Bir Baş Belası: Migren

Bundan 15 sene kadar önce birden kilo almaya başladım. Nedenini bilmiyorum. Oldukça hareketli bir işim var geceleri bedenen de yorgun bir şekilde eve geliyorum. Neden kilo alıyorum bilmiyorum. Aldığım kilo da 5 kilo. 1 ay içinde 5 kilo aldım ve panik yapıyorum. Bir arkadaşım akupunktur ile zayıflamaya gittiğini hiç aç kalmadan zayıfladığını söyledi. Aç kalınca sinirileniyorum. O zaman bu sistem iyiymiş dedim. Artık nasıl oluyorsa o iş ben de gideyim. Takıldım arkadaşımın peşine…

Bakırköy’de bir akupunktur uzmanı varmış oraya gittik. Arkadaşım ile beraber başladık. O kilo veriyor bende tık yok. Kız 1 ayda 10 kilo verdi ben 700 gram aldım. Her gittiğimizde diyet listemizden çıkıp çıkmadığımız soruluyor. Kaçamak yapmıyorum yahu diyorum. Listede liste olsa. Yine yoğurt, yine sebze, yine hiç tadı tuzu olmayan yemekler var. Ama akupunktur yapıyorlar ya açlık çekmiyormuşuz. Nasıl açlık çekmiyoruz resmen yalan, benim hep başım ağrıyor. Başım ağrıyor dedikçe haftalık kontrolde kulağımdaki düğmeleri daha da derine batırıyor doktor. Kilo falan veremeyince ben bıraktım akupunkturcuya gitmeyi. Kulağımdaki aletleri çıkardılar. Ama baş ağrısı geçmedi hiç. Allah o doktorun evine ateşler salsın. Seneler geçti. Her migren atağında ben kendisini anıyorum. Çünkü o gün bugündür migrenim var.

Nereden biliyorsunuz derseniz, ailede de beyin ile ilgili rahatsızlıklar olunca kalktım tırsa tırsa MR çektirdim 20 yaşında iken. Yarım baş migrenim var imiş. Başımın sol kısmı ağrıyor. Kulak, çene, dişler, kaşlar, gözler diye giderek ağrı tüm sol kısmı sarıyor. Sağ kısım hayatından memnun. Sanki benim kafam değil. Ağrı oraya uğramıyor. Doktorun dediği şeyler ise işte hiç aç kalmayacaksın, havasız ortamda kalmayacaksın, gerilmeyeceksin bla bla. Tabii insanlar bu tür durumlarda hep isteyerek kalıyor ya sanki ama orasını soran yok.

Migrenime ilaç etki etmiyor. Hümeyra’nın yıllar önce oynadığı bir dizi vardı. Orada diyordu “Bak soldan soldan geliyorlar bana” diye. İşte migren de öyle bir şey. Böyle soldan soldan bir ufak ağrı sinyal yapıyor. Selektör yapar gibi. Az az gelip geri çekiliyor. Gelip kafama yerleşecek yolunu yapıyor pislik. Bak Berna geliyorum getirtme beni oraya diyor. Yemek yemediysem yemem, temiz hava almadıysam almam, sinirli isem sakinleşmem lazım. O tren kaçarsa yataklık oluyorum. İlaç alma zamanı diye bir şey var. Hissettiğin zaman o baskıyı ilacı hemen aldın aldın. Dur eve varınca alayım, su bulunca ilacı içeyim gibi düşüncelerle migrenle oyun olmuyor. O zaman ilacı hiç boşuna içme. hiç almamışsın gibi oluyorsun. Bu kadar etkisiz kalıyor.

Geçtiğimiz gün hayatımın en ağır migrenini yaşadım. Ben bu mereti 15 senedir çekerim hiç böyle fenasını olmamıştım. Mide bulantısı da yanında bonus oldu. Ses hassasiyeti tavan yaptı. Işık hassasiyeti tavan yaptı. N’oluyoruz dedim. Su içiyorum midem bulanıyor. Yatakta yatamıyorum midem bulanıyor. Yemek yiyesim yok. Yemem lazım biliyorum ki yemezsem daha kötü olacağım. Tek yiyebildiğim şey peynir ve ekmek. O da tuzlu olursa makbul yoksa bilin bakalım ne oluyor: Midem bulanıyor.

Migren ile baş ağrısı çoklukla karıştırılıyor. Kıyas bile yapılamaz aslında. Çünkü baş ağrısı ilaç alınca, klasik müzik dinleyince, sıcak bir banyo yapınca geçebilen bir şey. Ama migren de bunların hiç birini yapamazsınız. Hatta banyoda düşme durumunuz da var. Klasik müzik çalan aleti de atıp kırarsınız muhtemelen. Migren ile baş ağrısı nasıl karıştırılıyor ise vertigo ile de baş dönmesi karıştırılıyor. Bir ara da onu yazayım size. Şimdi konumuz migren.

Dün gece kafam zonk zonk zonkluyordu. Bakıyorum ama göremiyordum ki o çok fena. Migren ataklarında telefona bile bakamıyorum. Işıkları kısmam gerekiyor. Bilgisayar ile çalışırken ışığı kısar bir de güneş gözlüğü takardım. Telefona bakamamak yetmez gibi açma düğmesini denk getirip kilidi bile açamam, öyle bir göz bozukluğu yaşıyor insan. Bir düşünün gözlüğü evde unutmuş gibisiniz bulanık her yer.

Kafanın karışık olması, söylenenleri anlamamam, tekrar dinlemek zorunda hissetmem falan bunlar hep migren. Saçma sapan şekillerde kafama ne bulduysam sarmalayıp uyumaya çalıştım. Gözlerime ışık sızmasın diye. Sanki gün ışığı değil de lazer ışığı tutuyorlar gibi geliyor. Işık böyle ses daha fena. Hem her sesi duyuyorsunuz hem de vücudunuz buna tepki veriyor. Dışarıdan bir motosiklet geçiyor tüm içim titriyor. İstemsizce bağırıyorum. Tekme atıyorum boşluklara. Eşim yemek yiyor çatal kaşık sesinden korkuyorum. Sanki kafamda bateri çalıyorlar.

Migren atağı yaklaşık 18 saat sürdü. Zaten genelde bu kadar sürüyor. Sosyal medyada arkadaşlara böyle bir sorunum olduğunu söylediğimde bir çok yorum geldi. Reçeteler havada uçuştu. Aşağıda paylaşıyorum. Sizin de fikriniz olsun. İnsan zor durumda kalınca hepsine başvurabilir bilirim. Herkesin bir yöntemi var demek ki. Ben iyi bir uyku alırsam %50 düzeliyorum. Çikolata yersem az biraz daha toparlıyorum.

Migren vurdu beni. Son 2 yılının sağlam vurgunu oldu. Pek fenayım.

A photo posted by Berna Mutlu Aytekin (@bernamutluaytekin) on


Emziren kadın olunca migren daha fena vuruyormuş. Bebeği yıkama işi babada tamam. Yemek yedirme o işi de baba üstlensin. Peki ya emzirme? Mecburen ben yapacağım. Bayılacak gibi oldum. Bebeği alıp yatağına koymak o da ayrı zulüm. Çünkü yalpalıyorum. Denge mevhumu kaybolmuş durumda oluyor. Ya gece uyanmaları? Tam uykuya teslim olmuşum. Hop bir ağlama sesi. Aynı süreç tekrar.

Bir de suyu çok içmek gerekiyor emzirirken. Su içince mide bulantısı yapışıyor yakana. Hop girdin mi döngüye… Eşimin gece nöbeti ve annemin gündüz desteği olmasaydı toparlayacağımı sanmıyordum. Çok şükür atlattım.

Yazıma son verirken iki dileğim var:

  1. Anneler hasta olmasın.
  2. Bakırköy’deki akupunkturcu doktor sana da selam olsun. İnşallah migrenin vardır senin de…

 

Berna Mutlu Aytekin

1 Yorum

  1. Kaya   •  

    Doktora çalışması yapan Manaf Khatib, Mohammed Najaar ve Ahmed Younis hastalar arasında yaptıkları anket sonucu Kupa Terapisi öncesinde ortalama ağrı seviyesini 6,69 (± 2,99) ve Kupa Terapisi sonrası 2,13 (±2,23) olarak ölçmüşler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir