Fotoğrafçılık hakkındaki bilgi kaynakları

Fotoğrafçılık ile 2010’dan beri uğraşıyorum. Yemek fotoğrafları, yeni doğmuş bebek fotoğrafları – ameliyathane deneyimleri- düğün fotoğrafları ve hatta otomobil fotoğrafları…

Aklımda olan her şeyi fotoğraflamaktan çekinmedim. En çok hoşlanacağım şeyi bulmaya çalıştım. Bir müddet ise sadece hayatı belgelendirmek istedim. Sokak fotoğrafları çekmek, moda fotoğrafları çekmek de bu sene deneyimlerim arasına katıldı. Tüm fotoğraflarımı Flickr adresime ekliyor, çok çok beğendiklerimi ise Fotoğraflarım sekmesinden de ulaşabileceğiniz bernamutluaytekin.com‘a ekliyorum. Kaynaklara ulaşmak çok zor olduğu için kendime bir hazur oluşturdum, kütüphanemi de doldurdum. Okumak ve öğrenmek hiç bitmeyecek bir açlık benim için.

Fotoğraf ile uğraşıyorsanız günümüzde bilgisayar programlarını kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Yalan söylemeyeceğim başta Photoshop bana kabus gibi geliyordu. Şu an geçen senelere göre çok çok rahatım. Öğrenmek için bilgisayarı açtığımı ve CS4’ü apar topar kapadığımı iyi bilirim. Scott Kelby ile tanıştıktan sonra bu fobimi de yenmiş oldum. Ben diğer arkadaşlarım gibi videolar ile tutoriallar ile bir şeyler öğrenirken çok zorlanıyorum. Bu yüzden kitaplar en yakın arkadaşım. D&R ile olan sıkı fıkı ilişkimden dolayı (hemen hemen her hafta uğruyorum) Foursquare’de check-in’lerimi gören arkadaşlar bana sık sık hangi kitapları tavsiye edersin diye soruyorlar. O yüzden bu yazı ile sizlere fotoğrafçılık konusunda bana fikir veren, bir sürü şey öğreten kitapları anlatmak istedim.

Scott Kelby demiştim. Kendisinin bana Photoshop öğreten kitabı “Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop CS4” Kitapta sadece CS4 nasıl kullanılır onu anlatmıyor. Bridge ile fotoğraflarınızı elemeniz, ufak tipler ile harika portre fotoğraflarına sahip olmanız gibi bir çok güzel detay var. Kendisinin diğer kitaplarına da aynı aşkla bağlıyım. Hele bir tanesi var ki henüz D&R ‘larda bulamadım. Sanırım inceleme fırsatı bulamadan idefix’ten satın alacağım. O da yine bir programı nasıl hakkı ile kullanabileceğinizi anlatıyor. Bu seferki programımız ise Lightroom. Kullanımının çok kolay olduğunu söyleseler de bendeniz onu da kullanmayı becerememekteyim. Bu kitap ile onu da çözeceğim umarım.

Dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop CS4

The Adobe Photoshop Lightroom 3 Book for Digital Photographers

Tamam biraz tersden başladım farkındayım ama ilk satın aldığım kitap ve kaç haftadır arayıp bulamadığım kitaplar bunlardı. O yüzden Scott Kelby’e öncelik verdim.

Scott Kelby’nin el kitabı tadında bir serisi var. O da yine kitaplığımda yerini aldı. Çok sevdiğim bir arkadaşımda duruyor. Aynı serinin 4. kitabı çıkınca onu da aldım ve tahmin edeceğiniz üzere bir solukta bitirdim. Adı “Dijital Fotoğrafçının El Kitabı” Ufak tipler ile kategorilendirilmiş bir şekilde bilmeniz gerekenleri anlatıyor. Kitap videolar ile de örneklerini açıklayabiliyor. Video adresleri konunun anlatıldığı yazıda link olarak paylaşılıyor. Kendisinin diğer  kitaplarına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Scott Kelby’e veda ediyoruz ve bir başka yazarın okuması keyifli kitaplarına geçiyoruz. Efendim kendisinin ismi Michael Freeman. Çokça kitabı mevcut. Hangi konuda kendinizi bilgiye aç görüyorsanız o konudan başlayabilirsiniz. Ben “Fotoğrafta Pozlama Teknikleri ve Yaratıcılık” adlı kitabını aldım. Oldukça keyifle okudum. Şu sıralar kendisinin Fotoğraf okulu konsepti ile yayınlana set halinde satılan kitapları da mevcut. Satıştaki kitaplarına da burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gelelim Türk yazarlara. Anlatım dilini gayet anlaşılır bulduğum Özer Kanburoğlu’nun  “Dijital Fotoğrafta Yaratıcı Teknikler” adlı kitabını bu aralar okuyorum. Yazarın çokça kitabı olmakla beraber PhotoWorld dergisinde de bir köşesi var. Satıştaki kitaplarına da burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Fotoğraf Teknik Okumaları” adlı kitabı Faruk Akbaş bize armağan etmiş. Armağan etmiş diyorum çünkü çok faydalı bulduğum bitmesin istediğim eserlerden biri oldu. “Dijital Fotoğrafta Yaratıcı Teknikler” adlı Özer Kanburoğlu eseriyle aynı yayın evinden Say Kitap’tan çıkmış. “Fotoğraf Teknik Okumaları” fotoğrafı size okuyor ve neyi neden öyle fotoğraflamanız gerektiğini anlamaya başlıyorsunuz. Satıştaki kitaplarına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu bahsedeceğim kitabı ise bugün edindim ve hemen biraz göz attım. Bir kaç gün sonra keyifle okumaya başlayacağım. Biraz daha niş bir konu hakkında. Düğün fotoğrafçılığı ile uğraşmak isteyen kişiler için öğretici, işin aşama aşama boyutlarının paylaşıldığı, elbette örnek fotoğraflar ile zenginleştirilmiş bir kitap. Adı “Düğün Fotoğrafçılığı” Yazarı Mustafa Turgut. Kitap hakkında bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz. Bu kitap da yine Say Kitap’tan çıkmış…

Diğer kitaplar ise sevgili kuzenimin hediyesi. Bir tanesi çok ilginç. Eskiden henüz Canonturk gibi portallar çok yoğun değilken “fotografim.com” adlı fotoğraf paylaşım platformundaki fotoğraf paylaşımlarını almış ve kitap yapmışlar. Şu an keşke ulaşabilseydim diyorum ama domain artık kullanılmıyor. Bu kitap 2002-2003 tarihleri arasındaki e-galerim adı verilen fotoğrafları kitap haline getirmişler. Sahaflardan belki bulabilirsiniz. Bir Google araması ile ulaşılamayacak kadar eski bir kitap. En son Kabalcı’da satılıyormuş ama link açılmıyor.

Bu kitapların dışında PhotoWolrd dergisi de okuyabileceğiniz güzel kaynaklardan. Hele bu sayısı muhteşem. İstanbul manzaralarını nerelerden yakalayabileceğinizi görebileceksiniz. Kitap dışındaki kaynaklara ise Kippt adresinde oluşturduğum “Fotoğrafçılık” listesinden göz atabilirsiniz. Sıklıkla güncellemekteyim. Bugünlük eteğimdeki taşlar bu kadar. Sizin de paylaşmak istediğiniz kaynaklar var ise yazıma yorum bırakmanızı çok isterim.

Işığınız bol olsun,

Sevgiler…

Berna Mutlu Aytekin

4 yorum

  1. Merhaba, Scott Kelby’nin “Dijital Fotoğrafçının El Kitabı” serisi bende de var, anlatım diline bayılıyorum. Çok keyifle okunuyor. Hem de gayet anlaşılır. Diğer tavsiyelerin için de çok teşekkürler.

  2. Özgür Tekinşen   •  

    Güzel paylaşımınız için teşekkürler. Kelby nin 4.serisinin çıktığını farketmemiştim. Bu vesileyle siparişimi verdim. Bende birkaç aydır Digital SLR Photograpy dergisini alıyorum. Dergilerin konu olarak sürekli tekrara düştüğü ve bir satınalma rehberine dönüştüğü şu günlerde bu dergi hoşuma gitti. İçerisinde bolca “nasıl yapılır?” konuları var ve gerçekten çok hoş fikirler verebiliyor.

  3. Bernam   •     Yazar

    Rica ederim, faydalı olmasına sevindim 🙂 Okuması zevkli ben de bayılıyorum. Yorum bıraktığın için teşekkürler 🙂 sevgiler,

  4. Bernam   •     Yazar

    Rİca ederim, faydalı olmasına sevindim. Bahsettiğiniz dergiden almak için D&R’a gittim fakat o sayısında sanırım macroı konusunu işlemişti. O yüzden almadım. Böcekler ile pek aram yok 🙂 Gelecek aydan itibaren bir şans daha veririm. Bu arada bahsettiğiniz derginin Facebook sayfasını takip ediyorum. Güzel paylaşımları var. Mutlaka göz atmalısınız eğer takip etmiyorsanız. Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir