Çocuklara kitapları sevdirmek hakkında – Tombili Ali kitap kurdu

Efendim oğlumuz bugün 34 ayını dolduruyor. Yani 3 yaşına 2 ay kaldı. Kitaplara olan ilgisi bana sıkça soruluyor:

“Nasıl sevdirdiniz? Kendi kendine nasıl okuyor? Nasıl dikkatini topluyor?”

Biz kitap seviyoruz. O da sevsin isteriz elbette. Ama bunun için bir çabamız yok. TV seyretmiyoruz. “TV açalım” diye çokça tutturan bir oğlumuz yok. Biz de durduk yere “Haydi kitap okuyalım” da demedik. Bunu hayatın içinde yemek yemek gibi, su içmek gibi bir eylem olarak gördüğümüz için Ali de bizden gördüğünü uyguluyor. Kitapla ilgili evdeki aksiyonları şurada bir anlatayım.

Evimizin her yerinde kitaplar var. Salonda, mutfakta, çalışma odamda, Ali’nin odasında, yatak odamızda ve Ali’nin odasında da. Kolay ulaşılabilir halde. Elimize alıp inceleyip kaldırıyoruz. Gün içerisinde çokça temas ediyoruz. Onun da ellemesine izin veriyoruz. Yırtar diye endişe ettiklerim elbette var ama onları ayrı yerde saklıyorum. Biraz daha büyüdüğünde ona harika bir kütüphane bırakacağımı düşünüyorum.

Ali’nin kendine ait kitapları var. Kolay ulaşabileceği yerde. İstediği zaman alıp bakabilmesi için boyuna uygun rafa onun kitaplarını koyduk. Sorumluluğu ona ait. Düzgün rafa konulması, okuduktan sonra yerde bırakılmaması, yeni kitaba geçerken eskisinin yerine yerleştirilmesi hep ona ait sorumluluklar.

Kendime kitap alırken beni izlerdi. Raftan alırım, incelerim. Biraz okurum. Beğenirsem alırım. Eşim de aynı şekilde. Bu yıl sahaflarda da beni çokça izledi. Her çocuk gibi gözlem yeteneği oldukça gelişkin. Şimdi bebek arabasından iniyor ve bir kitapçıya gittiğimizde onunla çocuk kitaplarının olduğu bölüme gidiyoruz.

Ali kitap seçiyor. Bir saate çıkarız herhalde buradan 😂 #tombiliali29aylik #tombilialikitapkurdu

A post shared by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on

Beni taklit ediyor. Rafların önünde duruyor. Hepsine bakıyor. Evimizde olanlardan varsa “bu benim kitabımdan” diyor. Eskiden “bu benim kitabım” der ve eve götürmeye kalkardı. Şimdi ona bu kitabın burada satışta olduğunu söylüyorum. “Kendi kitabımız evde” diyorum.

Kitapların bazılarını eşimle okuyorlar, bazılarını benimle. Benimle okuduğu kitaplar daha gündelik aktiviteler ile ilgili. Daha duygulara yönelik. Eşimle okudukları ise daha teknik kitaplar. Örneğin: Kamyonlar ve arabalar, hayvanlar nerede yaşar, doktora gittiğimizde neler olur, dünya tarihi, dünya atlası vb gibi. Benimle iken dedektiflik hikayeleri, klasik masallar, fillerin maceraları, mutlu su aygırının hikayesi türünde kitaplar okuyoruz.

Ali’ye bir defa kitabı okumam yetiyor. Burada kitabı biteviye okuduğumu söyleyemeyeceğim. Çokça tiyatral bir tonla ve karşılıklı konuşarak okuyorum. Resimler üzerine konuşuyoruz.

“Şu vahşi balığına baksana” ☺️ Çocuk için keşif kadar güzel bir şey yok. Bu kitabın adı #inanılmazhayvanmacerası . Kocaman bir kitap. İki sayfası üzerinde saatlerce konuşursunuz. Ali’nin coğrafyaya özel bir ilgisi var. Benim yok, hatta sıfır ☺️ bana çekmemiş. Hayvanlara zaten bayılıyor. Saatlerce hayvanlarla oynayabiliyor. Sabah kendi kendine hayvan eşleştirme oyunu kurmuş. Story’de paylaştım. Ben de raftan bu babası ile okuduğu çıkarayım da beraber okuyalım dedim. Bu kitap @hep_kitap ‘tan. Almanızı tavsiye ediyorum. Diğer kitaplarına da bakın. Bu fuarda oradan satın aldığım hiçbir kitap beni hayal kırıklığına uğratmadı. Kitabın kapağı için ekranı #solakaydır Ali’nin tüm kitapları için #tombilialikitapkurdu etiketine tıklayabilirsiniz. Kitap önerilerime verdiğiniz değer için ayrıca teşekkür ediyorum. En severek yaptığım paylaşımlar kitap ile ilgili olanlar 🖤💛❤️ #tombilialikitapkurdu #tombiliali33aylık #hepkitap

A post shared by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on

Bazen birden kitaptaki yaprakları saymaya ya da hayvanların renklerini söylemeye başlıyor. O nasıl  isterse öyle gidiyoruz. Ama hangi sayfada ne anlatıyor bunu kesinlikle bilmesini istiyorum. Yakında okuduğum kısımları parmağımla takip ederek de okumaya giriş kısmına adım atarız diye planlıyorum. Tabii Ali’nin de ilgisi olursa erkenden okumayı sökecek gibi görünüyor. Babası ve ben de erkenden bu işlere girişmiştik. Belki genlerde vardır bu okuma merakı bilemedim.

Gün içerisinde mutlaka yanında iken kitabımı okuyorum. O oyuncaklarını oynuyorken okumayı tercih ediyorum. Beni bölmemesi için bunu seçiyorum. Ama Ali beni görünce “ben de kitabımı okuyacağım” diyor, çok okuma biliyormuş gibi benden duyduğu ve aklında tuttuğu tüm hikayeyi sırayla aynı tonlamayla okuyor.

Ona ilk kitap okumaya daha pusetinde sallanırken başlamıştık. 3 aylıktı. Babası ona işten gelince Küçük Prens’i okuyordu.

Bu saatlerde Ali’nin babası işten geliyor. Evde bir minnak onu ellerinden çekip kütüphanenin başına oturtmaya çalışıyor 😬 alışkanlık edindirmek için rutinler önemli. Bizde her akşam bu böyle. İleride beraber kitap okuyacağımız ve üzerine tartışacağımız günlerin hayali ile yaşıyorum desem yeridir. Şimdi 15 dakika da olsa karşılıklı kitap okuyabiliyoruz. Bu da bir şeydir 🙏🏻 Bu gece babası ile resimli dünya atlasını inceliyorlar. Bu video ise Ali miniminnakken babası ona Küçük Prens okurken. Ali burada 3 aylık olmalı. Alışkanlık edinmek istiyorsanız hep kitap okuyun, ona okuyun, kitaplar erişeceği kadar yakında dursun. Su gibi, oyuncakları gibi. Biz öyle yaptık. Kitaplara hep sıkı sıkı sarılan çocuklar yetiştirebilirsek dünya daha güzelleşecek umuyorum. 👉🏻 bu arada akşama biraz kitap sohbeti yapabiliriz belki. Sorularınızı yorum ya da mesajla atabilirsiniz isterseniz. Ali uyuyunca cevaplamaya çalışacağım. ———————— #aliilebenimgunlerim #tombilialikitapkurdu #babasıveoğlu #kitapilehayat

A post shared by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on

Daha sonra 9 aylık olduğunda Dokun, Hisset serisi kitaplara geçtik. Bu kitaplar da okumadan ziyade hayvanın tüylü olduğunu, pijamanın ayağa uyurken giyileceğini, hava soğuk olunca şapka takılacağını vb şeyleri anlatıyor. Ali tavşanın tüylerini koparıp da ağzına atmaya başlayınca o kitapla olan maceramız kısa sürdü.

12 aylık civarında Cin Ali kitaplarını eline verdik. Bizim dönemin en çok tercih edilen kitaplarıdır Cin Ali Serisi. Biz de nostalji olsun diyerek almıştık. Gerçekten nostalji oldu. Ali hepsini yırtıp parçaladı.

14 aylıkken Lego Duplo oyuncaklarına ve Piapolya puzzle’larına geçiş yapmıştık. Puzzle ile ilgili yazımı okumak için burayı tıklayabilirsiniz. O dönemde inşaat arabaları yapabileceği bir Lego seti almıştım ve imdadımıza İş Kültür Yayınlarının Hareketli Kitaplar serisi yetişti.

Legoları oynarken kitapları da okumaya başladık. Ardından 16. ayda Pisi Kedi serisi ile konuşturmaya yönelik bir kitap okuma aktivitesine giriştik. Amaç kitabı sevdirmek değil Ali’nin konuşmasını sağlamaktı. Ali 2 yaşına kadar tek bir kelime dahi söylemedi. Biz de bu konuda yapabileceklerimizi tam olarak yapma gayreti içindeydik. En iyisi kitap okumaktı. Biz de bol bol okuduk. O da konuşmadı. Biz de daha çok okumalıyız dedik ve daha çok okuduk.

 1. ayda Ali Dünya Tarihi kitabıma musallat oldu. Resmen benim kendime aldığım kitabı ele geçirdi. Her gün aynı raftan alıp, aynı yere oturup kitabı okuyordu. Ben de bu anları videoya almıştım.

Ali kitap okumayı seviyor, ama en çok @ntvyayinlari ‘ndan #dünyatarihi okumayı seviyor ✌🏻😘Okumak dediğim bakıyor, kendi kendine konuşuyor. Mamutların olduğu sayfalar ve arabaların olduğu sayfalar bir de atların olduğu sayfaların hastası. Her gün videoda göreceğiniz gibi aynı köşede böyle okuyor işte 😊 Akşam da babası okuyor. Sizin çocuklarınızın böyle bayıldığı kitaplar var mı? #çocukkitaplarıhaftası ‘ndayız. Hafta sonu @tuyapkitapfuari var. Ben yine yıllık kitap stoğumu yapacağım. Listemi hazırlıyorum. Mutlaka al dediğiniz kitapları aşağıya bir yazıverseniz de ben de alsam. Hem Ali için hem de kendim için tavsiyelerinizi bekliyorum 😘📚🙏🏻 ———————- #aliilebenimgunlerim #tombilialikitapkurdu #kitapilehayat #tombiliali21aylık

A post shared by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on

İki yaşında Hareketli Kitapların oyunlarında uzmanlaşmıştı. Ama hala konuşmuyordu. Kitapları yırtarak kitaplardan sıkıldığını bize anlattı çocuğum.  Biz de bu kitapların nesinden sıkılıyor acaba düşüncesindeyken onu konuşturmaya yönelik aktivite kitaplarına göz atalım dedik. “Hangisi büyük, hangisi küçük, sarı olanları göster” gibi sorular sorabileceğimiz aktivite kitaplarına geçtik. Oldukça faydalı oldu. 24 aydan sonra Ali zaten kelime kelime konuşmaya başlamıştı. Bu kitaplar 3 yaş için öneriliyor ama biz erken başladık. En sevdiği kitaplardan biri de o dönemde her gün yüzlerce kere okuduğumuz Eric Carle kitabı olan Aç Tırtıl’dır. Duvara posterini bile yapıştırmıştık. Ali’nin yemekle arası iyi olduğu için mi yoksa Eric Carle’ın etkileyici görselleri ve basit hikayesi mi bilmiyorum ama Aç Tırtıl’ın da sonu hazin oldu. Yırtıverdi gül kitabı oğlum. Kaç kere bantladığımızı bilmiyorum. İnsan sevdiği kitabı neden parçalar ki. Çocuk işte o kadar da gözünün içine baksak da anlayamıyoruz.

Bu dönemden sonra her şey hızlıca gelişti. Kendi raftan alıp mırıldanmaya, bizim tonlarımızı taklit etmeye ve nihayetinde her gün o raftan 10’dan fazla kitap alıp okumaya başladı. Hala her gün en az 3-4 kitabı beraber okuyalım diyerek bana okutuyor. Ama genelde kendi alıp ezberlediği cümleleri kuruyor.

Okuma anını özel kılmak için kendimce deneyimler tasarlıyorum. Yanımda bir lambam var. Hep aynı koltukta okurum. Güzel bir müzik açarım vb. Ali’ye de daha keyifle okuması için bir çadır kurdum. Çadırdan önce de kullanmadığımız koltuk minderlerinden küçük bir ev yapmıştım. Kitabını alıp oraya gidiyordu. Şimdilerde yine aynı koltuk minderlerinden ona mini bir koltuk yaptım. Yanına da biraz kitap koydum orası onun çalışma odası olmuş.Ben odamda biraz çalışacağım dediğimde  “Ben de çalışma odanda oturacağım” diyor. Kitabını alıp okumaya başlıyor.

Ona da bir masa ve sandalye aldık. Çizim, okuma, puzzle ve boyama işlerini masasına oturarak yapıyor.

Kitap okurken dikkat ettiğimiz bir konu ise kitabı gerçek hayata bağlamak oluyor. Örneğin çok severek okuduğu Değnek Adam’ın hikayesinde kar yağdığı bir bölüm var. Biz de kar yağdığında aktivite olarak ağaçlara bakıp parkta Değnek Adam’ı aramıştık. Eve gelince de yine koşa koşa kitabı okumak istemişti. Ya da banyoyu sevdirmeye çalıştığımız bir dönemde Pisi Kedi’nin banyo malzemelerini saydığı sayfayı binlerce kez okumuştuk. Krep sevdasına kapılıp da “her sabah krep yapalım” diye tutturduğu dönemlerde Gergedanlar Krep Yemez kitabını okumak farz olmuştu.

Ali’nin en severek okuduğu kitapları diğer blogum kitapilehayat.com‘da anlatıyor, paylaşıyorum. Bu yazımı okuduktan sonra lütfen oraya da göz atın. Faydalı olacağına inanıyorum.

Dışarı çıktığımızda yanımızda mutlaka kitap oluyor. Kitap yoksa dergi. Her ay Migros’dan tüm aile üyelerine dergilerini alıyoruz. Eşimin, annemin, benim ve Ali’nin dergileri var. Ali hangisi kimin dergisiymiş öğrenmiş. Raflardan beraber market arabasına dergileri alıyoruz. Eve gelince hepimiz aynı heyecanla dergilere gömülüyoruz. Dünya için küçük bir adım olabilir ama benim için gerçekten büyük mutluluk.

Sıkça sorulan soruyu bu kısa paragrafla açıklayayım. Çocuğuma kitabı nasıl sevdirdim? Tüm aile kitabı severse, çocuk şu gencecik yaşında daha kitap sevmeyen biri ile karşılaşmamışsa, kitap fuarına gitmek bir evde bayram günü gelmişcesine karşılanıyorsa, annenin aradığı kitabı bulduğunda mutluktan gözleri dönüyorsa, her yerde kütüphaneler ile kuşatıldıysa ve ellemesine izin veriliyorsa. Bu çocuk kitapları nasıl sevmesin? Zorlama yok. Hayatın içine kitapları nasıl yerleştirdiğiniz ile ilgili sanırım bu sevdirme eylemi. Her şeyin sonu bir yerde deneyime çıkıyor. Yemekleri sevdirmek için de deneyimi iyi kurgulamak, kitapları sevdirmek için de deneyimi iyi kurgulamak gerekiyor. Hepsi birbirine bağlı. Beyin sizin sevdirmek istediğiniz eylemi zaten sevdiği eylemlerle eşleştirdiğinde deneyim çocukta geri tepmiyor.

Ali’nin tüm okuduğu kitapları ve hangi aylarda okuduğunu görmek için instagram hesabım @bernamutluaytekin‘e göz atabilirsiniz. #tombilialikitapkurdu etiketinde kitapları ve videoları görebilirsiniz. Bu konudaki bir sonraki yazım çocuk kitabı seçme kriterlerim olacak.

Bu yazıya yorum bırakan bir kişiye oğlumun en sevdiği yazarlardan biri olan Eric Carle’ın Ben Tembel Değilim adlı kitabını hediye edeceğim.

Kazanan kişiyi 1 Aralık’ta belirleyeceğim ve bu yazıda kırmızı fontlu bir şekilde belirtip ismini ilan edeceğim. Herkese bol şans diliyorum.

 

Düzenleme: Yazıma 48 yorum geldi. random.org üzerinde çekilişi yaptım ve 6 no’lu yorum kazandı.

Sevgili Derya Altun Mutlu  lütfen bana iletişim bölümünden adresinizi iletişim bilgilerinizi gönderiniz. Tüm katılımcılara teşekkür ederim.

 

Berna Mutlu Aytekin

49 yorum

 1. zuhal   •  

  tombili ali canim benim hep okuyan merak eden ve hep araştıran bir birey olman dileğiyle seni cok seviyorum tabi anneni de ben zuhal teyzen.

 2. Züleyha   •  

  9 yaşında bi kuzunun annesiyim ama yazınızla Ali nin dönemlerine gittik. Süper ve keyifli bi serüven yazısı olmuş. Tebrikler örnek ebeveynlik adına.

 3. Gozde bayrak   •  

  Bir solukta okudum yine yazınızı Zeyd Aras da kitapları cok seviyor

 4. Nurşen   •  

  Yazınız harika cok teşekkür ederim.bende hangi kitaplari alacağımi bilemezken çok yardimci oldunuz her zaman paylasimlariniz dileğimle bereketli zamanlariniz olsun sevgiler. .

 5. ESİN   •  

  Ağzınıza yüreğinize emeğinize sağlık…Tüm cabanizi canı gönülden tebrik ediyorum…Tüm bunları uygulayabilmek dileğimle

 6. Derya Altun Mutlu   •  

  Okumadan uyumayalım sloganıyla ben kapanışı bu güzel ve faydalı cümlelerle yapıyorum. Gerçekten rutinler çok önemli, nasıl ki siz yatmadan önce iki satır okuyorsanız çocuğunuza da okuduğunuzda ‘uyumadan önce kitap’ cümlelerini duymak hiç de sürpriz gelmiyor. Sevgiyle

 7. Güzel   •  

  Harikasınız teşekkürler

 8. Derya Yılmaz   •  

  Kesinlikle biz seversek çocuklara da sevdirmiş oluruz. Herşey de olduğu gibi örnek teşkil etmek

 9. Figen Basoglu   •  

  Berna hanim yazınızı okudum gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler paylasmisiniz 3,5 yaşında kızım ve 15 aylık oğlum var bebekliginden beri kizim ona kitap okumamizi çok seviyor fakat oğlumda o işigi göremedim bu yazı ve kitap tavsiyeleri gerçekten işimize yarayacağını düşünüyorum çok teşekkürederiz ali ye kocaman sevgiler

 10. zübeyde yüksel   •  

  Cok güzel bir yazı teşekkür ederim
  Yusuf 18 aylık bende çok küçüklükten beri okuyorum o da çok seviyor aslında kitapları aslında çok özenli davranırdı kitaplarına bende hep ulaşabileceği yerlerde tutardım derken 13-14 aylıkken yanlışlıkla bir sayfa yırtıldı elinde ve kafasına elma düşmüş Newton gibi müthiş bişey keşfetmişti. Artık en sevdiği kitap dahil her okuduğunu yırtmak gibi bir derdi var en gerçek manada “kitap kurdu”

 11. Inci   •  

  Maşallah ❣ Ali’ nin sevdiği kitapları oğlumla severek alıp okuyoruz.

 12. fadimeselcukkk   •  

  Instagramdan da takip ettigim gibi merakla bekliyordum bu konuya deginmenizi. Sz önce bi uyandim meraktan okumaktan uyuyamadim saat 06.08 yaziniz icin tesekkur eder devamini beklerim

 13. Burcu yılmaz   •  

  Benm kızım da 10 aylık ilk adım kitaplarıyla yaşıyor şu an

 14. Elif Öztürk   •  

  İnşallah benim oğlumda Ali gibi kitap okumayı sever.Ali’nin kitaplarının hemen hemen hepsini aldım.Daha çok erken oğlum 1 yaşında ama ben sabırsızlandım .Kitap aşığı olsun istiyorum.Sayenizde en çok sevilen çocuk kitaplarını en çok sevilen yazarları öğreniyorum.Ilk aç tırtırı okudum oğlumun kitabı yırtmak isteyeceğini sanmıştım ama o benim gibi sayfaları çevirmeye çalıştı.Hatta uyudu kitabı tekrar tekrar okurken.Bu yazınızıda heyecanla bekliyordum.Yazınız benim için çok faydalı oldu gerçi bi canlı yayında biraz bahsetmiştiniz ama bu yazı çok açıklayıcı olmuş.Kaleminize sağlık iyiki varsınız.❤

 15. Gökçen   •  

  Harika bir yazı olmuş. Eksik yönlerimi gösterdiğiniz ve kitap isimleriyle verdiğiniz bilgiler için çon tşk ederim.

 16. Elif Öztürk   •  

  Belirtmeden yapamadım Ben Tembel Değilimde alınacak kitaplar listemizde kim bilir beki oğluma çıkar Ali’nin oğluma hediyesi olur.

 17. Merve   •  

  Ne kadar açıklayıcı,uzun uzun anlatmışsınız. Bilgilendim,bilinçlendim…teşekkür ederim♥️

 18. Tuğba   •  

  Mükemmel

 19. Tuğba   •  

  Çok güzel bir yazı… herkes okusun herkes sevsin ozaman cocuk da sever ?

 20. Mehtap Gülsüm özbey   •  

  Cok faydalı bir yazı olmuş. Benim oğlum 16 aylık oyuncaklarıyla 5 dk oynuyorsa kitaplarıyla 15 dk oynayabiliyor. Umarım ilerde daha çok sewer sewdiririm

 21. Yasemin dayi   •  

  Çok faydalı bi paylaşım olmuş. Cin Ali serisini ben de aldim nostalji olsun diye. Bereyim de benimki de biraz hırpalasın

 22. Kadriye   •  

  Merhabalar. Benim oğlum da Şubat’ta 3 yaşına girecek ama kitaba doğduğundan beri pek ilgisi olmadı. Ben de çareyi ilgisi olan konularda kitap seçmekte buldum. Mesela arabalar, traktörler, tamir… Sizin de bu konularda kitaplarınız varsa künyelerini paylasırsanız çok mutlu oluruz.

 23. serap   •  

  Cok faydali bir yazi olmus. Insallah benim miniklerde biraz daha kitaplara merakli olur.

 24. Özlem Samsa   •  

  Benim de 13 aylık bir oğlum var, inşallah o da Ali gibi bir kitap kurdu olur. Sizi takip ediyorum, tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim

 25. şebnem   •  

  eğer tüm çocuklar Ali gibi okumaya meraklı ve istekli olursa gelecekte kitap okuyan bireyler olarak belki de bizim yapamadığımız güzel bir dünya olur onların ki. ben de ikizlerime bol bol kitap alıyorum okuyoruz oynuyoruz kitaplarla her türlü bizi çok eğlendiriyorlar kaliteli vakit geçirmek bir kitapla hem mümkün hem de çok kolay. o yüzden kıyafetten çok kitaplara para ayırıyorum şahsen.

 26. Tuğba   •  

  Gerçekten güzel yazı olmuş.Sizi severek takip ediyorum instagramda.

 27. Sibel   •  

  Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık sevgiler

 28. Tuğçe   •  

  Daha 2 aylık tospa kızım var ama yazınız bana çok güzel fikirler verdi. Kaleminize sağlık ? Tombili Ali’yi de öperim ?

 29. Neslişah   •  

  Merhaba Berna Hanım öncelikle böyle bir konu hakkında yazdığınız için size teşekkür ederim.Çocuklara büyüyünce anne ve babanın bırakabileceği en güzel miras bence içinde içi kitaplarla dolu bir kütüphane.Anne ve babasının okuduğu kitaplarla dolu bir kütüphane olması da ayrıca güzel bir şey.Hasan Çınar adında 11 aylık nir bir oğlum var doğduğundan beri kitap okuyorum.Biz de kitapların sayfalarını belirli bir dönem yırttık ama şu anda o minik elleriyle sayfaları çevirip bana bir şeyler anlatmaya çalışmasındaki duyduğum mutluluğu anlatamam.Çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandırmak kadar güzel bir şey olamaz çünkü her şeyin başı okumaktan geçiyor.Çocuklarımıza okuma alışkanlığını daha küçükkenden kazandırmayı başarabilirsek eğer toplumumuz daha bilinçli bir yapıda olacağından ve çoğu sorunun çözüleceğini düşünüyorum.İlk önce sizi ve eşinizi tebrik ediyorum,sonra da Ali’yi tabiki de.

 30. Emine   •  

  Evet yineen faydalılardan bir tane teşekkürler Berna hanım. Bizde adım adım bu yollardan geçiyoruz Ali 19 aylık olmak üzere ve epeyi kütüphanesi genişledi tavsiyelerinizle çünkü hep kitap kitap hayatımız olsun

 31. Fatma   •  

  Emeğinize sağlık siz zaman ayırarak yazmışsınız çok sagolun❤️Bende zaman ayırarak okudum☺️Yol gösterici bi paylaşım olmuş teşekkürler @bernamutluaytekin

 32. Şaziye   •  

  Berna hanımcım örnek alınacak bir annesiniz. Ben de tatlı kızım için kitap tavsiyelerinizi severek dikkate alıyorum. Güzel yazınız için çok teşekkürler, elinize sağlık.

 33. Gonca Ç.   •  

  Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık

 34. Asli Soyluer Suzoglu   •  

  Sizi seviyoruz #kudurukcularbaskanali ve #necektinbeberna

 35. Hilal   •  

  Ali gibi benim oğlum da kitap okumayi çok seviyor. Umarim hep severler Dünya,okudukça,okuyan nesiller oldukça ve çoğaldikça daha da güzelleşecek emeğinize sağlik.. sevgiler…

 36. Aysun   •  

  Bizim oglumuzda dogdugundan beri kitap okuyor henuz 17 aylik ama sukur kitaplara ilgi sagladik ama bazen kitaplari yirtiyor mesela ac tirtili … alinin de biyle bir sureci olmus ki ali gordugum en kitap duskunu bebek … demek ki rutindeyiz her benekte oluyirmus

 37. Halime YILDIZ DEMİRCİ   •  

  Hangisini yakıştırırsınız(?) edebiyatçı anne, öğreten anne,13 aylık olan Zahide anne, tecrübesiz anne,13 aydır uykusuz anne, yinede halinden memnun anne, tombilialiyi takip eden anne, berna mutluyu gece gündüz okuyan anne, örnek anneleri model alan anne…

 38. Seda Babacan   •  

  Yazi harika olmus . Tesekkur ederim kendi adima. Mahinur suan 21 aylik ve tam da Ali gibi 3 aylikken kitaplarla tanisti. Ne zaman isterse nerde isterse orada kitaplara ulasip okumasi icin ortam hazirladim . Her an ulasabilmesi inceleyebilmesi kitaplarla ic ice olmasi cok guzel

 39. Seval   •  

  O kadar faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz ki… heyecanla hepsini yapmaya kalkıyorum sonra cocuguma bakıyorum , daha dur seval oğlun 10 aylık diyorum ? çok teşekkürler bilgileriniz için…

 40. Havva Şahin   •  

  Aliye kocaman bir maşallah. Darısı bizim bıdıklara olsun inşallah

 41. Neslihan   •  

  Harika faydalı bir yazı olmuş fazlasıyla gerçek,bilgilendirici ve inanılmaz sürükleyici İyiki varsınız ❤

 42. Elif öztürk   •  

  Çekiliş sonucunu bir tek benmi merak ettim acaba.Gerçi sonuca bakmak için girince yazıyı tekrar tekrar okudum.

 43. Tuğba   •  

  Gerçekten çok faydalı bir yazı daha olmuş Berha hanımm eğitim önce aile içinde başlar… çocukların ailelerinin aynası olduğunu düşünürüm hep siz de bu yazınızla beni desteklemiş oldunuz yüreğinize kaleminize sağlık

 44. Mehtap   •  

  Benimde 3 yaşımda oğlum var , hergün kitap okuyoruz ? bazen aynı kitabınpeşpeşe 24949322 kere okutuyor ☺️ Keyifli okumalar

 45. Duygu Balaban   •  

  Detaylı anlatımınız icin teşekkürler. Oğlum 36 aylık ve o da kitaplara karşı çok ilgili. Bir kitap okumak icin firsatlar yaratıp oglumuzu da bu sürece dahil ettik. Aynen dediginiz gibi yeme-icme, uyku gibi sıradan bir süreç oldu bizim icin de☺

 46. Semra   •  

  Berna hanım merhaba tüm faydalı yazılarınız ve faaliyetleriniz gibi bu da bizi aydınlatmış oldu. Aslında farkında olduğunuzdan çok olmadığınız kadar hayatlarımıza dokunuyorsunuz. Bu vesileyle kocaman teşekkürler

 47. Nurcan   •  

  Benimde oglum 9 aylik berna hanim bende sizin gibi yeni dogdugundan itibaren hikaye anlatarktan basladik insallah bizde kitap kurdu oluruz.

 48. Seher Tatlılıoğlu   •  

  Maşallah Ali’ye. Gerçekten çok kıymetli bilgiler .Çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir