Bir Bankacı’dan dinlediniz

Eski bir bankacıyım blogu takip edenler bilirler, dertli kederli yazılarımı 🙂 Hep dert keder değil ya yaşananlar, bankada çalışır iken ilginç şeyler de yaşadım gördüm. Hayatta başka hiç bir yerde karşılaşamayacağım insanlar ile tanıştım. İlginç müşterilerim, bir sürü şeyler öğrendiğim müdürlerim, amirlerim oldu. Kimi durumlarda ben de bazı zamanlar amirlerime de müdürlerime nacizane bir şeyler öğrettim. Takdir etti bazıları, bazıları da mobbing’e başvurdu. Bu durumlar benim çokça ağrıma gitti. Eğitim almıştım, az çok finans sektörünü biliyordum, müşteri ile iletişimime güveniyordum. Dert ettim bu durumu kendime. Bir sürü gece ağladım. Bir sürü gece daha fazla ne yapabilirim diye düşündüm. Çıkar yol da buldum oldu, çokça da bulamadım :/

Arkadaşlarıma ve müdürlerime öğle yemeklerinde iyi bir refakatçi oldum. Arşiv de geç saatlerde teftiş için evrak ararken güzel şarkılar besteleme fırsatım da oldu. Göz ameliyatının ertesi günü iş başı yapmam gerektiğinde güneş gözlüğü takıp para sayarken “Ne o Berna Hanım Steve Wonder’a mı özendiniz?” diye dalga geçen müşterilerim de oldu. Yeri geldi çay servisi- pasta servisi yaptım. Yeri geldiğinde paraları ayağımın altında istif ettim çalınırlar diye ihtiyaç gidermeye tuvalete gidemedim. Yeri geldi tuvalet kağıdının optimum kullanımı hakkında mesai saatinde gişeden kaldırılıp konu uzmanı kişilerden yerinde dersler aldım… Tüm bunlar olurken asistan değildim. Gayet yetkili bir personeldim.

Arkadaşlarım “Anlat anlat” diyorlar kimi hikayeleri. Kimi hikayeleri dinlerken “Yok artık” diyorlar. Kimisini dinlerken “İyiki ayrılmışsın, hiç sana göre değilmiş o meslek” diyorlar.  Ben bazen ” Hayatımın boşa giden günleri” diye tabir ettiğim anlar da yaşadım. Bazen de insanlardan bir şey beklemeden onlara yardımcı olmak da beni çok mutlu etti. Yaşlı teyzeleri sırada bekletmemek okuma yazma bilmeyenler ile ATM başında para yatırmalarını sağlamak…

Sonuçta ise mutsuz anlar baskın çıktı ve ben amatör ev kadınlığına yatay geçiş yaptım. Yeri dolmaz 4 sene. Eski günleri blog ile buluşturacağım bir yazı dizisine başlıyorum 🙂 “Bir Bankacı’dan dinlediniz” etiketli yazılar silsilesi başlıyor. Kemerlerinizi bağlayınız sürükleyici olacaktır savrulmayınız. Mendillerinizi depo ediniz acıklı şeyler anlatacağım. 3 kuruş paraya taklanın alasını atmam istenen dönemlerden de geçtim. Yazıları okurken ise benim için hiç üzülmeyiniz. Ben artık “Eski” bir bankacıyım.

Hayat eğlendiğim sürece varmış. Eğlenerek yaşıyorum, mutluyum.

NOT: Anlatacaklarım hikaye olmamakla beraber %100 gerçektir. Kurumları ve kişileri rencide etmemek adına isimler ve mekanlar anılar içindeki karakterler değişik isimlendirilecektir.

Berna Mutlu Aytekin

12 yorum

 1. Sagır Kedi   •  

  Ha bankacı ha muhasebeci ha mühendis ha grafiker.. Kimse mükemmel bir işte çalışamıyor ama herkeste aynı dert mevcut.. Her zaman bankada çalışmak hayalimdi artık bu hayali rafa kaldırdım istemiyorum. Senin yazdıgın yazından ve yazacaklarından dolayı degil tabii:))) Artık bankada çalışmak güvenilir degil.. Mobbing desen her yerde var. Okurken üzüldüm. Yine de yazılarını takip ediyorum. Yazılarına saglık..

 2. berna   •     Yazar

  Olumsuz şeylere karşı direnç geliştiriyoruz artık. Neden böyle yapıyorlar, neden benim başıma bu geliyor diye sorgulamıyoruz. Gayet doğalmış sanıyoruz. İşin en üzücü olan kısmı bu olsa gerek. Katlanmak merkezli bir çalışma hayatı olmaz. Olmamalı. O zaman o hayat senin olmuyor, ömre yazık oluyor. Takip etmenize sevindim. Bankacılık benim de hayalimdeki meslekti. Artık değil. Buna üzgünüm ben de.

 3. HURİYE   •  

  cnm ablammm sabırsızlıkla bekleyenlerden biride benim..gönlüne,yüreğine sağlık….

 4. Aslı   •  

  Bir gün inşallah ben de eski bankacı olacağım 🙂 Dua edin benim için lütfen 🙂

 5. emel   •  

  ben hic mutlu olan bankaci gormedim ki 🙂 hazir yasiyorken mutlu olmak lazim.

 6. berna   •     Yazar

  Mutlu bankacı gördüm diye bu işlere kalkışmıştım. Finans güzel ama bankacılık zor zanaat. Benimgunlerim.com bu vesile ile yazılmaya başladı zaten. Hayat mutlu olduğun sürece var. Mutsuzsan topraktan farkın kalmıyor. Onun bile üzerinde ot bitiyor sen ancak asık suratınla etrafa sıkıntı saçıyorsun. Verimsiz bir hayat ne işe yarar ki!

 7. berna   •     Yazar

  Dualarım sizinle Aslı. Allah kurtarsın 🙂

 8. arzuçelik(öztürk)   •  

  hayalimde bankacılık yoktu rahat olur diye istiyordum ben mezun oluncaya kadar o rahatta kalmamış zaten.toplum olarak iş uğruna herşeyimizi vermiyormuyuz?sanatcılarımız bile bize bu konuda önder oluyor sanat için herşeyi yaparım. yani senin için önemli olan için herşeye katlanacaksınız.şu anda işsizlik keyfi değil zorunluluk.canım zorlukları olumsuzlukları neşeli bir şekilde aktarman bize de yansıyor

 9. Yonca   •  

  Berna nede güzel anlatmışsın ,kimse sadece bizim bankada böyle mi diye düşünmesin hiçbirinin farkı yok, sen gene 4 senede yol yakınken dönmüşsün ben 14 sene mi verdim , bu 14 senede evimden , eşimden .çocuklarımdan çaldığım zamanları, emekleri tüm enerjimi verdim.Tüm söylediklerin fazlası var eksiği yok hepsi doğru yaptık , yaptırdılar ve sonuçta ne oldu iş akdi fesh ile gönderdiler.Emekliliği hak etmeme 2 sen kalmışken ,çok nankör aynı zamanda sağlığa zararlı bir meslek,kimseye tavsiye etmiyorum.Artık bir itibarıda yok,parasıda yok hiç bir artısı yok.4 aydır evde ev hanımlığını öğreniyorum çocuklarım annelerini tanıyorlar, eşim ise şube kapısının önünde tüm gece beklemekten kurtulduğu için çok mutlu,ailem onları daha sık aradığım için daha huzurlu ,ben ise posası çıkmış ,tükenmiş bir bedenden yeniden doğmaya çalışıyorum.Allah herkesi kurtarsın yol yakıniken …

 10. elvan   •  

  bankayı bırakalı yıllar olmuş ve mutlu olduğunuz alanda çalışıyorsunuz ne mutlu size….bende mutsuz bankacılar ordusunun bir bireyiyim ancak sizdeki cesareti bir türlü gösteremiyorum. 5 yıllık bankacıyım işletme mezunuyum.. umarım bir gün sizdeki cesareti gösteririm…

 11. Berna Mutlu Aytekin   •     Yazar

  umarım bulursunuz Elvan. ben eşimden çok destek aldım. mutlu olmadıktan sonra eve para getirmenin ne anlamı var. dualarım sizinle. sevgiler.

 12. Irmak   •  

  Sizi tesadüfen keşfettim ve çok Mutlu oldum. İletişim bölümünden size birşeyler yazdım. Cevaplarınızı ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
  Harikasınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir