Emzirme Kolyesi nedir, ne işe yarar?

Ali’nin ilk 3 ayı dolduktan sonra benim kuzu gibi oğlum gitti yerine en ufak seste yaygarayı basan, en ufak bir renkli eşya gördüğünde memeden başını kaldırıp dakikalarca oraya bakan bir çocuk geldi. Emzirme seanslarımızdan bahsediyorum anlayacağınız üzere. Daha sonra dayak yemeler başladı. Gazı var çıkartamıyor kucağımda iken beni tırmalıyor. Bu sıkıntıyı çekmeyen bilemez. Bir yandan doyurmaya çalışıyorsunuz bir yandan dikkatini kendi üzerinize çekmeye çalışıyorsunuz tabii bir yandan da dayak yememeye çalışıyorsunuz. Bebeklerin algılarının açılması ve gözlerinin en ufak ayrıntıları dahi görebilmesi ile bu şiddet gittikçe artar bir hale geliyor. Dikkat dağılıyor. Annenin kucağında durmak istememeler başlıyor. Süt emmeyen çocuk doymuyor, o emmediği için süt azalıyor, biberon verirken de aynı sıkıntı…

mommamia emzirme kolyesi

Buna bir çare bulmak lazımdı. TombiliAli’yi oyalamam lazımdı. Önce boynuma kumaştan bir kolye yaptı annem. Biraz da uyduruk bir şeydi. Ama pembeli morlu olunca Ali onunla bir müddet oynadı. Ben de rahat ettim. Sonra biraz araştırdım bunların daha şıklarını nasıl yapabilirim diye. Yurtdışından almaya kalktım. Kargo masrafının çok olacağını düşünüp caydım. İnternetler derya deniz en sonunda parçaları bir şekilde eşe dosta aldırtıp kendi kolyemi kendim yapmaya kalktım. Tabii beceriksizliğim yüzünden çok dandik bir işçilik ortaya çıktı. Annemden yardım istedim. Ve şimdi nihayet emzirme kolyesini tam anlamıyla kullanabiliyoruz. Çok da şık oldular. Bizde kolyeyi gören diğer anneler ‘biz de isteriz’ deyince Emzirme Kolyesi yapmak annem için günlük bir uğraş halini aldı. Canım annemin elleri dert görmesin. O şimdi benim gibi sıkıntı yaşayan hanımlar için el emeği göz nuru rengarenk emzirme kolyeleri yapıyor. İşleri de ayıptır söylemesi biraz ilerlettim. Amatör ruh + profesyonel çalışma dedikleri bu olsa gerek. Her şey kusursuz olsun istediğimden Mommamia adında bir marka oluşturduk. Bizi ve yaptığımız işi anlatan bir logo da çalışmayı ihmal etmedik 🙂 Instagram ve Facebook sayfalarımızı açtık. Kolyelerimizin profesyonel fotoğrafları çekildi. Tasarımlar tek tek alıcılar ile buluştu. Merak ettiyseniz Instagram hesabımız Emzirme Kolyesi’nden kolyeleri görüp detayları öğrenebilirsiniz. Bu vesile ile sosyal medyada destek olan herkese çok teşekkürler. Sayelerinde kolyelerimiz ile ilgilenen kişilerin sayısı artıyor.

emzirme kolyesi mommamia

Emzirme kolyesi nedir, ne işe yarar yukarıda az biraz anlattım. Biraz da teknik detay vereyim. Annemin Tombili Ali için yaptığı emzirme kolyeleri ne işe yarıyor? Ne amaçla üretiliyor?

Emzirme kolyesi yurtdışında diş kaşıma kolyesi olarak da geçiyor. Türkiye’de silikondan yapılanları var ama onlar çok toz ve tüy topladığı için, zamanla yapış yapış hale geldiği için çoğunlukla pek sağlıklı bulunmuyor. Sağlıklı bir emzirme kolyesinin ham ağaçtan cila kullanmadan yapılmış olması gerekiyor. Oysa bebeğin dikkatini ham ağaçlar ile çok da çekemezsiniz. Ama renkli toplar öyle mi, renkli toplar ile dikkatini yakalamak mümkün. Kolye içinde renkli, antialerjik pamuk ipten örülmüş, tüylenme yapmayan renkli toplar kullanıyoruz. Ayrıca bir de halkalar var. Bebeğin emzirme deneyimi sırasında hemen sıkılmaması için ham ağaçtan halkalar kullanıyoruz.

mommamia emzirme kolyesi

El göz koordinasyonu için de oldukça faydalı olan bu halkalar sayesinde bebeğinizin parmaklarını daha iyi kullanmayı öğrenmesine yardımcı oluyoruz. Özellikle bebeğinizin 3. ayından sonra ve 4., 5 ve 6. aylarında kolyeyi kullandığınızda fark edeceksiniz. İlk aylarda gözlerini ayıramıyor şaşkın şaşkın bakıyor. İlerleyen aylarda ise çekmeye çalışıyor, gücüne şaşırırsınız öyle kuvvetliler ki. Pamuk ile temas eden minik parmaklar anne teninden farklı bir dokuya dokunmanın şaşkınlığını yaşıyor. 6. ay itibariyle de ellerini daha iyi kullanabilmek adına tüm gün sizin ellerinizi dikkatle izleyip emzirme kolyesi ile oynarken de öğrendiklerini uygulamaya başlıyor.Dünyanın en önemli işini yapıyormuş gibi konsantre oluyor. Biz şu an TombiliAli ile bu süreçteyiz. İlerleyen aylarda halkaları pamuk örülü boncuklardan geçireceğini ümit ediyorum.  Ördüğümüz kolyenin annenin boynunu kesmemesi için organik pamuktan ip kullanıyoruz. Yumuşacık olduğu için bebeğinizin çekiştirmeleri esnasında boynunuz incinmiyor. Nedense çekiştirmekten çok hoşlanıyorlar.

Emzirme kolyesinin emzirme seanslarından daha da farklı kullanım alanı mevcut. Bebeğinizi 6 aydan sonra kanguru/sling içerisinde sırtınızda taşıyabilirsiniz. Daha öncesinde de kanguruda önünüzde taşıyabiliyorsunuz. Bu esnada bebeğiniz diş etlerini kaşımak için ellerini, kangurunun saplarını kullanacağına emzirme kolyesini takıyorsunuz onu kullanıyor. Bebeğinizi arkada taşıdığınızda ise saçlarınız ile oynamak yerine emzirme kolyesini kullanarak oyalanabiliyor. Bebeğinizin oyuncağını üzerinizde taşıyorsunuz hem de şık bir kolye ile lohusalık sendromunu çabuk atlatıyorsunuz. Şahsen ben hala lohusa topuzu ile geziyorum. Fakat bu kolye ile kendimi daha şık hissediyorum 🙂

Türkiye’de henüz yeni olan emzirme kolyelerini edinmek için benimle instagram hesabım @emzirmekolyesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Tombili Ali ile olan maceralarımız için ise bizi @bernamutluaytekinhesabından takip edebilirsiniz.

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir