Bebekli aileler için acil durum planı

Açıkçası yazının başlığını bulmakta zorlandığım bir konu bu. 15 Temmuz Cuma Gecesi yaşanan darbe girişimi sabahlara kadar TV başında yaşananları izlemek. Almak gereken önlemler. Gerilim dolu saatler. Korkularım… Tüm bunlar beni bu yazıyı yazmaya itti. Acil durum planınız var mıydı? Bizim yoktu. Artık var.

Bebeğimiz olduğundan beri hep onunla geçecek  güzel bir gelecek hayali kuruyoruz. Kimin aklına gelir ki kötü senaryolar. Aynı deprem gerçeği gibi. Bu tür acil durumlarda kullanabileceğiniz bir acil durum çantası yaparak başlayalım. Evden ayrılmak gerekebilir. Seyahat etmek gerekebilir. Hazırda bir çanta daha konsantre düşünmenizi sağlar.

Acil Durum Çantası

 1. İçinde bir gün yetecek kadar bez olmalı. Evinizden uzaklaşmanız gerekebilir. Market bulamayabilirsiniz.
 2. Kavanoz mamaları. Bir kaç adet bulunmalı. Kullanım tarihleri uzundur onların. Bir defa açınca 2-3 kere kullanabilirsiniz. 3 tane alsanız bebeğinizi idare eder. Açılmamış bir paket bisküvi, açılmamış ileri tarihli paketli kuru meyve . 1 set çatal kaşık takımı ve tek kullanımlık önlükler.
 3. Bir küçük bir de 1 litrelik pet şişe su. Açılmamış olmalı ki sorun çıkarmasın.
 4. Ter bezi, müslin, ıslak mendil, küçük bir penye battaniye, 2 çift kıyafet, dışarıda olmanız gerekebilir ayaklı tulum, 2 çift çorap, bir ayakkabı
 5. Nemlendirici krem, alerji ilacı, yaralanmalara karşı krem, pişik kremi, yara bandı, antibakteriyel jel, bebek bezi çöp torbası, jel kompres, derece, göz damlası ( steril su)
 6. Oyuncak
 7. Nakit para, bir kese içine koyup su almayacağından emin olacağınız bir yerde saklayınız.
 8. Pilsiz el ile çalışan küçük fenerlerden edinin ya da hazırda feneriniz var ise pillerini ayrı poşete koyarak çantanıza atın. Bebeğinizin altını – üstünü değiştirirken gerekebilir.

Evde alabileceğiniz önlemler

Evden dışarı çıkamadığınız bir durum oluşursa onun için de yapmanız gerekenler aşağıda

 1. Bebeğinizin yatağını pencerelerden uzak bir yere çekin.
 2. Mümkünse gürültü engellemesi için evde bebekler için kulak tıkacı kullanın.
 3. Uyku, banyo, masaj, kitap okuma vb günlük rutininizi bozmamaya çalışın.
 4. Stresten uzak durun. Sakinleşmeye çalışın. Nefes egzersizleri, sakinleştirici müzikten yardım alabilirsiniz. Siz gerginseniz bebeğinize de yansır. Ayrıca emziren anne iseniz sütünüz kesilebilir.
 5. Evi sıkça havalandırmaya çalışın. Mümkünse bebeğinize temiz hava aldırın ( bahçe – balkon)
 6. Bebeğiniz uyudukça siz de dinlenin.

Listeler uzayabilir. Aklıma gelenler bunlar oldu. Umarım kötü günler evimizden, yurdumuzdan uzak olur.

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir