Blog yazarları için kitap önerileri

Bilgiye erişmek artık çok kolay. Bu yazıda sizlere her blog yazarının edinmesi gereken kitaplardan bahsedeceğim. Bu kitap önerileri ile blogunuzu çok daha profesyonelce idare edebilirsiniz.

Şubat ayında blogumun 5. yaşı doluyor. Eskiden böyle derdik: Web günlüğü. Şimdi Blog kelimesinin anlamını bilen kişi sayısı o kadar çok ki. Ne güzel. Bugüne kadar blogum yüzlerce kez çöktü yüzlerce kez ayağa kalktı desem doğrudur. Sağolsun arkadaşlarım hep yanımda oldular. Destek oldular. Ben her seferinde mahçup oldum. Ah bu bilgi eksikliği ne kötü ediyor insanı. İşte kendimi eksik hissettiğim her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Öğrendiklerimizi paylaşmazsak neye yarar onca bilgi? Ben bildiklerimi derleyip toplayıp Slideshare üzerinden paylaşıyorum. Mesela aşağıda “İyi bir bloga giden ipuçları” sunumumu görebilirsiniz.

Şimdi ise bir süredir de kodlarda ve temada deneysel çalışmalar yapıp duruyorum. En umulmadık portallarda üyeliğim var. Oradaki dili anlamak için bile çok uzun bir süre sadece gözlem yapıp durdum. Portala üye olmak kolay da bir soru sorduğum zaman verilen cevabı anlamak zor. Bu yüzden şimdi portallar yerine dilini anlayabileceğim kitaplara yöneliyorum. Son günlerde okuduğum anlatım dili olarak çok faydalı bulduğum iki kitabı burada hemen sizlerle paylaşayım istedim.

Uzmanından SEO

SEO da neymiş dediğinizi duyar gibiyim. SEO web sitenizin ya da blogunuzun internet üzerindeki robotların daha iyi anlayacağı hale gelmesine deniyor. (Çok düz bir mantık ile yazdım bilenler ne yaptın sen demesinler lütfen) Arama motorlarında bizim yazdığımız konu hakkında arama yapan birinin doğru adrese yani blogumuza yönlendirilmesini sağlayan işlemler bütününe SEO denir diyerek hadi konuyu biraz daha açayım. SEO her zaman doğru şekilde de yapılmıyor. Bazı sitelere Googel veya Yandex’te arama yapıp gittiğinizde aradığınız konu ile iglili hiç bir dataya ulaşamayabiliyorsunuz mesela. Bu kandırmak oluyor, sinirlenip kapatıyoruz o sayfayı. İyi SEO ve kötü SEO diye ayırabiliriz. Şimdi nasıl bir şeydir bu SEO nasıl yapılır derseniz işte bu kitap SEO’nun ne olduğunu, hangi aşamaları olduğunu hangi işlemler ile arama motorundaki robotları web sitenize/ blogunuza yönlendirebileceğinizi tek tek anlatıyor. SEO danışmanlığı adında bir meslek olduğunu ve bu işin gerçekten uzun bir uğraş gerektirdiğini de söylemeden geçmeyeyim. Ama en azından sistemin nasıl işlediğini görüp, alabileceğiniz tedbirleri görebilir, doğru sanarak yaptığınız şeylerin neler olduğunu bu kitapla öğrenebilirsiniz. Anlatım dili oldukça basit. Blogunuzun daha arama motoru dostu olmasını sağlamak için bir göz atmak lazım.

uzmanından seo

Google Analytics

Sevgili arkadaşım M. Yalçın Parmaksız’ın yazdığı bu kitap blogunuza gelen ziyaretçilerin takibini yapabileceğiniz Google Analytics’in nasıl çalıştığı hakkında kapsamlı bir bilgi paylaşıyor. Google Analytics verilerini okuyarak blogunuzu geliştirmeniz mümkün. Hangi sayfalar daha çok geziliyor? Hangi sayfalarda kalış süresi diğerlerinden daha kısa? Hangi sayfalara hangi kelimeler aratılarak gelinmiş? Sosyal medyada hangi yazılarınız daha çok paylaşılmış? Bu ve benzeri bri çok datayı okumak için Google Analytics’in nasıl çalıştığını bilmek gerekiyor. Bana sorarsanız Google Analytics bir hazine ve pek çoğumuz onu çok verimli olarak kullanamıyoruz. Google Analytics kitabı Dikeyeksen’den çıktı ve web sitesinden aldığınızda aşağıda paylaşacağım özel bir kod ile indirimli olarak da satın alabiliyorsunuz. Sadece blog yazarlığı yapıyorsanız değil web dünyası ile içli dışlı bir ilişkiniz varsa mutlaka edinmenizi öneririm.

Son olarak bu kitapların yazımında sarf ettikleri emek için Yalçın Parmaksız’a ve Kaan Gülten’e teşekkürler, siz daha çok yazın biz de daha çok öğrenelim.

Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

 1. Şervan Ruhayi   •  

  Blogcuların ilham alabileceği kitaplardan bazıları:
  Bir kırmızı ataç
  Blog çağı
  Çıplak Sohbetler kitaplarıdır.

 2. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  Paylaşım için teşekkür ederim Şervan,
  Ben Çıplak sohbetleri okumuştum. İlk blog yazmaya başladığım yıllardı. Diğerlerinden haberim yok. Hemen araştırayım haberdar olayım. Paylaşım için teşekkürler.

  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir