Çocuk şarkıları listemiz

Ali karnımda iken 8 tane klasik müzik konserine gitmiştim. Domingo ülkemize gelmişti, Andrea Rieu da öyle. Eee gitmese miydim? Kaçmaz. Ali’nin sahnedeki müzik ile beraber karnıma tekme atışları, tenor sevmemesi ama sopranoya bayılması (ya da benim öyle sanmam) hepsi aklımda. öyle olunca doğduğu zamandan beri müzikle yakın ilgili olsun, bu yeni dünyasında yabancılık çekmemesini istemem de gayet normal sanırım. Çok çok küçükken Ali kucağımda Pavarotti ile dans ederek güne başlardık. Funiculi Funicula onu çok gülümsetirdi. “Mozart dinleyen çocuk çok zeki oluyormuş” görüşünden ziyade “Güzel müzik insana kendini iyi hissettirir.” felsefesini benimsediğimden beri hala aynı fikirdeyim. Mozart’ı da hiç sevmem. Hiç dinletmedim, çocuğum aptal olmasa bari.  Neyse efendim sürekli klasik müzik çalan evlerden olmadı bizim ev ama bir uyandırma müziği olsun, bir uyku öncesi sakinleştirme müziği olsun, bir kudurukçuluk yaparken ritmi arttırma işlevi görsün diyerek güzel bir playlist hazırladım. Bu yazımda sizin de faydalanabileceğiniz Spotify’daki listelerimi paylaşacağım.

Konumuz çocuk şarkıları. Ben yok efendim kırmızı balık’tı, yok Ali baba’nın çiftliği’ydi bu tür eserlere pek sevmiyorum. Gittiğimiz etkinlik merkezlerinde de dinlemekten perişan oluyorum. Çocuk onları mecbur öğreniyor. Çocuk onlara mecburen maruz kalıyor evde başka şarkılar dinletme taraftarıyım.

Baştan sonra severek dinlediğimiz türde iki albüm var. Bir tanesi naif bir tonda güzel nasihatlerde bulunan bir albüm. Pırlangıç çocuk şarkıları kendisi. Berrin Çopur hanımefendi söylüyor. Ayrıca kendilerinin de bir youtube kanalı olmuş. Kırmızı Koltukta Çocuk Şarkıları adında bir kanal. İsminin üzerine tıklayarak oradan da takip edebilirsiniz. Ben aşağıda Spotify listemi paylaşıyorum. Oradan da dinleyebilir, ücretli ya da ücretsiz Spotify uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz.

Bir diğer önerim internette solistine dair hiç bir bilgiye ulaşamadığım Deniz Uğuz ve Renkli Notalar albümü hakkında. Ali uyumadan önce Deniz Rüyası adlı şarkıyı dinliyor. Böyle bir güzel ses, böyle naif bir beste olamaz.

Sözlerini de paylaşayım hatta:

Değince Elim Denize

Mavileşiyor İçim

Anne Ben Şimdi Su muyum?

Bakınca Kayıktan Denize

Dolaşıyor Çevremde Balıklar Uyur Gezer Gibi

Anne Ben Balıkların Uykusu muyum?

Anne Ben Şimdi Su muyum?

Anne Ben Şimdi Su muyum?

Balıkların Uykusu muyum?

Anne Ben Şimdi Su muyum?

Anne Ben?

Deniz Rüyası

Ne farkeder, Sıra Sende de favori şarkılarımızdan. Görsem hanımefendiyi tebrik edeceğim. Aşağıda tüm albümü Spotify listesi olarak paylaşıyorum. Bir dinleyin.

Bir diğer önerim bu sefer öğretici değil, harekete geçirici oyun şarkıları. Sirk müzikleri ile evde yakalamaca oynamak, tünelden geçip hoplayıp zıplamak çok eğlenceli oluyor. Ali biraz fazla bir sakin bir çocuk o yüzden bizim böyle bir listeye ihtiyacımız vardı. Ha derseniz ki “dur Berna biz zaten bizimkini zapt edemiyoruz.” O zaman anlayışla karşılarım elbette. Pas geçebilirsiniz.

Ali’nin sevdiği klasik eserleri de bir listede toplamıştım. Sevmedikleri de var, duyunca kıyamet kopuyor. Onları eledim. Gerçekten 3 yıllık hayatında bir şarkıdan nefret etmek için ne yaşadığını anlamakta zorlanıyorum. Sevdiği eserler de aşağıda. Bizimki seviyor diye sizinki de sevecek değil. Fikir olarak paylaşıyorum. Belki kendinize böyle bir liste hazırlamak istersiniz.

Uzun süredir bu övmek istediğim iki harika hanımın albümü aklımdaydı. Bugüne kısmetmiş. Sayelerinde çocuğuma güzel tınılar dinletebiliyorum.

Bir de bonus bırakayım şuraya. Masalları Adile Teyze’den ve Müşfik Kenter’den dinlemeyi sevenler aşağıdaki liste de size geliyor. İster siz dinleyin, ister çocuğunuza dinletin. Ben masalları böyle bir liste yaptım ara ara kendim dinliyorum. Çocukluğun tadı yok ama olsun. Siz de dinlediğiniz albümler var ise yorum olarak bırakırsanız çok sevinirim.

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir