Calibro ile e-kitap okuma deneyimi

Işığı az ortamlarda ve tam olarak da aklıma ne zaman nerede eserse kitap okuma isteğim yüzünden uzun süredir bir e-kitap okuyucu alma niyetindeydim. Çünkü sadece 200 gram civarında bir ağırlıkla beraber kütüphanemi yanımda taşıma fikri çok güzel. O yüzden Libronet’i uzun süredir takipteydim. Efendim Libronet Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri adı altında tam bir kitapseverler için yeni bir gezegen diyebilirim. İçerisinde Calibro, Babil.com, Sosyologos ve Papersense’i barındırıyor. Ne ki onlar derseniz şurayı tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ve nihayet o gün geldi çattı. Calibro lansmanına davet aldım. Ürünleri deneyimleyebileceğimiz için ve bu teknolojinin ardındakiler ile tanışabileceğimiz için çok şansılı hissettim kendimi. Hatta öncesindeki otobüs duraklarını giydirdikleri reklam çalışmaları da çok ilgimi çekmişti.

Lansman günü ürünleri inceleme şansımız oldu ve aklımızda kalan tüm soruları da en yetkili kişilere sorduk. Ardından anlatılanlardan çok memnun kalınca ve kısa süreli kullanımım da buna referans olunca hemen sevdiğim model olan Calibro Touch Lux siparişi vedim. Gerçekten çok hızlılar 2 günde siparişim elime ulaştı. Bir müddet o ürünü kullandıktan sonra bu defa da iletişim ajansları bana bir alt modeli olan Basic’i test etmem amacıyla gönderdi. O modeli de deneyimledikten sonra yazımı sizlerle paylaşayım istedim.

Evet neymiş bakalım bu Calibro derseniz işte size biraz bilgi:

Calibro Türkiye’nin yeni ve en güçlü e-kitap platformu olarak sahneye çıktı. Kağıt doğallığındaki ekranı, pratik menüsü, not alabilme özelliği, 30 güne kadar süren batarya ömrü, Sesli Sözlük’ün İngilizce – Türkçe sözlük desteği ile dikkatinizi çekmeyi umuyor. Türkiye’de 300.000’den fazla e- kitap okuru bulunduğunu belirten Libronet Bilgi ve Teknoloki Hizmetleri Yönetici Direktörü Mehmed Ali Çalışkan Calibro için 4 milyon TL yatırım yapıldığını belirtti.

Calibro’lar 3000 kitap kapasitesi alabiliyor. Büyüklüğü ise 6 inç. Güneş ışığında kitap okuma deneyimi çok sıkıntı çıkardığı için bugüne kadar binbir hevesle iPad’den kitap okurum diye aldığım e-kitaplarımı 3-5 sayfadan sonra okuyamıyordum. Yoğun gün ışığı altında dahi sorun olmadan Calibro’dan bu kitapları okumak mümkün. Bu da insana zaman ve mekan kavramı olmadan istediği kitaba ulaşma okuma özgürlüğü sunuyor.  Calibro’lara kablosuz internet tanımı yapabilmeniz mümkün. Böylece babil.com üzerinden kitap satın alımı yapabiliyorsunuz. Ya da kablo ile bilgisayarınızdaki e-kitapları Calibronuza indirebiliyorsunuz. Calibro’nun şarjı gerçekten çok uzun süre dayanıyor. Kitap okusanız da bekleme modunda kullansanız da ne zaman şarj ettiğinizi unutacak kadar uzun bir süre şarj tutma özelliği var. Ben yaklaşık 20 gün kadar şarj etme gereği duymadım. 2 gün sonunda da yolculuğa çıkacağım için yarı yolda kalırım diye şarjı tam bitmeden şarj ettim. Yoksa belki yolcuğumun sonuna kadar da şarjı yetebilirdi.

Az önce de dediğim gibi önce Calibro Touch Lux ürününü kullandım. Sonra yazılımsal bazı eksiklikler gördüğüm için (Paylaş kısmının olmaması, Dropbox, Mail ile gönderme özelliklerinin çalışmaması vb.) ürünü iade ettim. Yazılım güncellemesi sonrasında tekrar satın almayı düşüneceğim. Şimdilik elimde bana test için gönderilen Basic modeli var. O model de gayet kolay kullanımı ile satın alınabilinecek bir modelmiş. Diğerinden farklı olarak Basic’de ışık sistemi yok. Ben ise zaten loş ışıkta kitap okumayı seven biri olduğum için Touch’ın ışığını sadece %20 seviyesinde aydınlatarak okuyordum. O yüzden bir yabancılık çekmedim. Tabii yine de Touch Lux’ün baş tacı ettiğimiz özeliği kendisi ile karanlıkta bile kitap okuma şansımızın olması.

Basic modelinin dokunmatik olmayışını pek de sevmeyeceğim bir özellik olarak düşünmüştüm. Fakat kolay kullanımı ve hızlıca istediğim menülerde ilerleyebilmem dokunmatik olmama özelliğini çok sorun etmememe yol açtı. Hatta sayfaları yanlışlıkla çevirme durumunu ortadan kaldırdığı için iyi bir durum bile diyebilirim. Kolayca mağazaya ulaşabiliyorsunuz, kitap satın alım işlemi de oldukça basit. Mağazada kitapları popülerliğine göre ya da son eklenen kitaplara göre aratabiliyorsunuz. Ayrıca alfabetik olarak da kitaplara ulaşmak mümkün.

calibro basic

Calibro’nun bu Basic modeli üzerinden 2 ayrı kitabı okuma şansım oldu. Oldukça hızlı okuma yapabiliyorsunuz. Tabii aldığım kitapların sürükleyici olmasının da bir sonucu olarak hızlıca okumalarımı yaptım. Kitap üzerinde not alım işlemi de kolay. İşaretlediğiniz cümleleri ekran görüntüsü olarak kaydedebiliyorsunuz.

Kullanım kolaylığı olarak sorarsanız, ağırlığı var ile yok arasında. Ele oturuşu çok güzel ve kitap okurken göz yorulması yapma durumu ise hemen hemen yok gibi. Özellikle Basic modelinde ardarda 100 sayfa okuduğumda bile gözlerim yorulmamıştı. Menüsü kolay anlaşılır klavyesi biraz zorlasa da mağazada dolaşırken yön tuşları ile hareket edebiliyorsunuz. Daha fazla bir şey için klavyeyi kullanmayacağınızı düşünürseniz onu da dert etmeyin derim.

Son olarak sıkça bu konuda soru geldiği için onu da paylaşayım. Calibro’lara aşağıdaki uzantılarda kitap ekleyebiliyorsunuz:

PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB  (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM,  HTM, HTML, MOBI, ACSM

Dijital mürekkep konusunda gecikmeler yaşanır mı sayfa çevirdiğimizde ekrandan hala bir önceki sayfanın yazıları iz olarak kalır mı diye çekincelerim vardı. Açıkçası burada sadece e-kitap okuyucunun sayfa çevirme hızına bakmıyorum. Normal bir kitap okuduğumda kendi sayfa çevirme hızımla bu iki hızı kıyaslama yapmak daha mantıklı geliyor. O konuda beni tatmin eden bir hız söz konusu. Daha hızlısına ihtiyaç duymuyorum. Bu biraz kanaatkar olduğum için olabilir ama benim için bu hız yeterli. Siz de aşağıdaki videodan bu hızın nasıl olduğunu görebileceksiniz.

Kitap okuyucu alma kararı verirken mutlaka incelemeniz gereken bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. Umarım Türkiye’deki okunan kitap sayısı da bu cihazlarla daha da artış sağlar.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir