Bebek -atta- çantası nasıl hazırlanır?

Bir ben, bir bebeğim, bir de sırt çantamız gezmelere gidebiliyoruz. Son zamanlarda sürekli kucakta dolaşmak isteyen bebeğimi Boba 4g ile taşıyor sırtıma da sırt çantamızı takıyorum. Tam teçhizatlı anne oluyorum bu şekilde ama kullanımı çok rahat. Hatta çok mobilize bir halim olduğunu da itiraf etmeliyim. İstediğim her şey hızlıca ulaşabileceğim şekilde Boba 4G’de ve sırt çantamın çıtçıtlı bölümlerinde asılı / takılı.

okiedog new urban

Uzun süredir bebeğimin ihtiyaçlarını taşıdığım sırt çantamda neler var yazmak istiyordum. Fotoğraf için vakit bulamıyordum. Ama artık hızlıca yazayım belki bayram tatili için gezmelere gitmek isteyen yeni annelere yardımcı olabilirim diye düşündüm. İşte bizim atta çantamızda olanlar:

Ön göz önemli. En hızlı ulaşmam gereken şeyler orada. Küçük bölümünde aniden başlayan tükürük, salya nöbetleri için bir ağız bezi var. Bu çantadaki ağız bezlerinden sadece biri. Son günlerde en hızlı ulaşmam gereken şey o oluyor. Öndeki fermuarlı gözlerden dar olanı aslında biberon koymak için yapılmış ama Ali şu sıra süt bank olarak anneyi kullanıyor. Biberona ihtiyaç kalmıyor. O kısımda, hapşırık nöbetleri için bir kutu mendil, akbil, yedek anahtarlar yer alıyor. Daha geniş olan ön cepte ise Ali’nin d-vitamin damlası, damla için porselen çay kaşığı, bir küçük fısfıslı şişecik içinde Ali’nin popo bakımı için asidi alınmış zeytinyağı, benim güneş gözlüğüm, anahtarlarım, dudak bakımım için krem, olası çatlaklar ve yaralanmalar için lanolinli krem, Ali’nin göz ve burun temizliği için bir adet serum fiyolojik, steril olmayan yerlerde emzirmek zorunda kalırsam diye el temizleme jeli ve taksi için bozuk para yer alıyor.

bebek atta çantası hazırlama

Para, anahtarlar ve güneş gözlüğü fotoğrafta yok son anda çıkarken aldığım için kapının önünde kalmış. Varmış farz edin. Bunlar dediğim gibi hızlıca ulaşmak için gerekenler. Gelelim çantanın içindekilere…

Çantamın içinde iki ayrı göz var. Gözlerden biri ayrıca ikiye bölünmüş durumda. Tek parça olan geniş gözde çantanın içinden çıkan alt açma aparatı yer alıyor. Bu alt açma aparatının içinde gerektiğinden bir adet daha fazla bebek bezi bulunduruyorum. Örneğin 6 saatlik bir yere gittiğimi yani evden öğlen çıkıp akşam Ali ile eve döneceğimizi düşünürsek bize 2 adet bez yetiyor. Ama bir tane fazla alıyorum. Oldu mu sana 3 bez. Ne olur ne olmaz. İlk zamanlar birini yere düşürmüştüm. Bir keresinde de Ali’nin birden bez değiştirirken fıskiye ? yapası tutmuştu acele ile üstümü ıslanmasın diye kendime elimdeki bezi siper etmiştim ? Neyse çenem düştü. Alt açma aparatını bu göze koyuyorum içinde 6 saat için 3 adet bez, ıslak mendil, Alt açma aparatının üzerine sermek için steril su geçirmez kağıtlardan iki adet, 3-4 adet büyükçe kare kesim pamuklardan koyup paket yapıyorum. Doğru geniş göze.

bebek atta çatası hazırlama

Dar göze ise kocaman olan cüzdanımı koyuyorum yanındaki geniş göze ise telefon şarj aletimi, şarj aleti takacak yer bulamazsam diyerek evden çıkmadan hazır ettiğim yedek bataryayı bir de iPad’i sığdırıyorum.

okiedog bebek çantası hazırlama

Evet hala Ali ve kendim için bir kıyafet koymadığımın farkındasınız değil mi? Onlar için ortadaki geniş alanı kullanıyorum. Ne tür kıyafetler aldığıma bakalım. Mevsimlerden yaz. Hava 30 derece civarında. Yanımıza çok kalın şeyler almıyoruz.  Çıtçıtlı bodyler hayat kurtarıyor. Onlardan 3 tane alıyorum. Terleme ihtimali çok. Sık sık değiştirmek gerekebiliyor. Kısa çıtçıtlı tulumlardan ise 1 tane alıyorum. Tshirt ve şort giydirmek üst değiştirirken daha kolaylık sağlıyor. O yüzden 2 tshirt ve şorttan oluşan takım yeterli. Bir tane ayaklı tulum eğer Sarıyer civarında gezmeye gideceksek Ali üşümesin diye yanıma alıyorum. Ya da akşam yemeğine dışarıda kalacaksak hava soğuyacağı için yanımızda ayaklı ve tek parça bir tulum olması iyi oluyor. Uzun kollu ve ince bir pijama takımı ise tulumun başına bir hadise gelmesi durumunda kullanmak için çantamızda.

okiedog bebek çantası hazırlama

Çantamızda bir adet şapka, 3 adet çorap, 3 adet ağız mendili, 2 adet müslin bez, biri ince biri daha kalın 2 adet 70cmx70cm örtü de mevcut. Ali’nin kıyafetleri bu kadar. Ya biz? Çok güzel kirlettiği tshitlerimiz için yedeklerini en az yer kaplayanlardan seçiyorum. Baba ve anne için 2 tshirt de çantaya eklendi.

okiedog bebek atta çantası

Gelelim ıvır zıvırlara. Almasak olmaz, alsak tam bir hammallık diyeceğim ama unutursak eve geri dönmemi gerektirecek şeyler ise şunlar:

Ali için 3 emzik. 2’si çantanın omuz pedlerine asılıyor. Böylelikle ağlama nöbetlerini hızlıca bertaraf ediyorum. Bir tane emzik de çantanın içine kolayca alabilmem için çıtçıtlı alana takılıyor. Bunun dışında Boba 4G’nin omzuna takmak suretiyle çantaya tıkıştırmaktan kurtulduğum ama yürürken gelen ding dong sesi yüzünen apar topar çantaya tıkıştırdığım Ali’nin en sevdiği oyuncak. Onu da ekliyoruz çantanın içine. Gittiğim yerde yenisini alana kadar idare etmek için bir şişe suyu da ilave ettik mi sanırım yola çıkmak için hazırız.

okiedog bebek atta çantası nasıl hazırlanır

Eğer anneanne’de kalmak için bir plan yapsaydım buraya bir biberon, süt sağma cihazı, Ali’nin banyosundan sonra sürmek için Mustela’nın Atopik Dermatit için geliştirdiği krem, aşırı derece de egzema olursa diyerek aldığımız CoreSatin krem, süt sağma poşeti, 1 çift şort takımı, 3-4 bebek bezi daha ekliyorum. Bu sefer oyuncağı çok yer kapladığı için çantanın başka yerine kaldırmak zorunda kalıyorum. Ama olsun. Sığıyor mu sığıyor, mobil miyiz mobiliz. Yaşasın gezmeler diyelim mi o vakit ?

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir