Ay’da ilk insan sinema filmi izlenimlerim

Geçtiğimiz günlerde Beyazperde.com’un daveti ile Ryan Gosling’in performansını çok merak ettiğim Ay’da İlk İnsan filminin ön gösterimine katılma fırsatı buldum.

CinemaPink Metrocity’de izlediğim 2 saat 20 dakikalık film izleyiciyi sarsan giriş sahnesi ile hepimizi koltuklara yapıştırdı. Whiplash‘in yönetmeni Damien Chazelle’in yönetmenlik koltuğuna oturduğu Ay’da İlk İnsan kapalı alanda kalma korkumu çokça zorladı.

Filmin konusu;

Ay’da İlk İnsan, astronot Neil Armstrong’un NASA temelli aya gidiş görevini konu ediyor. 1969 yılında Apollo 11, Ay’ın yüzeyine dokunduğunda otuz sekiz yaşındaki Amerikalı astronot Neil Armstrong bir efsane oldu. Tarihin en tehlikeli görevlerinden birini üstlenen Neil Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olmayı başardı. NASA’nın aya ayak basma yolculuğunun hikayesinin anlatıldığı filmde, Neil Armstrong’a ve 1961-1969 yılları arasına odaklanılıyor. Armstrong ve ülkenin ödediği bedellere, yapılan fedakarlıklara yer veren film, NASA ve Apollo 11 ekibinin 1960’larda SSCB’ye karşı uzay yarışını kazanmak için karşı karşıya kaldıkları muazzam baskıyı da seyircilerin gözleri önüne seriyor.

Teknolojik imkansızlıklara rağmen böyle bir hayal kurmak ve yerine getirmek gerçekten siyasi bir hamlenin sonucu dahi olsa insanlığın kaderinin değiştiği bir dönemin üzerinden sadece 60 yıl geçtiğini bilmek çok heyecan verici.

First Man: The Life of Neil A. Armstrong adlı biyografi kitabından yola çıkan filmin oyuncuları arasında Claire Foy, Jason Clarke, Kyle Chandler, Corey Stoll, Ciarán Hinds gibi isimler yer alıyor.

Ed White rolü ile izlediğimiz Jason Clarke’a ayrıca dikkatinizi çekerim. Filmin parlayan yıldızlarından.

IMDb puanı 7.7 olan Ay’da İlk İnsan bu hafta sonu tüm sinemalarda olacak. Elini sıkı sıkı tutacağınız biri ile gidin.

 

 

Berna Mutlu Aytekin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir