BLW’nin olmazsa olmazları

Bebeğiniz doğdu, altı ay geçti. Desteksiz oturabiliyor. Ek gıdaya hazırsınız. BLW yöntemini seçtiniz. Yani bebeğiniz bulamaç ya da muhallebi – püre ile değil besinleri tek tek tanıyarak, çiğnemeyi öğrenerek ek gıdaya geçecek. Evet başlarda biraz korkutucu hadiseler yaşayabilirsiniz. Ama endişe etmeye gerek yok temkinli olduktan sonra bu dönem hızlıca geçecek.

Bebeğiniz bugüne kadar anne sütü / formül mama dışında bir besin ile beslenmediği için öğürme refleksi mevcut. Boğazına takılan yemekler olabilir diye biraz tedirginsiniz. Daha önceki yazılarımda (1 –  2) detaylıca anlatsam da BLW’de en çok dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizin önüne koyacağınız yemeğin bebeğinizin damağı, dişi ile ezebileceği yumuşaklıkta olması. Bir kere daha tekrarlamakta fayda var. Ek gıdaya BLW ile geçmeye karar verdiğinizde yemekleri parmak kalınlığında parmaktan biraz daha uzun bir boyuta getiriyorsunuz ve buharda, fırında eliniz ile sıktığınızda ezilecek gibi pişiriyorsunuz. Bu süreç BLW’nin temelinde var. Ama özellikle ilk günler -ki bunlara tadım günleri diyoruz- bu tür birbiriyle karışmamış yiyecekleri tek tek sunmakla geçiyor. 45 gün boyunca 3 gün kuralına göre ( her yemeği 3 gün art arda sunarak alerji yapma ihtimalini ortadan kaldırıyoruz. Dokunuyorsa vermiyoruz) yemekleri deneyen bebeğiniz önce sebzeler ardından meyveler tahıl, et ilerliyor. Klasik beslenmede olduğu gibi önce meyve, ardından tahıllı muhallebiler ve yoğurt şeklinde bir beslenme sistemi olmuyor BLW’de. Önce sebzeler. Sonra meyveler. Sonra karışımlar. Omletler, muffinler, pankekler, mücverler, bebek kekleri, ara öğün olarak ev yapımı kurabiyeler, ev yapımı çubuk krakerler, bebe bisküvileri, sonra da bizlerin yediği yemeklerin salçasız, tuzsuz ve kızarmamış olanlarını yiyebilir hale geliyor.

Mutfağınızda bebek masası sandalyesi hazır, doktorunuz ile ek gıdaya geçme kararı aldınız, bebeğiniz oturabiliyor. Şimdi nereden başlayacaksınız? Yere bir koskocaman örtü, bebeğin başına bir bandana, üzerine rahatça hareket edebileceği bir önlük giydirmekle işe başlayabilirsiniz. Bazı ebeveynler önlük yerine bir baba tshirt’ü ya da kirli bir bebek giysisi kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca tek kullanımlık bebek önlükleri de oldukça kolay kullanımlı oluyor. Bebeğinizi yemek masasına ne aç ne de tok oturtmalısınız. Bunun zamanını zamanla ayarlayacaksınız. Ben önceleri emzirdikten 20 dakika sonra oturtuyordum. Anne sütü çabuk hazmedildiğinden bebeğimin karnı aç oluyor diye düşünüyordum. Ama Ali yemeklerle oynuyor ağzına sokmak istemiyordu. Günlerden sonra bir tavsiye üzerine ( hala dua ederim o arkadaşa) emzirdikten 1.5 saat sonra mama sandalyesine oturtmaya başladım. O zaman verim aldık. Ali iştahla yemeye başladı.

Masanızda olması gerekenler ise ıslak mendil ( gerçek pamuklu mendil), kağıt peçete, bir bardak su ya da sıvı içecek (ıhlamur, komposto vb) yedek kaşık, masayı silmek için ıslak mendil, vakumlu bir tabak, yemekler ve bolca sabır.

Ben Ali için hazırladığım tabakları onun masasına koymuyorum çünkü %90’ı yere atılıyor. Tek tek veriyorum ve her bitirdiğinde onu alkışlayarak moral veriyorum. Yemeğe ilgisi dağıldı mı önünden alıyor ve yerine yeni başka bir yemek koyuyorum. Peyniri yemedi mi alıyorum ve omlet koyuyorum omletle çok oynamaya başladıysa genelde biraz oynar ama sonunda yer. Eğer oynayıp da sonunda yemiyorsa önünden çaktırmadan alıp yerine mesela zeytin koyuyorum.

tombiliali'nin blw günlüğü

Kullanılacak tabaklar, kaşıklar, pipetler: Tabaklarımı hep bambu’dan aldım. Elde yıkıyorum, kalıntı kalabilir ihtimaline karşın makineye sokmuyorum yıkamak için özel deterjan kullanıyorum. Kaşık olarak ise Ali’nin dikkatini çekmesi için renkli Ikea kaşıkları aldım. Bir de sevdiği uçaklı kaşığı var. Başlarda krem peynir vermek için kullanıyordum ama şu an krem peyniri ekmeğe sürdüğüm için kullanmıyorum. Pipetleri ise Paşabahçe’den çelik pipet olarak almıştım. Sirkeli suda steril edip (kendimce) onları kullanıyorum. Bir de cam limonata bardaklarım var. Pipet konacak yerleri var ve üzerinde kaç cc içecek olduğunu gösteren bir ölçü birimi mevcut. Ne kadar meyve suyu içtiğini ölçmeme yarıyor. Şimdi renkli pipetlere geçtik. Bunlar biraz daha kalın daha çok içecek içmeye olanak sağlıyor.

Tencere, tavalar: Çoğu yemeği fırında pişiren biri olarak süslü muffin kapları aldım. Ama çok kullanamadım. Ali yağlı kağıt üzerinde pişirdiğim mücverleri seviyor. Ben de krep tavası olarak kalpli bölmeleri olan bir tava kullanıyorum. Omletleri onda yapıyorum. Ama seramik tava için en iyisi budur diyorlar. Küçük porsiyonlar için bir seramik tava edindim. Yine bebekli bir evin olmazsa olmazı düdüklü tencere imiş. Yemekler hızlı pişiyor, vitamini kaçmıyor, Şimdi bir iki yeni model arasında kararsızım et yemeklerine ve tabiri caizse tencere yemeklerine geçmeden önce bir düdüklü tencere edinmem gerekecek. Size de öneririm.

Mendil, çok çok mendil: Masasını silmek, ağzını silmek, elleri silmek üzerine döktüğü şeyleri silmek, yağlı elleri ile dokunduğu yerleri silmek. Mendil olmazsa olmazım. Kullan at mutfak mendillerinden kullanıyorum. Bir de sadece su ve pamuktan oluşan Uni Baby marka ıslak mendillerden.

Cezveler, boy boy cam kavanozlar: Cezveleri Ali’ye çorba yapmak için kullanıyorum. Oldukça pratik oluyor. Biz her gün çorba içmiyoruz ama onun içmesi için hızlı hareket edebiliyorum. Çeşitli boylarda cam kavanozlar ise gezmeye gidildiğinde yanımızda çorba, yoğurt, pankek karışımı gibi şeyler taşımamıza yardımcı oluyor. Örneğin aşağıda brunch’a davetli olduğumuz bir günden yemeklerimiz var.

 

Benim şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir sonraki yazım kolayca yaptığımı temel BLW tarifleri üzerine olacak. Bugün BLW’ye başlamak isteseniz en az 45 gün tadım günlerinde olacağınız için yemekler için acele etmeyin. Hangi sebze ve meyveler ile başlayacağım derseniz bebeğinizin aylarına göre yiyebileceği sebzeler için Facebook’daki BLW Türkiye grubuna üye olmanızı öneririm. Orada çok kapsamlı bir dosya mevcut. Instagram’da gün aşırı ben de tarifler yayınlıyorum ama gruptakilerin eline su dökemem tabii. Ali’nin BLW macerası için #tombilialininblwgünlüğü etiketinden instagram’da arama yapabilirsiniz. Ben yeni yazı için sizi 45 gün bekletmeyeceğim. Yeni yazıda görüşmek üzere 🙂

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

2 yorum

  1. Oya   •  

    Merhaba Berna, alerjik bebek annesi olarak ek gıda serüvenimiz geç de olsa başlayacak. Tabi ben şimdiden araştırmalarıma başladım. Kendime bir alışveriş listesi oluşturuyorum. ve yazılarından faydalandığımı söylemek isterim 🙂
    Mesela önceki günlerde bebek mağazaları gezim sırasında kaşıkların alıştırma bardaklarının çeşitliliğini gördüm, saplamalı kaşıklar pratik midir yoksa normal kaşık mı alsam, erken midir derken yardımcı oldu bana.
    teşekkürler 🙂

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    Merhaba Oya, yazılarımdan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım keyifli bir sürece girersiniz. Ben daha doğurmadan o işlere giriştim 🙂 IKEA’dan bir sürü kaşık aldım. 4. ay civarı ancak tamamlarım bu alışveriş işini diye biraz da ebebek yanımda olduğu için zırt pırt gidip kaşıklar alıp durdum. Yakında bir vlog çekeceğim orada memnun kaldığım ürünleri anlatacağım. Ama şimdiden kaşık için öneri yapayım. Bebekler kaşık çatal kullanmaya 9-10. ayda başlarlar imiş. Bizimki 12. ayda başladı. Zaten blw’ye 9. ayda başlamıştı. Kaşık avent’in 2li kaşığı var o çok işimize yaradı. kaymak ve yoğurtu bulayıp yedirebiliyordum. Onun dışında meyve emmesi için fileli zımbırtılar almıştım markasını hatırlamıyorum. Hiç işimize yaramadı. IKEA’nın renkli kaşıkları böyle 102lu falan satılıyordu sanırım. Onlar da dövüş yapmak için kullandığımız kaşıklar. Oldukça vasıfsız. En güzeli en sevdiğimiz nuk’un kaşık çatal seti oldu. Bir kere tutması kolay. Minnak minnak yemesine izin veriyor. Diğer kaşıklara göre oldukça iyi. Şu yol yol olup içine peynir vs doldurabileceğin modeller var. Yine markasını unuttum fosforlu sarı turuncu yeşilli renkleri var. Onlar da hiç bir işe yaramadı. Çok kalınlar. Eli kavuşmuyor çocuğun kavrayamıyor. özetle avent ve nuk’dan çok memnunuz. bir de tabak kaşık bardak setimiz var yine markasını bilmiyorum jokerlerde satılıyor bambudan. onun çatal ve kaşığını da seviyor ali. Daha büyükçene ama tutması kolay. Sevgiler, kolaylıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir