Copy – Paste nereye kadar

erdi kaya official

Ben internette bir günlük tutmaya 2006 yılında başladım. O kadar kendime yazıyordum ki şimdi okuduğumda güldüğüm cümlelerim oluyor. Kimse beni okumuyor sanırdım. Taa ki ilk yorumu alana kadar. O zaman biraz daha kendime çeki düzen verdim. Sorumluluk duygum arttı. Biraz daha blogumun dış görünüşüne özenmeye başladım. Domainimi değiştirip sonundaki uzantıdan kurtuldum. Özel temalar kullandım. İnsanların sayfama rastgele geldiğinde dolaşmaktan zevk alacakları bir görüntüye kavuşmak istedim. Hala da güncel gelişmeleri takip edip blogu güncel tutmaya çalışıyorum. Bu bazen bir eklenti bazen bir pop – up bazense font değişimi ile oluyor.

Blogun  bugüne gelmesinde bir çok kişinin emeği var. Ahmet Dereli’ye her zaman şükran duyacağım. Onun yazılım bilgisi olmasa ben sürekli çöken blogumu düzeltemezdim. Ama her seferinde bir şeyler öğrenip kendi ayarlarımı kendim yapabilecek kadar işin içine girdim. Biraz kendi belimi doğrultabildiğimi gören arkadaşlarım da bana kendi blogları ile ilgili sorular sordular. Onlara da yardımcı olmaya çalıştım. Bana soranlar gibiydim ben de önceden çünkü. Önce ben de blogumdaki değişiklikler ile ilgili herkese fikrini sorardım. Başkalarının fikrini almak önemlidir. Elbette benden daha iyi bilenler daha tecrübeliler olacaktır. İnsan sormadan araştırmadan nasıl öğrenebilir ki zaten.

Konunun asıl teması öğrenmek ve kendine uyarlayıp özgünleştirmek. Özgünleştiremediğin zaman kopyacı, taklitçi biri olup çıkıyorsun.

Bugün size Erdi Kaya’dan bahsetmek istiyorum. Kendisi genç bri arkadaşımız. Benim blogu beğenmiş sağolsun. Hakkımda bölümündeki tüm yazımı alıp kendi hakkımda yazısını oluşturmuş. Bir insanın hakkımda yazısını kopyalamak nedir aklım almıyor. Adı üstünde hakkımda. Yani o yazı tamamen beni anlatıyor. Aynı zamanda seni nasıl anlatabilir ki.

erdi kaya official - blog sayfamı kopyalamış

 

erdi kaya - blogumun hakkında sayfasını çalmış.

 

erdi kaya sosyal medya

Yazıyı kopyalamak ile kalmamış kopyaladığı yazıdaki benim diğer sayfalarıma verdiğim linkleri de almış bulunmuş. Nedir bu linkler. İletişim sayfam ve sosyal medya hesaplarımın adreslerinin bulunduğu sayfam. Çaldın bari iz bırakma. Hadi iz bıraktın yakalandın, bari bir özür dile. Hadi özür de dilemedin, bari sayfayı yayından kaldır.

Twitter’dan iletişime geçme talebim işe yaramış ki sayfayı yayından kaldırmayı akıl etmiş. Ama vukuatları bununla bitmiyor. Sevgili Erdi Kaya kendine önce wordpress uzantılı bir sayfa açmış. İlk yazının sayfada nasıl duracağını öğrenmek için de “Lorem Ipsum” metnini kullanmak yerine benim ilk yazımı kopyalayıvermiş. Sonra bloguna devam etmemiş ama benim yazım halen o blogun sayfasında duruyor. Şimdi ben bu arkadaşa hırsız demiyeyim de ne diyeyim?

hıırsız erdi kaya official

 

Bak genç arkadaşım, madem hakkımda sayfamı alıp kopyaladın ve yakalandın. Arkandaki diğer vukuatları neden temizlemiyorsun? Bunların da görülebileceğini neden düşünmüyorsun? Gencim öğrenicem bunları abla diyorsun belki ama içinden. Bunca gün geçti bir özür dilemek yok. Bu yazacağım blog yazısı ile sosyal medyada isminin bunlarla anılması ileride sana sorun yaratacaktır. Sosyal medya ile ilgilendiğini biyografine yazmışsın üstelik. Bu mu sosyal medya ile ilgilenen insanın hali? Böyle mi olur? Google affetmez bunları da mı düşünmüyorsun?

Okuyup hırsızların faydalanacağını bilmesem bu konuda da bu iş nasıl yapılmazın kurallarını da yazacağım ama daha fazla emek hırsızlığının yapılmasına yol göstermek istemiyorum.

Siz siz olun çok beğendiğiniz bir şeyi kopyalamak isterken dahi önce sahibine bir sorun.

Özelikle blogumu çok güzel bulduklarına dair hiç tanımadığım kişilerden mailler alıyorum. Hangi tema, hangi eklenti, hangi renk kodu kullanıyorsunuz… Daha aklınıza gelebilecek bir sürü konuda sorular soruyorlar. Samimiyetle yanıtlıyorum. Bu fikirleri benden alıp uyguladıklarında aynı olmayacağını biliyorum çünkü. Samimi olun, özgün olun, içeriğiniz ile farklılaşın. Copy Paste, copy paste nereye kadar?

  • Erdi Kaya Official blogunda yer alan sayfasını nihayet bugün kaldırmış.
Berna Mutlu Aytekin

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak