Facebook-The Social Network

Dün oldukça merak ettiğim Facebook filmine davetliydik. Facebook bugünlere nasıl geldi diye düşünenleri oldukça tatmin eden bir film olmuş diyebilirim. Oyunculuklarda oldukça başarılıydı. Uzun zamandır bu kadar da  güldüğümü hatırlamıyorum.

Normalde sinemada konuşmak pek adetim değildir ama “Adama bak, Nasıl yaptı bunu.” diye kendi kendime konuştuğum oldu. Filme konu olan “Facebook” u bulan kişinin Mark Zuckerberg’in bir an Türkiye’de yaşama ve böyle bir düşünceyi harekete geçirme durumunun olması fikri bile beni eğlendiriyor. O kadar engel ve o kadar düşman çıkardı ki Mark Zuckerberg baştan cayardı. Hiç böyle işlere girmezdi.

Film’de Justin Timberlake oyunculuğu ile kalbimi fethetti. Sean Parker rolünde yer alıyor. Evet, film boyunca  kendisinden ben de nefret ettim. Rolünü başarı ile yerine getirmiş demek ki.  Eduardo Saverin rolünü oynayan Andrew Garfield’de beğeni ile izlediğim oyunculardan biri olacak.  Film 2 saatinizi eğlendirerek size geri verdiği için benim de tekrar tekrar seyredeceğim filmlerden biri olacak. Zaten David Fincher’in daha benim sevmediğim bir film yaptığına da şahit olmadım. Her şey Amerika ‘da geçtiği için Facebook’un uğraştığı davaların kenarından Facebook’un bugüne nasıl geldiğine tanıklık ettim. Filmin bize iletmek istediği mesaj;  “Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaşa ulaşamazsın” Bu ülkede yapılsaydı bir kaç düşmanla kalmazdı.

Türkiye’de ne davalar bu boyuta gelirdi ne de Facebook’un benzerlerinin çıkması bu kadar gecikirdi. Centilmeniz dava açmayacağız diyebilecek üniversite öğrenicilerinin de olacağını sanmıyorum. Başka bir ülkede yer alan bir başarıyı izlemek ve keyifli vakit geçirmek için Facebook- The Social Network  güzel bir seçim. Film ile ilgili bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Pingback: Salgın var | Blogger's Base | Blogger's Base

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir