Çok güzel bir film

Güzel vakit geçirdim. Sherlock Holmes‘ün Bu kadar güzel bir film olduğunu düşünmemiştim. Guy Richie‘ nin son filmiydi.  Jude Law ve Robert Downey Jr seyredecektik. Güzel oyunculuklar izleyecektik bundan başka pek beklentim yoktu. Warner Bros davetiyle Cevahir AVM’de , yine bir perşembe günü, yine vizyona girmeden önce seyretme fırsatı bulduk.  Gece bittiğinde eğlendim evet. Gerçekten çok eğlendim. Warner Bros’a çok teşekkürler.

Filmin çekildiği dönem tam da benim yaşamak istediğim dönem. Kabarık etekler,  özenilmiş saçlar,  şapkalar,  faytonlar,  gri puslu bir hava. Dönemi oldukça güzel yansıtan bir film. Kostüm dalında aday olmasını hiç yadırgamayacağım.

Konusuna gelince; kafadan çatlak ama bir o kadar da işini iyi yapan dedektifimiz Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.), ondan bir türlü uzaklaşamayan ortağı Dr John Watson (Jude Law) ile beraber son bir iş yapar. Ortağı Doktor Watson hayatına artık Sherlock Holmes olmadan devam etmek ister. Hoş bir kadınla Mary ile (Kelly Reilley) evlenme niyetindedir. Hem olayların akışı hem de Sherlock Holmes’ ün ondan bir türlü vazgeçmemesi yine beraber çalışmalarına neden olur. İlerleyen dakikalarda Sherloc Holmes’ün eski aşkı İrene (Rachel Mc Adams) de olayların içine girer.

Oyuncular en az perdede görünenler dahil olmak üzere oldukça güzel bir oyunculuk sergilemişler. Biraz gürültülü patırtılı ama sahnelerden önce neler olacağını söyleyen iç ses beni gürültüye hazırladı. Gerçekten korkutucu bir görünüme bürünen Lord Blackwood (Mark Strong) oyunculuğundan çok etkilendim.

Sherlock Holmes bana biraz da unutamadığım filmlerden biri olan “The Prestige” i anımsattı.  Herhalde sonunu bu filme benzer bir şekilde bağlayacaklar demiştim. Spoiller vermemek için artık o kadarını da söylemeyeyim.  Seyrederken sonunda neyin nasıl olacağını anlasam da bunu düşünmek için zihnimi pek boş bırakmadı perdede ki görüntüler.  Çok hareketli sahnelerin olduğu filmlerin güzelliği de bu sanırım. Başlar da korku filmine mi geldik biz diye düşünsem hatta bazı sahneler de gözlerimi kapasam da gerçekten çok komik bir filmdi. Soğuk havalarda dışarıda dolaşıp vakit geçirmektense gidilebilecek bir film.  Tabi benim gibi Jude Law severler için kaçırılmayacak fırsat.

İyi seyirler.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir