Facebook’u etkin kullanma rehberi

Facebook. Benim hayatım orada dönüyor, sizlerin? Yoksa Facebook’u sadece ilkokul arakadaşlarınızı bulmak için mi kullanıyordunuz? Hepimiz o nedenle girmiştik başta ama artık öyle değil. Facebook’u kimisi oyun oynamak için, kimisi akrabaları / arkadaşları ile iletişim kurmak için, kimisi de yeni arkadaşlar edinmek için kullanıyor. Benim hayatım orada geçiyor demiştim ya, işte bu yazı da size etkin bir şekilde kullanırsanız Facebook’un nasıl verimli bir araca dönüşeceğinden bahsedeceğim. Haydi başlayalım…

Not defteri olarak Facebook:

Bazen tekrar okumak istediğim yazılar için, bazen aklımdakini unutmayayım diye, bazen bir adres bilgisini kaydetmek için kısacası çantamda taşıdığım küçük not defterim olarak facebook’u kullanıyorum. Çok memnunum. Sadece kendi paylaşımlarım için kurduğum bir grubum var. Bana Özel. Benden başka kimse kayıtlı değil. Aramalarda bulunamaz ve yeni üyeler bu gruba giremez ( ben istemediğim sürece) Bu grupta etiketler ve anahtar kelimeler ile tanımlamalarını yaptığım notlarım var. Market alışveriş listesi olabilir, sonradan seyredilecek yotube videosunun linki olabilir, üzerinde çalışacağım yazı taslakları dahi olabilir. Hepsine burada yer var. Tarih sırası ile kayıtlı. Arama penceresini kullanarak daha önceki notlarıma erişebiliyorum. Herhangi bir tabletten, cep telefonu veya bilgisayardan bu notlarıma ulaşabiliyorum. Çok süper değil mi? Ayrıca yakın zamanda aktif hale gelen kaydedilen bağlantılar seçeneği ile cep telefonundan otobüste, metroda çok da makale okuyamayacak haldeyken bu bağlantıları – linkleri seçip kendi kurduğum grup sayfama atıyor müsait bir zamanda inceleyebiliyorum. 

Hatıra defteri olarak Facebook:

“Bir dakika hatıra defteri mi kaldı ya?” der gibisiniz? Evet bu sizin bildiğiniz türden bir defter değil. Yine bir grup düşünün. Güvenlik ayarları yapılmış. Sizden başka kimi istiyorsanız onun göreceği ve paylaşım yapabileceği bir grup. Oraya sosyal ağlarda paylaşmak istemediğiniz ama bir yandan da kayıt altına almak istediğiniz görselleri, videoları ekleyebilirsiniz. Bu grup mesela sadece eşinize, sevgilinize, ailenize, ilk okul arkadaşlarınıza açık olabilir. Mesela bir doğumgünü partisinden fotoğraflar olabilir. Etiketler koyarak veya arama butonundan kelime bazlı arama yaparak bu iletilere daha sonraki günlerde de ulaşmanız mümkün.

Hareketler dökümü filtrelerinden yararlanma:

Rahmetli TvTag’in sıkı bir kullanıcısıydım. Keşke kapatmasalardı. TvTag kapandıktan sonra seyrettiğim dizi filmlerin hangi bölümlerinde kaldığımı hatırlamak için Facebook’un kendi bildirimlerini ve hareket dökümünü kullanıyorum. Nasıl çalıştığını göstermek için aşağıdaki ekran görüntüsünü paylaşayım. Bu Fringe izlerken hangi bölümde kaldığımı takip etmek için TvTag’i kullandığım zamandan:

hareketler dökümü facebook

Bu görüntü ise artık TvTag olmadığı için Facebook’un kendi durum iletisi paylaştığımız ekranından bir örnek. Durum bildirisine hangi sezon hangi bölümü seyrettiğimi not alıyorum. Daha sonra tekrar izlemek istediğim zaman hareketler dökümünden istediğim dizinin adını aratıyorum bir sonraki bölümü izliyorum. Bir çok dizi izlediğinizi ve üç beş bölüm ardarda izlediğinizi düşünürseniz oldukça hayat kolaylaştıran bir yöntem.

hareketler dökümü facebook

 

Bu hareketler dökümü filtreleme seçeneği ile yapacağınız başka takiplerde mevcut. Örneğin, kendinize dair bir etiketiniz ya da bir kelimeniz var diyelim. Mesela “Aliilebenimgünlerim” Ali ile ilgili yaptığım paylaşımlarda bu kelime bulutunu kullanıyorum. Kimi paylaşımlar video, kimileri durum iletisi kimileri instagram’da paylaştığım ve Facebook’da yayınla dediğim bir fotoğraf. Kimisi başkasının fotoğrafına yaptığım bir yorum. Yani sonuçta bu bana özel olan kelime bulutu ile ilgili datalara daha sonra erişmek istediğimde hareketler dökümünde bir arama yapmam yetiyor. Ben “Aliilebenimgünlerim”i kullanıyorum. Siz kelimeyi değiştirip daha sonra bu iletilere erişmek için “yeter ki her seferinde aynısını kullanacağınız” bir kelime seçebilirsiniz.

ali ile benim günlerim

Oyunlar, sosyal hayattaki son gelişmeler, kim ilişki durumu değiştirmiş, kim tatilde nereye gitmiş, dedikodu, fotoğraf bakma, video seyretme derken her gün Facebook’ta kim bilir ne kadar zaman harcıyorsunuz. Facebook’u daha işinize yarar hale getirmek için yukarıdaki önerilerimi yabana atmayın. Bana fayda getiren bu yöntemlerin sizlere de faydalı olmasını diliyorum. Sizlerin de bulduğu farklı kullanım türleri varsa lütfen yazıma yorum bırakarak beni ve bu yazıyı okuyacak olan diğer kişileri de bilgilendirin. Şimdiden önerilerinizi merakla bekliyorum.

Bonus: Facebook’un ömrünüzden ne kadar çaldığını öğrenmek için ise şu uygulamalara göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

Berna Mutlu Aytekin

8 yorum

 1. e-vren 😉   •  

  Bugün bloglar arasında okuduğum en faydalı yazıydı; ellerine ve aklına sağlık ?

  Facebook’la yaptıklarını ben başka dijital yöntemlerle yapıyorum. Sosyal ağları nasıl verimli kullandığını anlatan yazılar gerçekten kıymetli. Twitter’la ilgili de bambaşka bir dünya çizmişti bir blog yazarı arkadaş; “hiç aklıma gelmezdi” demiştim.

  Facebook’u terk edeli yıllar oldu. Şu an blogun facebook sayfası kapanmasın diye profilimi zorunlu olarak açık tutuyorum. Benim benzer işler için elim ayağım epostam ve evernote. Google drive’ın hayatımdaki yerini ise yadsıyamam ?

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  teşekkür ederim. faydalı bulmanıza sevindim. diğer ağlarla ilgili de yaptıklarımı başka yazılarda yazacağım. her ağa bir yazı yazmak şart oldu. sevgilerimle…

 3. esra ertugrul   •  

  Berna’cım senden sosyal medya dersi almam gerek:)) facebook için yaptığın sana özel gruba bayıldım. Hemen kendime açacağım. Bana özel olmasını yapmayı becerebilirsem süper olur. bu arda hastag yazdıklarını da dikkate alacağım!! kalemine sağlık

 4. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  istediğin zaman canım ? takıldığın yer olursa mutlaka sor, 7/24 ayaktayım nasıl olsa ? çok çok öperim faydalı olmasına sevindim.

 5. Arzu   •  

  Hay sen cok yasa ? su ek gida ile ilgili tariflerimi toparlayacak bir yer ariyordum. pinterest paklamadi, evernote premiuma giderdi sonu ? bu ilk onerini deneyecegim ve bence olacak yagni. super .<

 6. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  pek nefis, fayda yarattıysa ne güzel. gruba beni de üye yapabilirsin ? sevgiler.

 7. Dilek YILMAZ   •  

  Super olmuş bendede yazılarını takip edenlerdenim bende Bernacim beni de gruba eklersen mutlu olurum zira 6. Aya girmek üzereyiz sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir