Come see Turkey Projesi

Come See Turkey

Instagram’da fotoğraflarına bakmaya doyamadığım neredeyse tüm fotoğrafçılar bir araya gelmişler benim ülkemi dünyaya tanıtıyorlar. Projenin danışmanlığını yapan Mustafa Seven kaç gece uyumamıştır heyecandan bilemiyorum. Ama ben projeyi ilk gününden beri büyük heyecanla takip ediyorum. Bu harika çalışmayı sizler ile de paylaşmak istedim. Eğer siz de benim gibi Instagram‘da vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız mutlaka göz atmanız gereken bir proje Come See Turkey, sizler için biraz anlatayım:

Come See Turkey Nedir?

Instagram’da hali hazırda bir takipçi kitlesine sahip olan şahsen tanışma da fırsatı bulduğum mütevazi ve yetenekli fotoğrafçı Mustafa Seven’in danışmanlığında düzenlenen bir Türkiye tanıtım projesi.  Come See Turkey  iki ayrı tarih aralığında düzenleniyor. İlk yarısı geçtiğimiz gün start aldı. Toplamda 13 ayrı ülkeye mensup  20 instagram fotoğrafçısı düzenlenen turlar ile ülkemizi gezecek. Proje Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılıyor, TOBB ana sponsorluğunda ilerliyor. Ayrıca Kültür Bakanlığı ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği tarafından destekleniyor. Bittiğinde Instagram’da düzenlenmiş en büyük ülke tanıtım projesi olarak anılacak. Çünkü Instagram fotoğrafçılarının takipçi kitleleri bir araya geldiğinde 24.000.000 kişilik bir sayıya ulaşıyor. Erişimin ise 100.000.000 kişi olacağı söyleniyor.

Katılan Fotoğrafçılar Kimler?

Birbirinden yetenekli farklı bakış açısına sahip 20 ayrı fotoğrafçı katılıyor. Hepsinin hesaplarına göz atmalısınız. İlk gruptaki fotoğrafçıların kullanıcı adlarını paylaşıyorum

@puanindya

@grether

@felecool

@samhorine

@cucinadigitale

@dariszcahyadi

@aditzt

@wisslaren

@thomas_k

 ve Türkiye’den @sezyilmaz

Bu saydığım sosyal medya ile haşır neşir olanların deyimiyle “instagram fenomeni fotoğrafçılar” yani instagrammer’lar A grubunu oluşturuyor. A grubu şu an ülkemizi gezip fotoğrafları #comeseeturkey etiketi ile paylaşmaya başladılar bile.

come see turkey photographers

 

 

Proje Hangi Tarihlerde Sürecek?

A Grubu 15 Nisan – 26 Nisan tarihlerinde gezip fotoğraflayacaklar.

B grubu fotoğrafçılar ise 14 Mayıs – 26 Mayıs tarihleri arasında gezip fotoğraflarını #comeseeturkey etiketiyle paylaşacaklar.

photo tour come see turkey

Türkiye’nin Hangi Şehirleri Fotoğraflanacak?

Proje 2 ayrı rotadan oluşuyor. A grubu İstanbul, Trabzon, Ardahan, Kars, Van, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep civarında fotoğraf avına çıkacak. B grubu ise İstanbul, Kayseri, Nevşehir, Konya, Antalya, Aydın, Denizli, Muğla, İzmir, Çanakkale, Tekirdağ’ı keşfedecek.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ülkemi tanıtmak için her ay ben de böyle bir telaş içine giriyor ve uluslararası bir dergi olan NAO‘ya yazı ve fotoğraflarımla katkıda bulunuyorum. O yüzden ülkemi tanıtacak her projeyi can-ı gönülden destekliyorum. Eminim sizler de yabancıların gözünden Türkiye’yi görmekten çok keyif alacaksınız.

Fotoğraflarım dolayısıyla sıkça yabancı ülkelerden arkadaşlarımla İstanbul hakkında yazışıyoruz. Onların ilgisini çeken İstanbul gerçekten bizim her geçen gün gördüğümüz o karelerden oluşmuyor. Anlattıklarında, İstanbul’un ilgilerini çeken fotoğraflarını gösterdiklerinde şaşırıyorum. Ben her gün önünden geçtiğim sokakları, caddeleri onların gördüğü gibi görmüyorum. Bir şehirde turist olmak çok başka bir deneyim. Bu  nedenle projeyi yüzümde kocaman bir gülümseme ile izleyeceğim. Sizin de takip etmenizi tavsiye ederim.

 

Berna Mutlu Aytekin

1 comment

  1. İsmail Emrah Demirayak   •  

    Ben de senin fotoğrafların sayesinde instagram ile daha haşır neşir olan biri olarak bu önerdiğin kişilerden takip etmediklerimi de ekledim. instagram artık daha güzel bir yer olacak :)

Senin yorumlarınla bu yazı daha güzel olacak