BLW sadece kendi kendine yemek yemeyi mi öğretir?

Saygı ne demektir?

Önce bu küçük tanımla yazıma başlayayım. Saygı en basit tanımıyla karşımızdaki insanın varlığını kabul etmektir.

“Çocuklar 6 aydan sonra birey olmaya başlarlar ve birey olduklarını size kabul ettirmek isterler; bunun en kolay yönteminin beslenme olduğunu bildiklerinden başını çevirir, kaşığı iter. Burada çocuk; ‘yemek yemek istemiyorum, sen bana karışamazsın, ancak ben yemek istersem yemek yerim’ demek ister ve doğal olarak kendine saygı duyulmasını sağlar.”* deniliyor. İyi hoş böyle deniyor da acaba bizim çocuk büyütme anlayışımızda da bu böyle mi oluyor? Genel olarak bu ülkede bu işlerin pek de böyle yürümediğini söyleyebiliriz. Şahsen benim Ali’yi büyütme anlayışım ona karşı hep saygı odaklı olmak oldu. BLW’ye de bu yüzden sıcak baktım.

BLW konusuna tekrar girmeden önce bu konu ile ilgili yazdığım çokça BLW etiketli yazı mevcut. Onlara buradan ulaşabilirsiniz. Bebek önderliğinde ek gıdaya geçiş -BLW- tek başına bebeklerin yemek yemeyi kavraması olarak geçiyor. Ama bu başlık aslında bundan çok daha fazlasını ifade ediyor.

Geçen gün daha önce yaptığım bir yumurta tarifini bebeğine yedirdiği için çok mutlu olan bir anne bana ulaştı. Oğluna yerde yatırarak ve kollarını tutarak yemek yediriyormuş. Okuyunca içim parçalandı resmen. Nasıl bir insan, böyle bir muameleyi hak eder? “N’olur yapmayın öyle” dedim. Dedim ama anne çocuğu aç kalmasın diye hareket ediyorsa bunun önüne hiç bir söz geçemez. Bir annenin çocuğum aç kalacak kaygısı gerçekten büyük bir kaygı. Anlayabiliyorum. Ama bunun üstüne geçilebilecek bir kaygım daha var benim. O da ileride travmalar yaşama ihtimalinin olması.

Saygı. Geri dönelim saygıya.

Çocuğa yemek yedirmek için ağzına bir şeyler tıkıştırmak BLW’ye uygun bir yöntem değil. BLW’de bulamaç yedirmek yok. Saygı çerçevesinde baktığımızda o pis görüntüyü çocuğa sunmak zaten akıl alır şey değil.

BLW’de püre yedirmek yok. Bebeğimiz yemeklerin gerçek halini görsün ne yediğini bilsin istiyoruz. Yemeğini seçebilsin. Sevdiği ve sevmediği şeyler ne imiş öğrenebilsin diye püre yapmıyoruz. Yani ileride onun seçimlerine saygı duyarak yemekler hazırlayacağız. Sevmediği yemekler, evet eğer faydalı yemekler ise onlar ile yemekler hazırlamayacağız diye bir şey yok. Ama sevdirmeye çalışacağız. Ne yediğini bilecek. Kandırmaca yok. Bu da saygı duymak ile olabilecek bir şey.

Saygı BLW’nin temelinde var. Ağza tıkıştırmak yok, demiştik di mi? Bebeğiniz hazırladığınız yemeği yemek istemedi diyelim. Her şeyi yere attı. Oyun oynadı. Yemek yememe isteğine de saygı göstermelisiniz. Çocukların bir çok davranışı oldukça basit ihtiyaçlar doğrultusunda uyguladıklarını görüyorum. Neden böyle yaptı aslından sadece onu sorgulamak bizi çözüme götürüyor. Ama bu başka bir yazının konusu olsun.

BLW’de doyduğunu belirten çocuğa “Çocuğum yok, sen doymayı bilmiyorsun. Ben senin doyup doymadığını bilirim” alt metinli ısrarlar yok. Doymuşsa doymuştur. Yemek yiyesi yoksa yoktur. Bebeğiniz neden yemek yemiyor? BLW’de bu kısımda tıkanan çok ebeveyn var. Acaba nerede yanlış yapıyorsunuz bunu da Youtube kanalımdaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Yakında bu videonun devamını da çekeceğimin müjdesini vereyim.

Saygı duyulan çocuk karşısındakine saygı duymayı öğrenecektir. Kendi haklarını savunabilecek. İnsanların ihlal etmesine izin vermeyecektir. BLW ise hem çocuğun kendi kendini tanımasına neden oluyor, hem becerilerini geliştiriyor, hem de öz benliğini oluştururken ona yardımcı oluyor. Saygı önemli bir konudur ben mühimserim. Umarım çocuğumun saygılı birey olmasının temellerini erken yaşlarda atabiliyorumdur.

Yazımın size faydalı olduğunu düşünüyorsanız lütfen sevdikleriniz ile paylaşın. Saygılı bireyler yetiştirme konusunda sizin düşünceleriniz nelerdir? Yorumlarınızla yazımı zenginleştirirseniz mutlu olurum.

 

 

 

*http://www.aksam.com.tr/cumartesi/cocuklarimiza-saygi-gosteriyor-muyuz-35421h/haber-35421

 

 

Berna Mutlu Aytekin

4 yorum

  1. Sevinç   •  

    Merhaba sizi instagramdan takip ediyor ve çok faydalanıyorum kızım 6 aylık ve ek gıdaya yeni geçtik ilk aydan mı BLW yöntemini uygulamak gerekir yoksa 8-9 aylarda şuan püre şeklinde tadım sürecindeyiz 3 er gün aynı gıdayla püre şeklinde liste oluşturuyoruz

  2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

    merhaba, blw’de püre yok. ama aslında bu beslenme şeklinin de püreden çok farkı yok. yemekleri buharda ya da fırında yumuşacık hale gelip ısırınca püre olacak kadar pişiriyorsunuz. sonra çocuğunuzun eline veriyorsunuz. sıkıp tutup mıncıklayıp tadına bakacak. siz kaşıkla yedirmeyeceksiniz ve yemeğin formunu bozmayacaksınız. 6. ay dolduğunda tadımlara başlarsınız. 45 gün sürer. sevgiler.

  3. Şule Mercan Işık Karacabay   •  

    Yazilariniz gayet bilinclendirici ufuk açıcı annelerin korkularını da geçirecek şekilde yeni anneler ulaşması için blw ile tanışmamış anneler tanissin sizin sayenizde diye devamlı öneriyorm bendr çok blog lar okuyarak hamilelik geçirdim büyük bir özveri tebrik ederim sağlıkla buyutmenizi diliyorum teşekkür ederim ayrıca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir