbol’u neden seviyorum

Küçükken annemin Beşiktaş’lı olması babamında Galatasaray’lı olması nedeniyle ufak bir tereddütte kaldım. Birden burçlarımız aklıma geldi. Annem yengeç burcu, babam yay. Erkek kardeşim yay bense yengeç. Demek ki bu işler böyle oluyor. Kız annesinin tuttuğu takımı tutmalı erkek de babasının tuttuğu takımı. Kardeşimi bu teorim için iknaya çalışmama gerek kalmadı. O zaten hep Sarı Kırmızıyı sevdi ben de hep Siyah Beyaz’ı. “Beşiktaş” diye biz mutfaktan bağırırken, onlar “Cim bom bom” diye bağırdılar. Niye cim niye bom hala bilmem:) Tek bildiğim babalar diyorsa doğrudur. Evde koltukların sırt dayadığımız köşelerine kardeşimle oturup kademeli iki ayrı tribün yapmak mı, şampiyon olunca tura çıkmak mı çocukluğum aynı evde ezeli rekabetin ayrıntılarıyla dolu. Benim Günlerim hep bu aşk ile geçti. Sonra Çarşı ile tanışma. Ayrıcalıklı bir Futbol Klübünün taraftarı olduğuma sevinmek. İçimde ki futbol aşk’ının adı türlü rüşvetlere rağmen değişmedi. Beşiktaş kaldı.

Futbol ayıntılar da gizlidir. Kadınlar ayrıntıları sever. Sonuç odaklı erkeklerden farkımız bu 🙂 Siz gol olsun diye seyrediyorsunuz. Biz şiir okuyormuş gibi seyrediyoruz. Bundan haz alıyoruz.

Pasif ofsayt taktikleri, uzatmalarda süreye oynamak, oyuncu değişiminde sahadan çıkan futbolcunun yavaş yavaş giren futbolcunun ise koşa koşa sahaya yerleşmesi, köşe vuruşlarında adam adama markaj yapan futbolcunun hem topu hem de tuttuğu adamı izleyen gözleri, ceza sahasının içine kadar topu sürerek gelen futbolcunun sahanın içine girdiği an pili bittinde kendini yere atması inandırıcılık için kendi kendine bile çelme atması (Arif’i sevgiyle anıyorum) Çalımdı, kişisel becerilerdi, seyricinin etkisi, teknik direktörün devre arası fırçaları, takım başkanının soyunma odasına girip azarlaması, seyircinin verdiği mesajlar, fair play, averaj, deplasman, bunlar da keyifli bir seyre etki eden diğer faktörler. Sonuç olarak ben futbola baktığımda bunu görüyorum. Futbol sanattır. Sanat hayattan beslenir. Bu görsel şölen salt erkekler için değildir. Az biraz da kuralları biliyorsan ojeli eller ile 3’lü de çekilir, mis gibi de izlenir. 22 adamın bir topun peşinde koşmasını anlamsız bulanlara da buradan selam ediyorum.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir