Canon mu, Nikon mu?

Fotoğraf çekmeye ilk başladığım zamanlarda ben hangi makine ile devam edeceğime karar verme arifesindeydim. Friendfeed’de sordum. Hangisini seçeceğim. Canon mu Nikon mu? Bir sürü cevap geldi. Fanatiklik derecesinde Canon’cular ve Nikon’cular görüşlerini bildirdiler. Benim ise hangi makineyi seçeceğime karar vermek için aradığım kriterler çok başkaymış. Bunu Hayyam pasajına gidip makinemi alırken anladım. Şimdi Instagram’da fotoğraf paylaştığımda altına gelen yorumların içinde Canon mu, Nikon mu soruları görüyorum ve sevgili Alev‘in sözü aklıma geliyor: Canon mu Nikon mu demek Mercedes ile BMW’yi kıyaslamaya benziyor. Zevkler karşılaştırılamaz ki.

Seçeceğiniz dslr – fotoğraf makinesini araştırırken dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Bu yazıda onlardan bahsedeceğim.  Fotoğraf makinenizin hangisi olacağa nelere bağlı bir bakalım:

Fotoğraf makinenizin hangisi olacağına bütçeniz karar verir.

Profesyonel bir makine almadan bu hobinizi ilerleyemeyecek duruma geldiniz mi önce ona karar vermelisiniz. Çünkü dslr seviyesine geçtiğiniz zaman gerçekten kocaman bir tavşan deliğinin içine girmeyi göze alıyorsunuz. Bütçe derken geniş düşünün. Bunu çantası var, objektifi var, tripodu var. Sadece fotoğraf makinesi alınca bitmiyor. Mutlaka çanta almalısınız. Çantasız yanınızda gezdiremezsiniz. Ufak bir hasarda canınız acır. Bunun uv filtresi var, kartı var. Belki tek objektif sizi fotoğraf çekmekten soğutacak. Hava karardığında sorun yaşayacaksınız. O aralık dar gelecek. Belki o body’e o objektifi yakıştıramayacaksınız… Uzar gider bu kısım. O yüzden en azından fiyat performans dengesi uygun bir başka objektif daha almanızı öneriyorum. Benim ve çoğu fotoğrafçının tercihi başlarken olmazsa olmaz bir 50mm f1,8’i de satın almak.  Tabii kit lens 18-55 ile de harikalar yaratan kişiler var. İstisnalar kaideyi bozmaz demişler. İlerleyen günlerde yeni objektif almak istediğinizde Canon ve Nikon arasında da fiyat farkları olabiliyor. Bunu da düşünmek lazım. İleride yeni bir objektif almak isteyebilirsiniz. Yanınızda hangi body ile gittiğinizde size bu yeni objektif ne kadara mal olacak. Bugünkü bütçenizi iyi düşünmeniz gerektiği gibi ileriki günlerdeki ihtiyaçlarınızı da göz önüne getirmek gerek.

Fotoğraf makinenizin hangisi olacağına vücudunuz karar verir.

Fotoğraf makinenizin elinize oturması, tuşlarına rahatça parmaklarınızın uzanması, kolunuzun onu taşırken yorulması, elinizden kayıp düşmemesi bunlar tamamen makineye dokunarak anlayacağınız bir şey. Sadece inceleme yaparak kaç megapixel, kaç zoom’u var öğrenebilirsiniz ama o makinenin size uygun olmadığını ona dokunmadan anlayamazsınız. İlk makinem elime küçük gelmişti. Israr ettim. Bunu alacağım dedim. Bu seçim kullanım alışkanlığımı çok değiştirdi diyebilirim. Makineyi tutuş şeklimi yeni yeni düzeltiyorum. Siz ne yaparsanız yapın elinize uygun olan makineyi alın. Çok beğendiniz olmadı battery- grip ile makineyi bir kademe büyütmek mümkün. Onun da hatrı sayılır bir ağırlığı var. Biraz kas çalışmak da fayda var. Yoksa benim gibi photowalk’un ortasında kramplar ile, mızmızlanmalar ile başkalarının tadını kaçırabilirsiniz.

Fotoğraf makinenizin hangisi olacağına seçeceğiniz makinenin menüsü karar verir.

Kimi makinenin kimi özelliklerini hiç kullanmayacaksınız. Bundan bir kaç sene öncesine kadar ben, dslr makinemin içinde video özelliği de olmasa olurmuş çünkü ben video hiç kullanmayacağım derdim. Şu an içinde video özelliği olmayan bir makine kalmadı ama o dönem için hiç kullanmayacağım bir özelliğin alacağım makinede yer kaplaması kafa karıştırması son derece saçma gelmişti. Halen fotoğraf makinelerinde video özelliğini çok gereksiz buluyorum. Şimdi kimi makinede wi-fi özelliği, kiminde fotoğrafı makineden çıkmadan raw formatta işleme özelliği var. Bunları kullanmak için bütçenizi zorlamanın anlamı var mı? Almadan sorgulamak lazım, gerçekten bu özelliklere ihtiyacınız var mı? Daha sonra ihtiyacım olabilir demek de aslında çok aldatıcı bir seçim oluyor. Makinenizi değişen teknoloji ve değişen istekleriniz karşısında ömür boyu kullanacakmış gibi satın almak da aslında ufkunuzu daraltan bir düşünce. Belki yarın sabah uyandığınızda fotoğrafçılığa o kadar ilgi duymayacaksınız. Tam ihtiyacınız hangisi ise onu almak da fayda var.

Fotoğraf makinenizin hangisi olacağına çekmek istediğiniz fotoğraflar karar verir.

Full frame bir makinenin bir çok güzel özelliği var ama croplu makinelerinde kendince güzellikleri de var. Siz anı donduran kareler yakalamayı seviyorsanız belki de saniyede çok daha fazla fotoğraf çekebilen bir makine işinize yarayacak. Ya da çektiğiniz kareleri gerçekten de zor doğa şartları ile yakalamayı seviyorsanız zor şartlarda halen çalışmaya devam eden bir fotoğraf makinesi işinize yarayacaktır. Aşağıdaki videoda 7d’nin çektiği çileler karşısında ayakta duruşunu görebilirsiniz. Bu durumda Full Frame aşkı lüzumsuz bir heves olarak kalabilir.

Croplu makinelerin en bilinen özelliği hedefe ekstra bir aparat kullanmadan daha da yakınlaşabilmeniz. Yani 5d iyi güzel ama bir taraftan da karşısından 7d gibi bir cihaz var. Siz nasıl bir fotoğraf çekmek istiyorsanız seçiminiz sizi o yönlendirecektir.

Dslr almadan önce dikkat etmeniz gereken konulara dair bir yazı yazmak istemiştim. Umarım fotoğraf makinesi seçiminizde faydalanabileceğiniz bir yazı olmuştur.

 

 

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

2 yorum

  1. Onur ALMIŞLAR   •  

    İşine hangisi yarıyorsa onu al yani 🙂

  2. Bernam   •     Yazar

    kabaca evet, başkasının fikrine bırakılamayacak kadar kişiye özel bir seçim oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir