Haftanın blogu Aybüke Altınöz Günlük Pastorize Çizimler

Bu hafta çizimlerine imrenerek baktığım Aybüke Altınöz ‘ün blogunu kurcalayacağım. Keyifsizken neşelenmek için bile girip bakıyorum. Çizimi kadar yazılarında da bir sürü anlam bulduğum bir blog. Her zaman beni iyi hissettiren renkler kullanıyor. Cıvıl cıvıl.  Hala haberiniz yoksa Aybüke Altınöz’ün blogu burada;

Friendfeed sayesinde tanıştığım bloglardan biri Aybüke’nin blogu. “Günlük Pastörize Çizimler” çok akılda kalıcıydı. Adresi aklımda tutamayıp google’da Günlük Pastörize Çizimler diye aratınca şıp diye karşıma çıktı.

Çizimle uğraşıyor tabi bu kadar güzel bir tema kullanması da çok normal:)

Benim günlük pastörize çizimlerden ibaret olduğunu sandığım blogda  Çiz izlet, fotoğraf, haberler, referanslarım diye ayrı kategoriler de var. İçlerini karıştırdım biraz kafam karıştı. Kimi yazılar başka kategorilerde de yer alıyor. Vardır Aybüke’nin bir bildiği dedim:) Blogda 150 yi aşkın çizimi var. Hepsine seve seve baktım diyebilirim.

Ana sayfa da sadece rss takiplerinde kullanabileceğimiz bir link yer alıyor. Halbuki ben Aybüke’nin friedfeed, twitter, facebook gibi platformlarda etkin olduğunu biliyorken gözlerim bir “takip et” bölümü aradı ama yazıların/çizimlerin arasında saklanmış bir yerde buldum. O bölümün biraz daha ön plana çıkarılması gerekiyor ben ekran görüntüsünü paylaşayım siz de benim gibi arayıp uğraşmayın. Ayrıca o bölümde de adrese verilmiş link yok. Bunun da etkinleştirilmesi gerekiyor ki herkes rahatça takip edebilsin. Herkes benim gibi araştırmaktan hoşlanmaz pişmişini ister yemeğin:)

Ana sayfa da bir etiket bulutu da bulunmuyor. Yazıların/Çizimlerin altında etiketler yer alıyor. Ama diğer sitelerden alışkın olduğum acaba bu etiketle neler yazmış diye kurcalayabileceğim bir bölüm de olsa fena olmazdı. Mesela mavi ağırlıklı çizimler ya da siyah beyaz çizimler gibi. Çok şekilci yaklaşıyorum farkındayım. İnsanın çizimlerini böyle ayırması çocuklarını ayırması gibi bir şey. Kızacak bana Aybüke. Benim ki daha çok yazısını okumak daha çok çizimini görmek için bir dilek sadece.

Blog yazılarını yazdığı tarihleri gösterdiği kategoriler bölümünün altında bir de takvim bölümü var. Takvimin altında son yazıların neler olduğunu gördüğümüz bölüm var. Onu da arama bölümü ile son yorumlar bölümleri takip ediyor.

Hakkımda köşesinde Aybüke’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi almanız mümkün. Dolu dolu bir hayatı olduğunu görebiliyorum. Blogundan ziyade portfolyosunu sergilediği web sitesini de ziyaret edebilir. Çalışmalarını şuradan görebilirsiniz.

Tema şuradan alınmış tabi Aybüke’nin üzerinde yaptığı çalışmalar da var.

Sade ve Çizginin çokça konuştuğu bu blogu takip etmenizi öneririm.

Berna Mutlu Aytekin
Please follow and like us:

1 Yorum

  1. Başak Sarıca   •  

    Eline sağlık Bernacığım, çok güzel bir yazı olmuş. Aybüke Altınöz; FriendFeed’İn bize kazandırdığı, takip etmekten büyük zevk aldığımız bir blogger ve çizer 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir