Ford Focus yenilendi

Hafta sonu Lavanda Otel’de yenilenen Ford Focus’u test etmek için bir grup “Otomobil hakkında yazmayı seven blogger” bir araya geldik. İçlerinde bir tek ben kadındım buna rağmen sohbet çok güzeldi. Hiç sıkılmadım. Yazarak iletişim kurduğum, bloglarını takip etmekten hoşlandığım bir çok otomobil bloggerı ile tanıştım. Ford Türkiye’nin düzenlediği organizasyon oldukça güzel geçti. Evimizden Yeni Ford Focus ile alınıp Şile’ye doğru yola çıktık. Ford’un yetkililerinden Ali Bey güzel anlatımı ve sürüş esnasında yaptığımız testler ile otomobili çok daha iyi tanımamıza yol açtı.

Ben arka koltuğa, otomobil blogu olan eşim de ön koltuğa kurulduk. Hemen emniyet kemerimi bağladım. Arka koltukta ortadaki yolcunun oturduğunda sırtını dayayacağı ama o yokken diğer iki yolcunun ufak bir sihirbazlık ile küçük bir sehpa haline getirdiği bardak koyup kollarını dayayacakları yere kolumu uzattım. Arka koltukta otururken de keyif keyiftir değil mi?

Benim ehliyetim olmadığı için sizlere hep “Yan koltuktan süremeyiş izlenimleri” anlatıp durdum. Konsol ile ilgilenip, co-pilotluk yapmak hep sevdiğim bir şey oldu. Otomobil kullanmaya o stres içine girmeye hiç heveslenmedim.

Kimi otomobiller insanı sadece sürüş keyfine yönlendirdiği için trafikte seyretmek çok daha kolay ve az stresli oluyor. Mesela ben, dikkatsizimdir. İki arabanın arasından geçerken kesin ikisinden birine çarpacağım sanırım. Park etmek çok zor, hatta imkansız bir şeymiş gibi gelir. Öndeki fren yaptığında vaktinde duramayacağımı, telefonla birini aramaya kalktığımda asla araba kullanamayacağımı, şehirler arası yollarda giderken dalgınlıktan şeritten çıkacağımı, yanımdaki ile sohbet ederken sağdan soldan gelen arabaları görmeyeceğimi. Bu tür nedenler ile kesin kazaya sebep olacağımı sanırım. Bunca sene ehliyet almayışım “Alsam ne olacak? Alsam da kullanamam ki ben araba” deyişim bundandır.

Ford Focus ile gelen yenilikler biraz daha ehliyete sıcak bakmamı sağladı diyebilirim. Örnek verecek olursam; 15 km gibi bir hızla İstanbul trafiğinde dur-kalk yaparak süründüğünüzde öndeki araç durduğunda siz dalgın iseniz otomobil kendi kendine durabiliyor. Evet her ne kadar gözü kapalı denememek lazım ise de biz bunu bile test ettik. Siz frene dokunmadığınız da araç kendisi fren yapıp öndeki araca çarpmanıza izin vermiyor. Siz yine de aşağıdaki arkadaş gibi gözü kapalı test etmeyin. Kahkalarım ile ortalığı çınlattım. Siz siz olun bilgisayarınızın sesini kısmayı unutmayın.

Yine harika bir özelliği daha var. Mesela tek düğmeye basarak “Focus, bana arabayı park edecek yer bul ve sana zahmet park et” demeniz yeterli. Ford Focus’un ön koltuğunda oturuyorsunuz ama siz sadece gaza basıp direksiyona elinizi sürmediğiniz de bile otomobil kendisini park edebiliyor.

Telefonunuzu bir defaya mahsus bir pin kodu girerek Bluetooth ile otomobile bağlayabiliyorsunuz. O zaman müzik, arama yapmak gibi komutları ses ile gerçekleştirebiliyor. Bazen tonlamalarınızın farklı oluşundan olsa gerek sizi anlamadığı da oluyor. O zaman da “Efendim” diyerek tekrar etmeniz için sizi uyarıyor. Bu bölüm bol bol gülmemize yol açtı 🙂 Aracın yakıt tüketimini kontrol altına alacak ızgara sistemi de benzinin bu kadar pahalı olduğu bir ülkede otomobil satın alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerden biri.

Şerit değiştirdiğinizde sizi uyarıp şeridinizden çıkmamanızı sağlıyor. İlerleyen zamanlarda yandan gelen arabaların uyarısını da haber verecekleri bir sistem daha eklenecekmiş. Otomobil kullanmadan önce internete bağlanıp sizin hayatınızı kolaylaştıracakmış. Bunlar henüz Yeni Focus’da olmayan özelliklerden ama yakın zamanda hayata geçecek uygulamalar. Tamamen çevreci düşünceler ile hazırlanmış bir otomobil olması da cabası.

Aracı Şile yollarında test etme imkanı da bulduk. Çok keyifliydi. Kıpkırmızı bir Focus ile su gibi yol aldık diyebilirim. 39.000 TL bedelle satışa sunulacak olan Ford Focus’un diğer özelliklerine şu linkten ulaşabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

3 yorum

 1. www.tumayinmutfagi.com   •  

  Waawww süper bir etkinlik olmuş. Tam benlikmiş walla bütün gün nerdeyse trafikte biri için:)
  http://www.tumayinmutfagi.com (Tümay ÖZTÜRK)

 2. bma   •  

  Ford kurumsal iletişim çok iyi ilgilendi bizimle. Bu kadar samimi, içten insanlar ile yapılan organizasyon da süper oldu. Bu vesile ile tekrar teşekkür edeyim.

 3. ÖMür   •  

  Yeni ford focus alalı 2 ay oldu. Titanium 1.6TDCi 115PS 4K modelini aldım. Herşey iyi güzel hoş ama full versiyonunu alıyorsunuz altmışbin tl civarında para ödüyorsunuz ve çinmalı dandirik bir müzik sistemi ile karşılaşıyorsunuz. Bu aracımdan önce cruze baz versiyon aracım vardı. O aracın fiyatı ford focus’un fiyatının yarısı olmasına rağmen süper bir ses sistemi vardı arabada. Yeni ford focus avrupada sony ses sistemi ile satılırken bizlere üçüncü sınıf vatandaş mumalelesi yapılıyor. Bu paralara bu kadar dandik bir ses sistemi ile bu araçları sattıkları için fordu kınıyorum. Şikayette bulunduğumuzda kaile bile almadılar. İşte müşteri memnuniyeti anlayışı bu kadar. Üç kuruş daha fazla kar edebilmek için bu araçtan esirgenen ses sistemi sayesinde arabayı keyif ile kullanmanın tadına varamıyorsunuz. Bir düşünün tam arabaya kurulmuşsunuz, düşmüşsünüz yola. Keyifle açıyorsunuz müzik sistemini oda ne hoparlarlörden mizik sesi yerine tars turs zırıltı sesleri duyuyorsunuz. Fordun anlaşılan o üç kuruşa ihtiyacı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir