Doritos

Doritos’un Hisseli Tatlar Kampanyası.

Yepyeni bir Doritos tadı bulsanız, adını da siz koysanız bir de üzerine para kazansanız fena mı olurdu? Doritos yeni tadını arıyor, Hisseli Tatlar Kampanyası ile tüm Türkiye’nin önerilerini bekliyor. Üstelik karşılığında da ürünün satışından %1 hisse veriyor!

Doritos’un bu yarışması başladığında oldukça fazla kişi siteyi ziyaret ederek kendi tadını yarattı. Daha sonra 83.000 yarışmacı için oylama süreci başladı ve yarışmacılardan 3 kişi finale kaldı. Şimdi onların bu 3 lezzeti oylamaya sunuluyor.

http://www.tytz.com/hisselitatlar/ adresinde oylama yapıp finale kalan tadlara oy verebiliyorsunuz. Kampanya başından beri ilgi ile izleniyor. Gerek yarışmaya katılımın çok fazla olması Tv. reklamları, radyo reklamları ile desteklenmesi gerekse verilen hediyenin çok cazip oluşu kampanyayı diğer kampanyalardan ayırmış.

Bu kampanyanın global bir kampanyanın Türkiye uzantısı olduğunu yeni öğrendim. Bunun daha önceden bilinmemesi kampanyanın çok gizli bir süreç ile yürüdüğünü de bana gösterdi.  Bunu ele alan bir blog yazısının tüm detaylarıyla kampanyayı yurt dışında yapılan kampanya ile karşılaştırmasına şuradan ulaşabilirsiniz. Açıkçası gerçeği öğrenene kadar bende bunun esinlenme bir fikir ile yürüdüğünü düşünenlerdendim. Friendfeed üzerindeki yorumlar beni pek tatmin etmemişti. Bilgilendirme konusunda bana yardımcı olan blogger arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Bu kampanyada ilk kez bir marka, sosyal medya hesaplarının yönetimini, danışman olarak atadığı blogger’lara devrediyor. Yarışma için bloggerlar içinde oldukları tüm mecraları kullanıyorlar. Bloggerlar, Fatih Taşkıran, Hasan Yalçın, Fundalina, Mutfak Sırları, Ozztrojen, Arman Acar, Eren Kumcuoğlu, Cihan Kaloğlu ve Erhan Erdoğan. Hemen hemen tüm danışman olan bloggerlar benim de arkadaşım. Güzel işlere imza atıyorlar. Keşke yarışmanın başlangıcı da özgün bir fikir ile olsaydı. Onların başarılarının gözden kaçmasını istemem.

Haydarili olan Hadi Gari, Gavurdağ’lı olan Gavurdağı ve benim favorim Zeytinli Kekikli olan Çantada Kekik yarışmanın finalistleri. Finalistlerin ürünle ilgili çalışmalarını anlattığı TYTZ sitesinin içinde de bloglar bulunuyor. Ayrıca sosyal mecrada da kullanıcı adları ile iletişim haline geçebiliyoruz. Yarışma ile ilgili linkleri şurada paylaştım.

Doritos bu kampanya da bloggerların desteğini almakla farklılık yaratmış. Bloggerların desteği demekten kastım şu; finale kalan tatlara danışman olarak atanan bloggerlar ürünlerin tanıtımının sosyal mecra da yapılmasına yardımcı oluyor. İlginç bir örnek vermem gerekirse…

Arkadaşlarımın bu vb. özgün çalışmalarını ve yarışma sonucunda beğenilen tadı merak ediyorum.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

2 yorum

  1. Nesil VAR   •  

    Berna dikkat et, favori tadını yazdın diye taşa tutulma 🙂

  2. Fundalina   •  

    İlgine teşekkür ederim arkadaşım 🙂 Fikirlerin benim için değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir