Bir emzirme bırakma hikayesi

  • Ali meme ister
  • İstemez oğlum, Ali büyüdü artık.
  • İster, ister

 

Yirmi sekizinci ayı devirdiğimiz günlerde Ali’yi emzirmeden kestiğimi artık söyleyebilirim. Bu beraber aldığımız bir karar olmadı. Çünkü o hep istiyor. Hiç vedalaşmaya yanaşma yoktu. Ama artık yeterdi, yetsindi artık. Yirmi sekiz ay olmuş, konuşmaya başlamış, süt az geliyor ve bu durum Ali’yi sinirlendiriyor. Derdini anlatabilecek kadar konuşuyor, hatta sohbet edebiliyoruz. Daha ne memesi?

Vedalaşma sürecimiz nasıl oldu ondan bahsedeyim…

Bu yazıyı tamamlamadan önce meme ile gerçekten vedalaşmasını yani unutmasını bekledim. Şimdi yirmi dokuzuncu ayı bitirmek üzereyiz. Ali artık meme istemiyor. Sarılmalarımız çoğaldı. Koynumda uyuma isteği geldi. Makul buluyorum. Özlüyor o yakınlaşmayı. Ama memeyi artık istemediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu sürece nasıl hazırlandık, neler oldu, nasıl oldu? İşte böyle:

Ben çokça hasta oldum. Önce diş tedavisi görmem gerekti. On beş gün kadar emzirmedim. Ali’ye hasta olduğumu bir süre meme olmayacağını sonra vereceğimi söyledim. Şu literatürde geçen sonra erteleme sistemini kullandık yani anlayacağınız. Kitaplar der ki çocuğa meme istediğinde “Anne sana meme verecek ama şu oyunu oynadıktan sonra, uykudan uyandıktan sonra ya da sabah olunca vb.” Biz “sonra meme” olayını hayatımıza soktuk. Ardından tedavim bitti. Emzirmeye devam ettim. Bu esnada emzirme haftada 2-3 kereye düşmüştü. Aklına gelmiyordu. Gelince de biraz emiyor, belli ki süt az geldiği için emmek istemiyordu.

Sonra ben hasta oldum. İlaç almamakta direndim. İki ay boyunca. Sonrasında artık direnemedim. Doktora gittim. Bir hafta ilaç kullanırım emzirmem, Ali’yle konuşurum o beni anlar dedim. 1 hafta ilaç kullanacaktım. İlaçtan zehirlendim. 3 gün sonunda ilacı bıraktım. Üç gün de ancak kendime geldim. Altı günün sonunda tekrar emzirmeye kalktım. Ali emerken birini bıraktı. Diğerinden emdi. “Süt var mı annecim?” diye sordum. Birinde yokmuş. Birinde varmış. O da ona yetmedi. Süt istediğinde su verdim. Ardından “sana artık ben bardakta süt vereceğim anneciğim” demeye başladım. Yine her istediğinde üç gün boyunca emzirdim. Çok istekli olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü süt kesildi zannediyorum. Bu emzirmediğim dönemlerde hiç rahatsızlık yaşamadım. Mastit vb şeyler olmadı. Ali’nin sevdiği bir inekli bardağı var. Süt doldurunca inek beyaz benekli bir hale geliyor. Süt koymazsan inek görünmüyor. Aşağıda fotoğrafını göreceksiniz. Anne sütü*nü onunla vermeye başladım. Sütten önce kefir verdim. Ayran verdim. Ardından bir gün de anne sütü* verdim. Her seferinde de “büyük adamlar gibi bardakta içmek ister misin?” dedim. O da sevindi.

Bazen, Ali’cim büyük adamlar sütlerini bardakta içerler. Bu annenin süt bardağı, bu babanın bu da senin, gibi cümlelerle sütün bardaktan içileceğini aklına sokmaya çalıştım. Arada meme istediği zamanlar oldu. Ben başka ilaçlar kullandığım için hep, büyük adamlar böyle yapar şeklinde konuşarak dikkati bardağa çevirdim. Yine onda herhangi bir emme isteği olmadığında da istediğin zaman yanıma gelebilirsin, sevebilir, koklayabilirsin, sarılıp uyuyabiliriz, beraber çizgi film seyredebiliriz ama artık buradan süt içmeyeceksin çünkü büyük adamlar… şeklinde yönlendirdim. Bazen bunları söylemeden de gel anneye sarıl bakalım, gel beraber çizgi film seyredelim istersen, gel seni bir gıdıklayayım diyerek yakın olmaya çalıştım. Hiç özlem ve uzaklık hissetsin istemedim. Şimdi de biraz biraz bana sarılmaları fazlalaştı. Bunu çok dert etmiyorum elbette. Hangi anne sarılmalardan ayrı kalmak ister?

Durumumuz budur. Umarım sizin memeden kesme süreciniz de sağlıklı ilerler. Ben sorunsuz atlattığımızı düşünüyorum. Okuduğum o kadar ilginç yöntemler var ki şaşarsınız. Memeye tiksindirici şeyler sürme, kan taşı kullanma, çocuğu tekme tokat uzaklaştırma bile okudum. Böyle şeylere karşıyım. Mini minnak bir bebeğin psikolojisini bozmanın alemi yok. Ben bozacağını düşünüyorum. Ama belki benim yöntem sizin çocuğunuzda aynı etkiyi göstermeyebilir. Her çocuk farklıdır. Kendi deneyimlerimi yazdım. Umarım faydalı olur.

Sevgilerimle,

 

  • Bu yazımı 8 ocak 2019 tarihinde yanlış anlaşılmaya yer verecek yerlerini değiştirerek güncelledim. Oğlum annesinin sütünden başka bir süt içmedi. Süt ile ilgili fikirlerime http://www.benimgunlerim.com/cocuguma-sut-icirmiyorum/yazımdan ulaşabilirsiniz.
Berna Mutlu Aytekin

2 yorum

  1. Ahu Akdemir Köse   •  

    Okuduğumda keyifli bir bırakma süreci yaşadığınızı görüyorum (hastalanmalarınız hariç) Ali’nin sakin mizacı da etkili olmuş gibi. Meme bırakma ve tuvalet eğitimi en çok endişelendiğim süreçler. İnşallah oğlum da kolay atlatır. Teşekkürler

  2. Gamze   •  

    Şu An kızım 2 yaşında ama memeye çok düşkün, çalışıyorum, kapıdan girer girmez meme diyor:) Ama artık memede süt azaldı biraz dinlensin bak yoruldum Vs dediğim de asla ikna edemiyorum…gece meme emmek için en az 2-3 kez uyanıyor :)Artık Çok yoruldum be bırakmak istiyorum, nasıl olacak bilmiyorum :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir