Bayram Çöreği Diyarbakır Mutfağı

Metro’nun Türk Mutfağı’na yaptığı desteklerden biri daha olarak sayılan Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı kitabının tanıtımı yapıldı. Metro Kültür Yayınlarının 5. kitabı olarak lanse edilen Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı adlı yemek kitabı, sadece yemek kitabı olmasından ziyade Diyarbakır kültürünü bizimle paylaşıyor. Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı adlı bu güzel kitap geçtiğimiz gece SurplusRestoran’da gerçekleşen akşam yemeğinde, ünlü Osmanlı Mutfağı Araştırmacısı ve Şef Vedat Başaran‘ın hazırladığı Diyarbakır yemekleri eşliğinde biz blog yazarlarına tanıtıldı.

bayram çöreği diyarbakır mutfağı

Kitabın yazarı aynı zamanda Metro Kültür Yayınları’nın da Yayın Yönetmeni ve Editörü olan Nilhan Aras. Kitabın içerisinde 256 farklı yemek tarifi var. Yemek tariflerinin bir halkın kültürünü aktarmak için ne kadar güzel bir yol olduğunu görebileceğiniz bu kitap çocuklarına bırakabileceğiniz bir eser olmuş.

Kitabın içinde yer alan tarifler ise Kara kavurmadan Kesme’ye, Helawi’den Otlu Lavaş’a, Meyir’den Meftune’ye, Nardan Aşı’ndan Duvaklı Pilav’a, Kumda Leblebi’den Çortan’a, Bezirgan Aşı’ndan Şorba Kâri’ye, Keklik Çorbası’ndan Çulçapıt Aşı’na, Eşkene’den Zerebet ve Burma Kadayıf’a kadar yerel mutfağın en gözde lezzetleri.

Gecede bize sunulan lezzetlerden ise özellikle duvaklı pilav ve burma kadayıfa bayıldım. İstanbul’da böylesini bulmak da yemek de çok zor.

duvaklı pilav

Bu kadar özenilerek hazırlanan kitabın ödül almaması da beklenemezdi. “Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı” Dünyanın en prestijli yemek kitapları yarışmasın Gourmand‘ta “En İyi Yemek Mutfak Kitabı” kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Yarışmanın dünya finalı 20-21 Mayıs tarihlerinde Çin’de gerçekleşecek. Kendilerine başarılar diliyorum. İyi bir derece ile döneceklerinden ise hiç şüphem yok.

Metro Kültür Yayınlarının daha önce çıkan kitapları ve Metro Gastro dergisi ile gönlümüzde edindiği yer bu yeni kitap ile de yerini sağlamlaştırdı.

Yerel kültürüne verdikleri bu değer ile hazırladıkları kitaplar yaşadığımız ülkenin hiç bilmediğimiz topraklarını keşif için bize ışık tutuyor. Sadece yemek keşifleri için Gaziantep’e gitmek istediğim şu günlerde sayelerinde şimdi bir de Diyarbakır’a gitme planı yapar oldum.

Metro Kültür Yayınlarından çıkan diğer kitaplar için Metro Toptancı Market’in web sitesine göz atabilir, benim gibi hepsini arşivinize katmak için aynı web sitesinden talep formu doldurabilirsiniz.

Metro Toptancı Market Hakkında

Metro Toptancı Market, dünyanın en önemli uluslararası perakende şirketlerinden Metro Group’un satış şirketlerinden biridir. Metro Toptancı Market, profesyonellerin kendileri ve işyerleri için ihtiyaç duydukları 20.000 çeşit gıda ve 30.000 çeşit gıda dışı ürünü, fiyat-kalite-performans ilişkisini gözeterek sunmaktadır.

Metro Toptancı Market, 29 ülkede 750’ye yakın mağazayla hizmet vermektedir. Dünya çapında 110.000’den fazla çalışanı olan şirket, tüm dünyada 21 milyon profesyonel müşteriye hizmet vermektedir.

Metro Group’un lokomotif şirketi olarak kabul edilen Metro Toptancı Market, ülkemizde 1990’dan bu yana faaliyet göstermektedir. Uygun fiyatlı, taze ve kaliteli on binlerce ürün, yurt çapına yayılmış 29 Metro Toptancı Market mağazasında satışa sunulmaktadır.

http://www.metro-tr.com

http://facebook.com/Metrotoptancimarket

 

Bu lezzetli keşif dolu davet için Unite İletişim’den Berrak Soyubol’a, harika lezzetler için Vedat Başaran’a, bu harika kitabı bizimle kavuşturan Nilhan Aras’a, Metro Kültür Yayınlarına, Metro Gross Market, Kurumsal İletişim Yöneticileri Bilge Ceylan ve Ayla Ceylan’a çok teşekkür ederim.

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir