Bebeğinizin ilk yılını unutulmaz kılmak

Tamam bebeğinizin ilk yılı da ikinci ve üçüncü yılları hatta siz yaşlanıp bembeyaz saçlara büründüğünüzde olacak olan o yıllar da unutulmazdır ama ben gerçekten unutulmaz kılmaktan bahsediyorum. Anı biriktirmekten. Elle tutulur bir şeyler ile bir anda o günlere dönebilmekten…

Ali’min bugün 1. yaş günü. Beraber bir sene geçmiş. Nasıl geçmiş insan hayret ediyor ama geçmiş işte, takvimler öyle diyor. Oysa doğduğu gün onun için kaleme aldıklarım gün gibi aklımda. Açıp açıp okuyorum o günlere geri dönüyorum.

Ali doğmazdan önce de olduğu gibi o doğduğu andan itibaren sürekli bir belgeleme halindeyim. İlk gülücüğü, ilk elimi tutuşu, ilk agusu, ilk ilk ilk bir sürü ilkler… Her şey kayıt altında. Ya o anki duygularım onlar da. Ya bakınca o günü hatırlatacak nesneler onlar da. Ben kendimce bir şeyler yaparak bu bir yılı unutulmaz kıldım. Şimdi aşağıda neler yaptığımı anlatacağım. Belki siz de uygulamak ya da fikir alarak çok daha güzel bir fikri harekete geçirerek bu eşsiz dönemi kayıt altına alırsınız.

Ali 1 Yaşında Belgeseli

Her anını kayıt altına aldım demiştim ya, işte tüm bu anları birleştirip bir film yaptım. Kategorilere ayırdım. Güldürme çabalarımız, yemek yedirme çabalarımız, yürüme çabaları, banyosu, ninnisi, uyku rutinlerinden videolar hazırladım. Sonra da bu videoları birleştirdim. Tatlı bir belgesel oldu. 1 senenin belgesi. Bizim zamanımızda çok video fotoğraf yoktu. Çocukluk fotoğraflarımız kısıtlı. Sen de şöyleydin, böyleydin’leri eş dosttan duyuyoruz. Ama Ali hepsini seyredebilecek.

Anı Kutusu

Doğuma girerken bileğime takılan bantlar, Ali’nin yüzünü omzumuza yasladığı omuz mendilleri, ilk emziği, hastane süsleri, ilk patikleri, çorapları, ilk önlüğü, yastık kılıfı, bebek kokulu battaniyesi, ilk oyuncağı, ilk zıbını … Hepsi bir kutuda. Açıp açıp koklamak, bakıp bakıp ay zaman ne çabuk geçti demek için. Seneler sonra ona teslim etmek için.

Ziyaretçi Defteri

Doğum yaptığım zaman hastaneye gelen eş, dost, akrabalarımız o gün orada doldurmuştu. Daha sonra eve gelen arkadaşlarımız da ziyaretçi defterine Ali için dileklerini yazdılar. Birikti bir sürü güzel dilek hoş anılar oldular. Uzun yıllar saklanacaklar.

Anne’nin Ali’ye Notları

Ali doğmadan önce ona gizli bir blog açmıştım. Her hafta gelişmeleri ve hislerimi yazıyordum. Doğunca oraya devam etmedim. Ali için bir defter tutmaya başladım. Her ay tek tek yeni gelişmeleri el yazısı ile kaleme alıyorum. Bazen saç rengi değişmiş bazen göz rengi netleşmemiş bu beni sinir etmiş onu yazmışım. Geriye dönüp okuyorum da keyifli oluyor. Dişlerinin ne zaman çıktığı, ilk ateşlendiğine elimizin ayağımızın nasıl dolaştığı, hangi ilaçtan ne ölçüde ne kadar verince düzelme kaydettiğimiz, ilaç içirmek için attığımız taklalar hepsi bu özel defterde var. Endişelerim, kaygılarım da var içinde sevinçlerim ve heyecanlarım da. El yazısı ile biraz daha yavaş yazmak gerekiyor ki okunaklı olsun. Artık klavye insanı olduk çıktık ama daha yavaş yazınca daha yoğun düşünerek yazabiliyorum o da daha konsantre olmamı sağlıyor. Bu notlarımı da büyüdüğünde kendisine vereceğim. Bakalım daha kaç defter dolduracağım…

Aylık Fotoğraf Çekimleri

Ali her ay büyürken bir fotoğraf çekimi yapıyorum. Hem eşe dosta göndermek hem de büyüyüşünü belgelemek için. Her ay farklı bir bebek oluyor Ali fotoğraflarda. Bir tek gülümsemesi aynı.

Bebeğime tek başına bakıyorum, benim vakit yaratıp da yapabildiğim şeyler bunlar. Belki sizler çok daha farklı fikirler bulursunuz. Beni de yorum bırakarak haberdar ederseniz ben de ilerleyen seneler için denerim. Ali ile maceralarımız Instagram ve Youtube kanalımda devam ediyor. Instagram için buraya ve Youtube kanalım için buraya tıklayarak takip edebilir abone olabilirsiniz. Umarım yazım faydalı olmuştur, fikir verebilmişimdir. Sevgi ile kalın.

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir